Двоє криворізьких школярів стали «чемпіонами чемпіонів»

Українські школярі продемонстрували блискучі знання на Всесвітній олімпіаді з ментальної арифметиці (японська методика усного рахунку). З 33 дітей збірної України майже всі зайняли призові місця. Двоє здобули абсолютну перемогу і звання «чемпіон чемпіонів», троє отримали звання «чемпіон» і ще 9 дітей зайняли перші місця в своїх категоріях. У загальному заліку Україна посіла перше місце з 16 країн.

Про те, як стати математичним генієм, «КП» в Україні «розповіли в школі Indigo Mental Club, де навчаються наші чемпіони.

Вищу ступінь «чемпіон чемпіонів» отримали двоє школярів з Кривого Рогу — 9-річний Микита Лубенець та 12-річний Владислав Безгін. Владислав, до речі, став першим в історії змагань, кому вдалося захистити свій титул повторно.

Змагання проходять у форматі «4 на 4». Перші 4 хвилини — вирішення завдань на АБАКУС (спеціальні рахунки для ментальної арифметики. — Авт.). Потім 4 хвилини — вирішення завдань вже в розумі, — розповідає один із засновників української школи ментальної арифметики Роман Онищенко. — Атмосфера, в якій проходить чемпіонат, чи не передається — потрібно самому почути клацання пальчиків по АБАКУС одночасно 600 дітей.

Чемпіонат розділений на кілька категорій — вікових і за ступенем складнощів. Поки одні вважають прості завдання на віднімання і додавання, інші — множать і ділять чотиризначні числа.

В олімпіаді вікових обмежень немає, в цьому році участь у чемпіонаті прийняв навіть трирічна дитина, але як виняток, — продовжує Онищенко. — Від нас на змагання їдуть учні старше 8 років.

Ці умовні рамки потрібні лише для того, щоб не наражати на дітей зайвому стресу. Діти 5-6 років психологічно не готові і сильно засмучуються, не отримавши заповітне переможне місце.

Даня, однокласник чемпіона Владислава Безгінова, в цьому році отримав перше місце в своїй категорії і дуже засмутився, адже перше місце це не «чемпіон чемпіонів». Дітям подобається ментальна арифметика як гра, але при цьому і змагатися люблять, але не за приз, а за визнання бути кращими з кращих, — пояснює Роман.

Для того щоб швидко лічити про себе, не потрібно народитися обдарованою людиною. Навчитися ментальної арифметиці не складно, вже після одного практичного заняття навіть дорослий зможе вирішувати нескладні задачки, — запевняє глава Української асоціації ментальної арифметики Марина Мужановская. — Але дітям простіше — вони мислять абстрактно.

Їм простіше уявити рахунки-абакус в розумі, попередньо поклацувати на них пальцями.

Якщо я вас попрошу уявити яблуко — образ його тут же спливе в голові. Ви ж безліч разів тримали цей фрукт в руці. Так само і з АБАКУС. Спочатку діти вчаться рахувати на ньому, а коли добре опановують обчисленнями — переносять рахунки в розум. Так би мовити, відтворюють ментальну картинку, — продовжує Марина Мужановская.

До речі, тому, коли діти вважають в розумі, машинально перебирають руками — уявляють, як перекладають кісточки АБАКУС.

Це перший етап ментальної арифметики, а далі важлива швидкість. Існує спеціальна програма, така своєрідна іграшка — тамагочі, яку потрібно годувати правильними відповідями на завдання. Дитина вдома, наприклад, дивиться телевізор або займається іншими справами, одночасно вирішує завдання. Через якийсь час рівень завдань ускладнюється і швидкість збільшується, — розповідає наша співрозмовниця.

Ментальна арифметика корисна для людей похилого віку, які страждають на хворобу Альцгеймера.

Сьогодні в США в багатьох будинках престарілих використовують методику як тренажер для мозку, і вельми успішно. В Україні, на жаль, цю арифметику поки не виходить впровадити в шкільну програму навіть в формі експериментального курсу, — говорить Марина Мужановская. — Діти після навчання на АБАКУС розвиваються швидше як інтелектуально, так і фізично — схоплюють на льоту і запам’ятовують більший обсяг інформації.

У Таїланді завершилася 56-я Міжнародна олімпіада з математики для школярів. Змагання тривали з 4 по 16 липня і українські хлопці також брали в них участь.

Новости Кривого Рога