Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос

Науковий проект учнів із 129-го ліцею Кривого Рогу переміг у національному відборі та може полетіти на Міжнародну космічну станцію. Учні досліджували процес дифузії металів та мають надію, що в майбутньому цей процес допоможе проводити ремонтні роботи у космосі.

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос

Ідея проєкту виникла спонтанно, коли вчителька працювала з дітьми над розв’язанням задач з металами. Ліцей долучився до міжнародної програми та діти вирішили спробувати свої сили. Їхня праця виправдала себе, і тепер учасники дослідження очікують запуску свого експерименту в космос. Зразки полетять на космічному кораблі з мису Канаверал у США. 

Сама ідея полягає в можливій альтернативі зварюванню. Воно неможливе в космосі, а дослідники вважають, що в умовах мікрогравітації дифузія металів проходитиме набагато швидше і стане в нагоді в майбутньому. 

«Процес дифузії – ми знаємо, що це таке і як відбувається. Але в твердих речовинах, а конкретно в металах, він відбувається дещо складніше, дещо повільніше, тобто дещо інакше. Тому ми спробували передбачити, що, можливо, в космосі процес дифузії буде відбуватись зовсім інакше, з іншою швидкістю. І саме ця властивість металів, і процес дифузії в космосі буде достатньо корисний. Адже зварювання в космосі, на жаль, неможливе, адже там безкисневий простір», – зазначила Наталя Лихопавло, вчителька хімії ліцею №129.

Дівчата-учасниці дослідження дуже зацікавилися хімією, після знайомства з предметом і з інтересом працювали над проєктом, хоча виникали і складнощі. 

«Було не дуже важко, але взимку, коли були дуже часті блекаути, було дуже складно працювати. Ще й дистанційно з дівчатами спілкуватися і робити проєкт», — розповідає юна науковиця Єлизавета Герасимова. 

Це дослідження підтримали і ДУЕТ, і «АрселорМіттал» Кривий Ріг. «Ми дуже пишаємось тим, що маємо змогу підтримувати ці ініціативи. І сьогодні, можливо, це звучить не дуже реально, коли ми говоримо про металургію майбутнього, про металургію в космосі, але насправді наше майбутнє твориться уже сьогодні», — зазначила директорка департаменту соціального розвитку ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Юлія Чермазович. 

«Ми ознайомлені з цим проєктом і результати, на нашу думку, можуть бути дуже корисні для нашого міста, тому що після перемоги матеріали, метали для відбудови нашої країни будуть дуже потрібні», — про користь проєкту наголосив проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків Державного університету економіки і технологій Сергій Гушко.

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос1

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос2

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос3

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос4

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос5

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос6

Дослідники з криворізького ліцею запустять експеримент у космос7

Джерело

Новости Кривого Рога