Хто в Кривому Розі насправді керував «ритуальною мафією»?

Головний ритуальщик Кривого Рогу втік за кордон, ще 9 членів злочинної організації отримали підозру, повідомляють Наталія ШИШКА та «Домашня газета»

Затримання члена ритуальної мафії в Кривому Розі

Ранній ранок 3 квітня для доглядачів криворізьких кладовищ та інших ділків, пов’язаних із наданням ритуальних та супутніх послуг, почався зі слів за дверима їхніх помешкань: «Відчиняйте, працює Національна поліція!»

Того дня з 5-ої години тривала спецоперація оперативників Управління стратегічних розслідувань та слідчих Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області за силової підтримки роти поліції особливого призначення КОРД.

Було проведено 77 обшуків: за місцем проживання, на комунальному підприємстві «РитуалСервіс Плюс» Криворізької міської ради, у міськвиконкомі, у господарюючих суб’єктів.

Це відбувалось в рамках кримінального провадження з правовою кваліфікацією одразу за низкою статей Кримінального кодексу України. Хоча кримінальне провадження, переконана, охоплює ще і не всі напрямки діяльності кладовищенської мафії, яка в умовах безкарності та взаємовигідної «співпраці» з місцевими правоохоронцями уже просто не чула землі під ногами.

Людська смерть та те, що з нею пов’язано, — це були не просто їхні заробітки, а справжні жнива з кримінальним душком, особливо врожайні під час війни.

«ПРАЦЮЄ ПОЛІЦІЯ». НЕМІСЦЕВА

Офіційні повідомлення про спецоперацію у Кривому Розі та її результати з’явились наступного після обшуків дня на сайтах Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, обласної прокуратури. Йшлося про викриття у Кривому Розі злочинної організації з 10-ти осіб на чолі із директором комунального підприємства.

З офіційних повідомлень стало відомо, що процесуальне керівництво у справі здійснює Дніпропетровська обласна прокуратура. У рамках цієї справи повідомлено про підозру директору комунального підприємства та ще 9-ти учасникам злочинної організації, у їх числі — підприємець, який був героєм журналістського розслідування БігусІНФО «Монополія на смерті», директори та працівники товариств, начальник відділу комунального підприємства, начальник відділу Криворізької міської ради.

Їм інкримінують заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великому розмірі, створення, керівництво злочинною організацією, а також участь у ній та службове підроблення (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 1, 2 ст. 255, ч. 1 ст. 366 Кримінального Кодексу України). Максимальне покарання — до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Далі цитую інформацію облпрокуратури: «За даними слідства, директор комунального підприємства Криворізької міської ради розробив схему заволодіння бюджетними коштами, виділеними на утримання кладовищ, перевезення тіл загиблих військовослужбовців ЗСУ та ремонт покриття у скверах на території Кривого Рогу.

До злочинної організації посадовець залучив начальників відділів виконкому і комунального підприємства Криворізької міськради, директорів товариств, підприємців і бухгалтера.

У період 2023-2024 років за результатами тендерної процедури підозрювані укладали договори щодо утримання кладовищ, міжміських транспортних перевезень тіл загиблих захисників та ремонту об’єктів благоустрою.

При виконанні вказаних робіт фігуранти вносили неправдиві відомості щодо обсягів виконаних робіт та штучно завищували вартість послуг і матеріалів. У подальшому на рахунки товариств систематично перераховувались бюджетні кошти, які підозрювані розподіляли між собою».

У повідомленні поліції згадуються також зловживання при здійсненні поховань та йдеться про завищення вартості одного кілометра міжміських транспортних перевезень тіл загиблих (померлих) військовослужбовців. А також про те, що бюджетні кошти на утримання кладовищ освоювались підконтрольними суб’єктами господарювання, під яких і прописувались умови тендерів.

Фактична монополія на послуги принесла спільникам, за інформацією поліції, десятки мільйонів гривень. Лише за кількома договорами сума привласнених бюджетних коштів сягнула 7 мільйонів гривень. Гроші витрачались на придбання авто та нерухомості.

В ході 77-ми санкціонованих обшуків за місцем проживання, роботи, а також у транспортних засобах підозрюваних осіб, згідно з офіційними даними, вилучено понад 1 мільйон гривень, 68 тис. доларів США та 28 тис. євро готівкою, мобільні телефони, банківські картки, комп’ютерну техніку, автомобілі, документацію, записи «чорної бухгалтерії».

Щоб не накивали п’ятами, дев’ятьох учасників злочинної організації було затримано в порядку ст. 208 КПК України (затримання уповноваженою службовою особою без ухвали слідчого). Трьом фігурантам одним із районних судів Дніпра обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави, іншим — більш м’які запобіжні заходи. Ухвалами суду накладено арешт на майно фігурантів.

Слідчі дії тривають. Досудове розслідування здійснюють слідчі Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, оперативний супровід забезпечує Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України. Тобто, місцева поліція, прокуратура та місцеві суди не задіяні, і це, звичайно ж, не випадково.

«А Я НА МОРІ!»

Однак директор КП «Ритуал Сервіс Плюс» Андрій Васільєв, якого в офіційних повідомленнях правоохоронних органів називають лідером злочинної організації, все ж зміг виїхати за кордон «на початку березня».

Слідству відома країна його перебування, звідки дружина «лідера» шле своїм приятелькам в особистих повідомленнях фото про відпочинок на морі.

Ймовірно, Васільєв, який отримав підозру заочно, буде оголошений у міжнародний розшук. Як у період воєнного стану йому вдалось виїхати за кордон, це окреме питання.

Хотіла написати «йому, молодому-здоровому чоловікові», та передумала через давно циркулюючі чутки про оформлену ним інвалідність. Та ще таку, з якої поза очі підсміхувались навіть посіпаки «лідера». А особи з інвалідністю мобілізації не підлягають.

Щоправда, ті, хто отримав інвалідність після 24 лютого 2022 року, мали пройти повторний медичний огляд з метою підтвердження чи спростування висновку МСЕК.

Пройшов чи не пройшов, а море так чи інакше піде Васільєву на користь, і він, будемо сподіватись, постане перед українським судом. Що ж до невиходу на роботу «на початку березня» і підконтрольності міській владі, то з цього боку йому хвилюватись нема за що: йому оформлена відпустка.

СЕКРЕТ «ЛІДЕРСТВА» ПРОСТИЙ

Позитивне слово «лідер» щодо Андрія Васільєва у офіційних повідомленнях правоохоронних органів не може не різати слух. Хоча в колі посіпак його взагалі називають генералом, що в контексті війни звучить особливо цинічно.

Втім, секрет його «лідерства» виключно у перебуванні на чолі комунального підприємства, підпорядкованого та підконтрольного міській владі. Він не той «лідер», який піднімається над подібними собі завдяки особистим якостям, а той, якому відводять певну роль зверху. А саме — шляхом укладання трудового контракту з ним міським головою (в нашому випадку — в. о. міського голови).

Причому на фоні численних нарікань на побори на міських кладовищах за могили, про що у цьому місті не чув тільки глухий, Юрій Вілкул жодного разу не тільки не ініціював бодай якесь службове розслідування, а неодноразово без проблем продовжував трудовий контракт з Васільєвим як керівником КП «Ритуал Сервіс Плюс».

Коли ж у міській раді на порядку денному стояла петиція мого авторства «ДОСИТЬ ОББИРАТИ КРИВОРІЖЦІВ НА КЛАДОВИЩАХ!», цього лідерського лідера навіть не вважали за потрібне запросили та заслухати у сесійній залі при її розгляді. А навіщо?

Берегли тонку душевну організацію головного гробокопача, який потрібен для більш важливих справ. А з «розглядом» петиції організатори сесії міської ради та той, хто ними ляльководить, і так справились: забезпечивши мені як доповідачу глушіння звуку та спотворення зображення онлайн-трансляції.

Та, власне, в народі і без того має місце стійке переконання, що Васільєв є не кінцевим бенефіціарієм кладовищенських схем та супутніх муток з бюджетними коштами.

«РИТУАЛ» ДОБИЛИ «СЕРВІСОМ» І «ПЛЮСОМ»

Варто згадати, що свого часу впродовж багатьох десятиліть у Кривому Розі успішно функціонувало комунальне підприємство «Ритуал», без всяких «плюсів» і «сервісів», на колишній вулиці Отто Брозовського (зараз Ярослава Мудрого).

Воно і надавало послуги з організації похоронів, і виготовляло та реалізувало ритуальну атрибутику, і копало ями, і утримувало кладовища, і перевозило тіла небіжчиків, доставляючи їх на судово-медичну експертизу. При цьому не брало коштів з міського бюджету, всі свої витрати забезпечуючи за рахунок власних надходжень від надання платних послуг.

Пертурбації на цьому підприємстві почались саме тоді, коли на чолі міста став Юрій Вілкул та «його команда». З переліку об’єктів капітального будівництва, так званого титульного списку, зразу зник крематорій, виготовлення проєкту якого якраз було завершено.

«Ритуал» був штучно доведений до фактичного банкрутства, розшматований на окремі послуги і ліквідований як юридична особа.

Натомість було створене комунальне підприємство «Ритуал Сервіс Плюс», задачі якого як міської ритуальної служби по факту зводяться до реалізації ям під могили, обліку поховань та поховання невідомих.

Утримання кладовищ і перевезення тіл на СМЕ стали виставлятись на тендер і фінансуватись за рахунок міського бюджету.

За результатами тендерів на виконання цих робіт щороку заводяться інші суб’єкти господарювання, аніж КП «Ритуал Сервіс Плюс», договори підряду з ними укладає департамент розвитку інфраструктури міста.

Однак по факту всім заправляє директор КП «Ритуал Сервіс Плюс», який юридично не має відношення ні до утримання кладовищ, ні до перевезення тіл. Та от тільки одна і та ж особа під дахом КП «Ритуал Сервіс Плюс» готувала усю тендерну документацію по утриманню кладовищ і по перевезенню тіл померлих. Готувала і від того, хто має у тендері перемогти, і від того, хто має скласти видимість конкуренції.

«Чужі» на ці тендери не ходили з огляду на повну відсутність перспективи чесної гри. Переможці тендерів як начебто мінялись, а насправді свідоцтва про реєстрацію суб’єктів господарювання тасувались, як колода карт.

А за ними як стояли, так і продовжували стояти одні і ті ж люди, що переймались не виконанням робіт, а складанням актів виконаних робіт. Тим часом кладовища потопали в смітті і бур’янах, а криворіжців, які криком кричали про їхній неналежний стан, ніхто не чув.

«СВОІХ НЄ БРОСАЮТ»

Дуже показовим є те, що уже була спроба притягти до кримінальної відповідальності директора ДРІМу Івана Карого, якому інкримінували службове недбальство: чиновник підписав акти виконаних робіт по утриманню кладовищ, тим самим забезпечивши перерахування підряднику майже 3 млн грн. за роботи, які в реальності не виконувались.

Однак справу було майстерно затягнуто стороною захисту і в частині звинувачення Карого закрито на підставі того, що збіг термін притягнення до відповідальності. А прокуратура звинувачувала-звинувачувала, та й врешті розписалась у своїй «інвалідності».

Можна надалі чинити «недбальство», причому, як говорить нам приклад Карого, без жодного ризику навіть тимчасового відсторонення від займаної посади. У нашій мерії «своіх нє бросают», себто, не рубають той сук, на якому сидять. Один з багатьох, який тримає добротно звите корупційне гніздо.

Погляньмо на останні події, які просто підірвали інформаційний простір: злочинна організація на комунальному підприємстві, розкрадання мільйонів міського бюджету під час війни, в тому числі через перевезення тіл загиблих (привіт Почесній громадянці Кривого Рогу Інесі Благун, директорці департаменту соціальної політики, який є розпорядником бюджетних коштів на ці перевезення).

А хтось чув, щоб в. о. міського голови Юрій Вілкул з цього приводу зробив заяву чи хоча б дав якийсь публічний коментар? Або його життєрадісний заступник з питань ЖКГ (і фактичний бізнес-партнер Васільєва) Олександр Катриченко? Мовчать.

А це той випадок, коли і Олександру Вілкулу, який називав себе головою міської військової адміністрації, а тепер називає головою ради оборони міста, мабуть, меж мало б бути що сказати суспільству. От про те, де отримати продуктовий набор за рахунок бюджету, спеціаліст з оборони розказує, а про своє ставлення до виведення коштів із бюджету через фіктивні операції — ні.

В ситуації, коли офіційних повідомлень від прввоохоронних органів не бракує, немає інформаційних сюжетів про «знешкодження злочинного угрупування» на чолі з керівником комунального підприємства ні на Першому міському, ні по Рудані. Яка, до речі, також є комунальним підприємством, та ще й віднесеним до критично важливої інфраструктури, що має наслідком бронювання працівників від мобілізації.

На цьому тлі інформаційний пасаж від правоохоронців про те, що офіційно підозрювані ділили гроші «між собою», викликає іронічну посмішку.

А судячи по коментарях у соціальних мережах, народ настільки зневірений, що багато хто не вірить у доведення нинішньої гучної справи до логічного кінця. Мовляв, усіх відпустять, та ще й перепросять.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога