Мабуть, не існує людини, котра ніколи у житті не користувалась б клеєм. Різні його види широко розповсюджені у побуті, адгезив потрібен школярам, він застосовується у всіх галузях промисловості, наприклад, для упаковки. Клей забезпечує надійну фіксацію оброблюваних поверхонь, міцне зчеплення та естетичний результат. Однак все це досягається лише за умови правильного використання адгезиву, у тому числі суворого дотримання технології. У статті розповімо про найрозповсюдженіші помилки при склеюванні та дамо корисні поради, як їх уникати.
Неправильний вибір клею
За словами фахівців «Люкс-Х», це найпоширеніша помилка, яка зводить нанівець усі зусилля та подальшу роботу. Справа у тому, що існує багато видів адгезивів, вони відрізняються за складом, але головне – за активною речовиною, котра й забезпечує фіксацію елементів. Крім того, мають значення особливості оброблюваної поверхні: матеріал, його властивості, умови подальшого використання тощо.
Наприклад, клеї бувають на натуральній та синтетичній основі. Яскравим прикладом натуральних адгезивів є казеїновий клей, проте зараз більш розповсюджені синтетичні продукти. Серед них можна виділити ПВА, термоклей тощо, і навіть вони об’єднуються у різні групи за властивостями, що впливає на призначення. Наприклад, якщо у вас є клей ПВА з водостійкістю D1, не варто очікувати, що склеєні ним вироби будуть міцно триматися під впливом вологи, адже це найнижчий рівень. Крім того, неправильний вибір адгезиву може призвести до деформації або деструкції оброблюваної поверхні – все залежить від активної речовини у складі. Тобто, для кожного завдання і для кожного матеріалу потрібен свій адгезив.
Неправильна підготовка поверхні
Перед нанесенням клею поверхня повинна бути:
- чистою;
- сухою;
- знежиреною (для деяких випадків).
Справа у тому, що часточки пилу, іншого бруду, краплі вологи або залишки жиру негативно впливають на зчеплення. Вони заважають адгезиву проникати у структуру матеріалу, виступають своєрідним бар’єром, що спричиняє погану якість склеювання.
Помилки з кількістю клею
Чим більше, тим краще – погана ідея. Якщо адгезиву буде забагато, по-перше, він буде довго сохнути, а результат склеювання буде поганим. По-друге, його залишки стікатимуть по виробу, залишаючи неестетичні сліди. По-третє, під час стискання оброблювані поверхні можуть з’їхати вбік через сильне ковзання, спричинене великою кількістю клею.
І навпаки, його нестача зробить неможливим рівномірне покриття усієї поверхні, з’єднання буде слабким, у результаті виріб буде склеєний ненадійно і може розклеїтися будь-якої миті.
Невідповідні умови навколишнього середовища
Використовувати клей необхідно за певних умов, що включають температуру та вологість. Їхні значення залежать від типу адгезиву, у середньому це 15-30 градусів тепла та вологість до 60-70% (може бути більше або менше). Крім того, для деяких продуктів, наприклад, термоклеїв, важливо забезпечити відсутність протягів у робочому приміщенні, адже вони теж можуть негативно вплинути на результат склеювання.
Усі умови вказані в інструкції виробника – перед застосуванням адгезиву обов’язково ознайомтеся з нею та дотримуйтеся рекомендацій.
Неправильна підготовка клею
Вона необхідна не завжди, наприклад, ПВА продається вже готовим до використання, його не потрібно розводити водою, нагрівати чи проводити інші маніпуляції. Проте ретельно розмішати перед нанесенням його все ж треба. Якщо мова про термопластичні клеї, їх неможливо нанести без попередньої підготовки (розплавлення), адже вони продаються у твердому вигляді. При цьому важливе значення має температура плавлення – її мінімальні та максимальні позначки залежать від типу термоклею. Вони також вказуються в інструкції виробника – їх варто суворо дотримуватися, щоб не зіпсувати обладнання, не витратити клей марно та забезпечити якісний результат.
Помилки при зберіганні
Перш за все, у кожного продукту є свій термін придатності. Наприклад, для термоклеїв це десь 3 роки, а для ПВА у середньому рік. Проте навіть протягом цього часу адгезив може зіпсуватися, якщо зберігати його неправильно. Тут маються на увазі умови навколишнього середовища: вологість, температура, вплив прямих сонячних променів, тара тощо. Будь-який клей варто зберігати в оригінальній та щільно закритій тарі. Він не має замерзати або перегріватися.
Отже, якщо підбити підсумок, помилки у більшості випадків пов’язані з неправильним вибором клею та недотриманням рекомендацій виробника. Якщо ви зацікавлені у надійному, довговічному та естетичному результаті склеювання, проконсультуйтеся з фахівцями компанії, де плануєте купувати продукт, щодо вибору, а потім суворо дотримуйтеся інструкції з нанесення.