Український підприємець та меценат Андрій Матюха — засновник міжнародної групи компаній FAVBET. У 2020 році він також ініціював створення Favbet Foundation, благодійного фонду, який працюватиме над втіленням ініціатив у сфері дитячої освіти та спорту.
З початком повномасштабного вторгнення понад 90% проєктів та ресурсів фонду адаптували під вимоги воєнного часу. Зараз мілітарі-хаб Favbet Foundation зосереджений на системній підтримці ЗСУ. Водночас у фонді продовжують впроваджувати гуманітарні ініціативи з допомоги українцям, а також проєкти дитячого розвитку.
Загалом, Favbet Foundation виросли з великої кількості розрізнених соціальних ініціатив, що впроваджував FAVBET. Це були проєкти в галузі спорту та охорони здоров’я, сприяння фонду «Повернись живим» у підготовці української збірної до Invictus Games — міжнародних змагань для поранених військовослужбовців. З часом обсяги благочинної роботи зростали, тому засновник фонду вирішує вивести їх в окрему структуру, що зібрала б усі благодійні заходи компанії та мала достатньо ресурсів для запуску власних проєктів.
Серед перших таких проєктів — «Цифровізація бібліотек», який Favbet Foundation робили разом з Офісом Президента, Міністерством цифрової трансформації та Українською бібліотечною асоціацією. В ході проєкту бібліотеки українських сіл та містечок отримали понад 5000 сучасних комп’ютерів, які використали для створення центрів цифрової освіти, доступних всім жителям.
Нові можливості для українських дітей
Освітні та спортивні програми розвитку для дітей та підлітків залишалися пріоритетним завданням для фонду і в наступні роки. І навіть після 24 лютого 2022 року, коли більша частина ресурсів Favbet Foundation почала спрямовуватися на підтримку Збройних Сил України, проєкти з підтримки молоді все ще залишаються у фокусі уваги фонду.
Одним із наймасштабніших проєктів фонду в цьому напрямку став «Клуб Супергероїв», спрямований на підтримку дітей та підлітків із сімей військовослужбовців та вимушених переселенців. Зараз у ньому об’єдналися одразу три ініціативи.
«IT Kids» — курс програмування на Python для дітей, який фонд започаткував разом з волонтерською організацією Code Club Україна. На даний час курс пройшли вже 352 дитини та підлітки, з яких 156 — з родин військовослужбовців та вимушено переміщених українців.
Ще одна освітня ініціатива — «Сила у знаннях», в межах якої команда Favbet Foundation перед початком навчального року передала 5500 великих боксів з канцелярією школярам з різних регіонів України.
Зараз триває й третя ініціатива супергеройського клубу під назвою «Сильніші разом». Це безкоштовні секції з різних видів спорту, в тому числі боксу та футболу, що допомагають дітям розкривати їхні фізичні можливості.
Більше допомоги війську
Засновник фонду Андрій Матюха каже, що не зважаючи на іншу специфіку роботи, цілі фонду не змінились: «Раніше ми будували успішне майбутнє наших дітей, допомагаючи їм у навчанні та спорті. Зараз їхнє майбутнє залежить від українських захисників. Тому наша місія — забезпечити їх усім необхідним для перемоги заради спільного майбутнього».
За його словами, з перших днів повномасштабного вторгнення в Україну Фонд Favbet зосередив усі свої зусилля на підтримці українських військових. Спочатку це була допомога провідним військовим фондам, таким як «Повернись живим». Потім фонд почав забезпечувати всім необхідним всіх співробітників компанії FAVBET, які вступили до лав Збройних Сил і Сил територіальної оборони. Чим більше контактів у Збройних силах — тим більше запитів від військових і значно більші обсяги робіт та витрат. Щоб задовольнити постійно зростаючу потребу в обладнанні та витратних матеріалах, компанія FAVBET збільшила фінансування фонду в п’ять разів.
Наразі ключовим напрямком діяльності фонду Favbet є забезпечення транспортом Збройних Сил України. Транспортні засоби відіграють важливу роль під час виконання бойових завдань і часто зазнають втрат, тому потреба в них постійна.
Завдяки допомозі Favbet Foundation, ЗСУ від початку повномасштабного вторгнення отримали понад 240 автомобілів, включаючи 53 нових позашляховики Peugeot Landtrek. Останні призначені для укомплектування ударних рот першої у світі «Армії дронів». Крім того, українська армія отримала за участі фонду понад 130 дронів різного призначення. Загальна ж допомога ЗСУ та іншим військовим формуванням від Favbet Foundation вже перевищила 175 мільйонів гривень.
Підтримка там, де вона необхідна
У червні 2023 року російські військові підірвали Каховську ГЕС, спричинивши гуманітарну та екологічну катастрофу. Наслідки воєнного злочину торкнулися Херсонщини по обидва береги Дніпра.
Оскільки місцевому населенню не вистачало допомоги та питної води, команда Fabvet Foundation негайно відреагувала на звернення постраждалих. Фонд разом із партнерами надав гуманітарну допомогу Херсону. До міської лікарні привезли два автобуси з понад двома тоннами води та понад тонною медичного майна.
Водночас компанія FAVBET виділила 5 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків теракту на Каховській ГЕС, підтримавши кампанію «Допоможемо рятувальникам» офіційної фандрейзингової платформи UNITED24.
Обсяг допомоги з боку фонду FAVBET продовжує зростати. Нещодавно партію допомоги для херсонців привезли з Хорватії, де зараз діє створений Центр для переселенців з України, який фонд заснував весною 2022-го року. Зібрано понад 11 тонн гуманітарного вантажу для біженців з Херсонщини за допомогою волонтерів об’єднань Crvena Kalyna та Dobro Dobrim DoDo.
Засновник фонду Андрій Матюха переконаний, що головне — діяти, й запевняє, що в планах Favbet Foundation лише збільшувати обсяги допомоги та згуртовувати навколо ідеї взаємопідтримки якомога більше українців. Сьогодні, так само як і в перші дні війни, величезне значення має внесок кожного. Згуртованість допомогла українцям вистояти в лютому та в наступні місяці, вона ж прокладе шлях до перемоги.
У майбутньому Favbet Foundation планує розширити свою підтримку відновленню України після війни через програми, спрямовані на всебічний розвиток дітей та відбудову інфраструктури. Вони сподіваються використати свій досвід, отриманий під час реалізації ініціатив у воєнний час, для створення довгострокового позитивного впливу на майбутнє України.