18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Згідно з ухвалою Верховної Ради України, 18 травня є Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цьогоріч ця дата об’єднала два глибокі сенси, бо на сьогодні припадає й День вишиванки, а також триває геноцид українців. Українці, разом із кримськотатарським народом пам’ятають усіх, чиї життя були забрані тоталітарним режимом, й розділяють цей біль.

18 травня - День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

З 18 травня 1944 року близько 200 тисяч кримських татар радянський тоталітарний режим за кілька днів позбавив Батьківщини. Увесь народ депортували з рідного півострова, начебто за «масове дезертирство та співпрацю з ворогом». Протягом 12 років кримські татари мали статус «спецпереселенців».

Тільки за офіційними даними, майже половина позбавлених рідного півострова людей загинула від голоду та хвороб у дорозі чи на засланні. Більшість серед померлих за перший рік склали діти до 16 років…

Починаючи з 1994 року, в Україні 18 травня є Днем скорботи і пам’яті жертв депортації кримських татар, а з 2016 року – Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

«Цього року – два сенси, об’єднані однією датою, 18 травня. 79 років тому у цей день радянська влада почала депортацію кримськотатарського народу. Народу, який хотіли стерти, позбавити дому, позбавити права на життя. Але народ зберігся. І житиме вільно, – зазначив Президент України Володимир Зеленський у своєму звернені. – Хай цьогорічний День вишиванки в Україні стане нагадуванням про те, через що довелось пройти нашим людям та якою міцною є наша культура. Вічна памʼять усім нашим людям, чиї життя були забрані тоталітарними режимами! Шануємо наші народи, їхню силу та культуру!».

Джерело

Новости Кривого Рога