ВРУ ухвалила законопроєкт, спрямований на посилення безпеки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом розширення переліку осіб, які не можуть бути усиновлювачами. За відповідні зміни до законодавства проголосували 253 народних депутати.
Відтак, право на усиновлення втратять не лише особи, які страждають на певні психічні розлади або мають небезпечні захворювання, а й ті, хто становить загрозу для національної безпеки, вчиняв насильство або має зв'язки з країною-агресором.
Згідно з документом, до переліку осіб, яким заборонено бути усиновлювачами чи опікунами, додали:
— осіб із психічними розладами, зокрема спричиненими вживанням психоактивних речовин;
— осіб із захворюваннями, розладами або станами, визначеними Міністерством охорони здоров'я за результатами медичного огляду;
— осіб, засуджених за злочини проти основ національної безпеки України, а також за тяжкі кримінальні правопорушення проти життя, здоров'я, волі, честі та гідності особи, статевої свободи та статевої недоторканості, громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;
— осіб, які вчинили домашнє насильство, насильство за ознакою статі та до яких було застосовано адміністративне стягнення за такі дії;
— громадян держави-агресора або держави, щодо якої Україною застосовано секторальні санкції;
— осіб, які перебувають у шлюбі з громадянином держави-агресора або держави, щодо якої Україною застосовано секторальні санкції.
«Виникає ризик, що дитина буде передана на виховання до людини, яка піддавалась адміністративному стягненню за вчинення домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Держава не має права ризикувати життям та здоров’ям дитини, передаючи її на виховання кривднику!, – йшлося в пояснювальній записці.
Крім того, усиновлювачами не зможуть бути особи, які вчиняли такі правопорушення:
— ухилення від сплати аліментів;
— злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною;
— зловживання опікунськими правами;
— незаконні дії щодо усиновлення;
— посягання на здоров'я людей під приводом проповідування релігійних віровчень чи виконання релігійних обрядів;
— розбій.
Законодавці також передбачили заборону на усиновлення для осіб, які мають непогашену або не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень.
Нагадаємо, раніше ми писали, що кандидати в усиновлювачі зможуть оформити «опіку до усиновлення».