Літо любимо та чекаємо не тільки ми, а ще й кишкові інфекції, яким значно простіше розмножуватися в теплу пору року. Брудні руки, сумнівні продукти, мухи та заражені водойми — ідеальний спосіб заразитися. Інфікується їжа, нагадує Весь Кривий Ріг, через неправильну температуру зберігання, порушення технологі приготування, використання неякісної води
Найпоширеніші кишкові інфекції літа такі, як: сальмонельоз, дизентерія, харчові токсикоінфекції, ботулізм, холера, гепатити А і Е. До вірусних інфекцій ще відносяться ротавірус, ентеровірус та інші. Небезпека зростає, коли в людей обмежений доступ до води.
За 6 місяців 2023 року в м. Кривому Розі зареєстровано 279 випадків захворювання на гострі кишкові інфекції (ГКІ), (інт. показник на 100 тисяч населення 46,2) проти 145 випадків за аналогічний період 2022р.(інт. показник – 36,4).
Захворюваність на гострі кишкові інфекції (ГКІ) в порівнянні з аналогічним періодом 2022р. збільшиласьз на 9,8%.
Питома вага дітей до 17 років в загальній структурі захворілих на гострі кишкові інфекції складає 60,57%. Зареєстровано 169 випадків, що на 5,3% менше попереднього року (178 випадків за 6 місяців 2022р.)
Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей.
Показник захворюваності на сальмонельоз за 6 місяців 2023р. на 100 000 населення становить 15,31, що в 2,9 раз вище, ніж за аналогічний період минулого року (5,21); відповідно 47 випадків проти 16.
Захворюваність гепатитами поодинока; інтенсивні показники становлять в 1 півріччі 2023р. — 0,33, в 2022р. — 0,65. В Дніпропетровській області спалахи на вірусний гепатит А реєструвалися в 1994 році (захворіло понад 3-х тисяч мешканців міст Кривий Ріг, Жовті Води, Криворізького, Софіївського, Широківського районів) та 2014 році (захворіли майже 300 мешканців міст Кривий Ріг та Дніпро).
Випадки захворювань на холеру, ботулізм в Кривому Розі за 1 півріччя 2023р. не реєструвалися. Проте, на жаль, Україна продовжує бути країною з потенційною небезпекою інфікування збудниками, у т.ч. що передаються водним шляхом.
Причиною такого явища є підтоплення на півдні країни внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС. Слід нагадати що на холеру (особливо небезпечну інфекцію) в Україні тільки в 1995 році захворіло 924.
У червні цього року на Дніпропетровщині зафіксували летальний випадок ботулізму через вживання інфікованої риби. Призвести до цього захворювання може вживання річкової риби. Після руйнування Каховської ГЕС ризик збільшився.
Звертаємо увагу!
Вживання зіпсованої їжі і використання забрудненої води можуть спричинити діарею, блювання, болі та спазми в області живота, лихоманку, ломоту в тілі, слабкість і призвести до серйозних наслідків.
З метою попередження виникнення інфекційних хвороб з водним шляхом передачі необхідно:
– уникати відпочинку у невстановлених місцях, де не проводяться систематичний лабораторний контроль якості води водоймищ;
– під час відпочинку не використовувати воду відкритих водоймищ для пиття, миття посуду, овочів, фруктів;
– не заковтувати воду під час купання;
– суворо дотримуватись правил особистої гігієни;
– після купання у відкритих водоймах, басейнах – прийняти душ;
– ретельно стежити за чистотою рук, мити їх з милом перед їжею і приготуванням страв, а також після відвідування туалету, поїздок у громадському транспорті;
– вживати тільки гарантовано безпечну воду і напої (бажано вживати воду і напої у фабричній розфасовці).
При будь-яких розладах шлунково-кишкового тракту необхідно звертатись до лікаря. Самолікування може призвести до найтяжчих ускладнень та наслідків для здоров’я людини. Крім того, з метою встановлення достовірного діагнозу необхідно пройти лабораторне обстеження на холеру та збудники інших кишкових інфекцій.
Фахівцями ВСП Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» вживаються заходи з метою упередження та ліквідації наслідків підриву рф греблі Каховської ГЕС. 3а період з 06.06.2023р. фахівцями:
— видано більш 78 тисяч таблеток для знезараження питної води;
— проводяться обстеження на холеру осіб з гострою кишковою інфекцією, результат негативний;
— досліджуються проби прісної води водоймищ та проби стічної води; в пробах холерного вібріона не виявлено;
— посилено лабораторний контроль питної води, переглянуті точки відбору проб води, розширено перелік показників для досліджень;
— щоденно здійснюється моніторинг стану інфекційної захворюваності.
Лариса КОТОК,
лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного (нагляду) спостереження та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг
10-07-2023 13:33:31