Чому в Кривому Розі дорого обходиться обслуговування Старлінків?

Як повідомляє «Криворізький Центр Розслідувань», в серпні чиновники майже всіх районних відділів освіти оголосили закупівлі на послуги з технічного обслуговування мережевого обладнання Starlink. Це саме ті термінали, що купував із скандалом Департамент освіти для Пунктів незламності

020923 1 min

За повідомленням Управління преси, термінали було придбано разом із 8-місячною абонплатою. Тобто до кінця липня 2023 року всі 40 Пунктів незламності мали б бути із супутниковим інтернетом.

Враховуючи те, що сьогодні останній день серпня, а більшість закупівель ще не завершена, то наразі невідомо чи сплачували абонплату в цьому місяці.

За умовами тендерної документації, послуга з технічного обслуговування мережевого обладнання Starlink складається з кількох складових:

— підтримка працездатності обладнання;
— проведення технічного обслуговування мережевого обладнання (за потребою);
— віддалене консультування замовника щодо роботи обладнання;
— відновлення працездатності та усунення пошкоджень обладнання;
— перевірка програмного забезпечення обладнання.

І головне – це проведення своєчасної оплати за тарифами компанії Starlink (з метою забезпечення можливості отримання доступу до супутникового інтернету замовником).

Окрема вартість цих складових в пропозиціях учасників не деталізована.
Ми вирішили проаналізувати наявні закупівлі, порівняти вартість послуги по районах та дізнатися, хто взявся за виконання робіт.

В Тернівському районі освітяни заклали на супутниковий інтернет для 12 закладів освіти з Пунктами незламності 240 тис. грн. Це по 20 тисяч за кожну гімназію з терміналом. Спочатку замовник прорахувався, та змушений був скасовувати тендер через виявлену помилку. Сьогодні оголошено нову закупівлю теж на 240 тис. грн. На початку вересня має стати відомо, хто буде щомісячно до кінця року вносити абонплату та підтримувати роботу обладнання.

Кілька разів оголошували закупівлі на суму 120 тис. грн. на послуги з технічного обслуговування мережевого обладнання Starlink в Інгулецькому районі. Вже навіть намічався виконавець, який готовий був надавати послуги, але угоду з ним так і не уклали. Ім’я переможця стане відоме теж у вересні.

В Саксаганському районі за інтернет-послуги до кінця року для 10 навчальних закладів району заплатять 200 тис. грн. Угода укладена 23 серпня. За який період буде сплачена абонплата – за 4 чи за 5 місяців – в договорі чітко не прописано.

Довгинцівський район уклав угоду терміном на 4 місяці. За супутниковий інтернет для 8 шкіл чиновники заплатять 124 тис. 800 грн.

Металургійний район заплатить 94 тис. 900 грн. за супутниковий інтернет для Пунктів незламності у сімох гімназіях району. Послуги будуть надаватися з вересня по грудень.

Згідно інформації на «Прозорро», в Центрально-Міському районі освітяни придбали ще в березні лише один термінал Starlink. Хто ним користується і як сплачується абонплата за зв’язок – невідомо. Тендерних процедур на послуги з технічного обслуговування мережевого обладнання Starlink не проводилося.

Також не замовляв послуг з технічного обслуговування мережевого обладнання Starlink відділ освіти Покровського району, хоча на його території, як мінімум три навчальні заклади мають термінали. Проте покровські чиновники оплатили послуги інтернет-провайдера IT-Invest для 62 навчально-виховних закладів району.

За нескладним підрахунком, встановлюємо, що за послугу з технічного обслуговування мережевого обладнання Starlink шляхом внесення абонентської плати навчальні заклади будуть сплачувати десь до 4 тис. грн.

В усіх закупівлях, де вже укладено угоди, переможцем став ФОП Володимир Лахнов з Дніпра. Та й і в тих райвно, де закупівлі ще переграються, теж засвітився ФОП Лахнов.
Цей дніпровський підприємець працює в сфері електромонтажних робіт. Має свій сайт starlink-dnipro.com.ua, на якому продає обладнання для супутникового зв’язку та пропонує установку та підключення терміналів на авто.

За даними аналітичної платформи YouControl, на Володимира Лахнова було зареєстровано 5 компаній, що працювали в сфері оптової торгівлі та вели посередницьку діяльність в торгівлі товарами широкого асортименту, але всі вони сьогодні ліквідовані, частина через банкрутство. Також Лахнов був серед засновників Громадського формування з охорони громадського порядку «Недержавна асоціація служб охорони «Єдність». Ця організація також припинила своє існування.

З ФОП Лахнов криворізькі освітяни співпрацюють з березня 2023 року. Інгулецький та Саксаганський райони купували у підприємця термінали – по 27,6 та по 24 тис. грн. за штуку.

Нагадаємо, що в грудні 2022 року чиновники Департаменту освіти і науки виконкому Криворізької міської ради придбали у київського підприємця Олега Півня, що раніше не працював на «Прозорро», 40 комплексів обладнання супутникового зв’язку Starlіnk на 2,6 млн. грн. Журналісти сайту Наші Гроші.Регіон виявили, що ціни на обладнання були завищені вдвічі – спочатку чиновники купували термінали по 65 тис. грн. за штуку, а після розголосу додатковою угодою знизили ціну до 58 тис. 360 грн. за термінал.

Завищені ціни чиновники поясняли тим, що обладнання купували із 8-місячною абонплатою. Тобто комплекси «Старлінк» для «Пунктів Незламності» у Кривому Розі були закуплені за ціною 34 тис. 360 грн. А 24 тис. грн. – це вартість технічного та абонентського обслуговування до кінця липня 2023 року, а саме, по 3 тисячі гривень на місяць. При чому угоди щодо абонплати в тендерній документації на «Прозорро» відсутні.

По факту цієї закупівлі було відкрито кримінальне провадження № 42023042060000007 від 04.01.2023 року. Слідчі затребували доступ до обладнання та все ще з’ясовують всі обставини справи.

Ми, в свою чергу, констатуємо, що після скандальної закупівлі абонплата для криворізьких терміналів Starlink зросла до 4 тис. грн.

На сайті безпосереднього постачальника послуг супутникового зв’язку Starlink, абонплата складає 65 доларів на місяць. Це в перерахунку приблизно 2,6 тис. грн.

Для порівняння, середня вартість послуги на «Прозорро» складає 2,9 тис. грн. Саме стільки щомісячно сплачує за супутниковий інтернет КП «Автопідприємство санітарного транспорту» Дніпровської міської ради.

Було б дуже цікаво дізнатися, чи користуються криворіжці Пунктами незламності і чи є там супутниковий інтернет Starlink.

ГО Криворізький Центр Розслідувань,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога