Якщо замерзаєте в Кривому Розі – радійте, що по старому тарифу

На офіційному сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету повідомлено про початок в місті опалювального сезону з 21-го жовтня. При цьому хапатись за батареї в очікуванні тепла слід не раніше, ніж через два тижні після вказаної дати, — саме стільки часу потрібно для виходу системи на стабільний технологічний режим

Розрита яма тепломережі поблизу мерії Кривого Рогу

А вже після цього — не скажу, як батареї, а телефони диспетчерських, міського кол-центру та урядової лінії точно будуть гарячими.

Слова про технічну готовність міста до опалювального сезону цього разу не вкладались ні в чиї вуста — ні в уста виконуючого обов’язки міського голови секретаря ради Юрія Вілкула, ні в уста його сина, який поводить себе так, наче він і є міський голова. Адже попередній опалювальний сезон, який показав невідповідність бравурних заяв реальному стану речей, змусив «крєпкіх хозяйствєнніков» дещо пригальмувати свій нестримний потяг до піару.

Однак зовсім не вішати собі ордени і не крутити під них дірочки наші можновладці не можуть. Тому і цього року не обійшлось без «соціалістичного змагання» на першість включення тепла серед міст Дніпропетровщини.

Якщо вірити офіційному повідомленню, Кривий Ріг усіх переміг, «першим із міст Дніпропетровщини розпочавши опалювальний сезон 21 жовтня».

Хоча кого це гріє: першим, другим чи третім? Головне, щоб опалювальний сезон реально розпочався тоді, коли середньодобова температура впродовж трьох діб не піднімається вище 8 градусів тепла. А щойно розпочавшись першим у області, першим не припинився через пориви магістральних та квартальних трубопроводів, а також внутрішньобудинкових систем опалення.

Однак впевненості у тому, що так не станеться, нема. Особливо у тих мешканців, які бачать так і не ліквідовані за літо розкопки біля своїх будинків, а отже, не усунуті пошкодження тепломереж.

«Ми розуміємо, що є ті споживачі, переважно побутові, котрі бажають прийняти тепло трохи пізніше, наприклад, з перших днів листопада. Але все ж таки ми вважаємо, що вже у найближчі дні жовтня будинки мають відкрити засуви на прийняття тепла для того, щоб котельні теплопостачальних підприємств отримали теплове навантаження, змогли запуститися й своєчасно, до початку стабільних мінусових температур здійснити наладку всієї теплової системи, аби мешканці під час холодів вже були з теплом. Таке рішення прийнято на засіданні міської комісії ТЕБ НС. Також зазначу, що всі споживачі, в тому числі й населення, будуть сплачувати виключно за те тепло, обсяги якого будуть зафіксовані приладами обліку, які встановлені на кожному багатоквартирному будинку житлового фонду міста. При цьому тарифи на тепло для населення не підвищуватимуться», — цитує офіційний сайт заступника міського голови Олександра Катриченко.

І в його словах, як кажуть, все прекрасно. Включно з тим, що платити треба буде за те тепло, яке «зафіксовано приладами обліку». Не за те, яке ви фактично спожили, а за те, яке зафіксовано приладами обліку. Будьте певні: чиновник знає, що говорить.

Адже минулої зими лічильники справно рахували теплоносій, який заходив на будинок, а мешканці сиділи в холоді, тому що теплоносій не відповідав нормативним параметрам по тиску і по температурі.

Взагалі те, що минулої зими називалось теплоносієм, багато голів ОСББ не можуть без мурашок згадувати досі. Це була руда каламутна рідина зі сторонніми домішками, яка роз’їдала труби.

Тому варто очікувати зворотного тому, про що просить чиновник: маючи досвід пекельного опалювального сезону минулого року, ОСББ намагатимуться не відкривати засувки для прийому тепла якомога довше.

Хоча наш всенародний улюбленець — монополіст АТ «Криворізька теплоцентраль», як наче нічого й не сталося, за прикладом попередніх років через райвиконкоми так само вимагав від ОСББ та управителів гарантійні листи про те, що «у в зв’язку з невиконанням окремих умов готовності до роботи в опалювальний період 2024-2025 років згідно з зауваженнями» вони гарантують «забезпечення безпечної експлуатації системи теплоспоживання будівлі», а головне — «беруть на себе відповідальність за неякісне теплопостачання в межах внутрішньобудинкової системи протягом опалювального періоду 2024-2025 років з причини невиконання зазначених окремих умов готовності».

Можна не сумніватись, що управителі такі гарантійні листи надали: їм, як кажуть, за що б не відповідати — аби не відповідати. А от ОСББ, навчені гірким досвідом минулої зими, далеко не всі дали таку письмову гарантію.

У цій ситуації погрожувати їм неподачею тепла, як це було зазвичай, до запровадження комерційного обліку, і водночас просити не зволікати з відкриттям засувок — воно якось не в’яжеться одне з другим. Як би там не було, але уже на старті очевидно: опалювальний сезон не обіцяє бути безконфліктним.

Намагаючись превентивно згладити ситуацію, міська влада повідомляє, що тариф для населення, незважаючи на підвищені ціни на електрику та енергоносії, збільшуватись не буде. Якщо й сидітимете в холоді, то, мовляв, по старому тарифу.

І кожен раз міська влада подає те, що тариф не зростатиме, як нібито свою заслугу. Якби було децентралізовано міську систему теплозабезпечення, приведено обсяги теплогенерації у відповідність до обсягів споживання, зведено до мінімуму втрати, запроваджено альтернативні джерела теплогенерації, і завдяки цьому вдалось якщо не знизити, а хоча б стримати тариф, — ото була б дійсно заслуга міської влади, можна було б крутити дірочки під ордени.

А так за те, що тариф для населення залишається на тому ж рівні, хоча він і так досить високий, мусимо дякувати… війні.

Адже тарифи на тепло залишаються на довоєнному рівні завдяки постанові Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №502 «Деякі питання регулювання діяльності у сферах комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану», згідно з якою впродовж дії воєнного стану «рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року».

При цьому фактичний ріст тарифів триває, нові, більш високі тарифи обраховуються і обгрунтовуються, хіба що поки не вводяться в дію.

Фактор війни, тим паче вкупі з критичною зношеністю теплових мереж та моральною застарілістю усієї системи міської системи теплогенерації, ясна річ, несе в собі великі ризики аварійних відключень та припинення теплопостачання. І прогнозів на важкий перебіг цієї зими не бракує.

При цьому виконавча влада рапортує, що за рахунок бюджету громади вже встановлено потужні генератори на 75 об’єктах теплопостачання КП «Криворіжтепломережа», які забезпечують теплом 1148 будинків, а це десь 130 тисяч мешканців, та понад 120 об’єктів соціального призначення. Генератори забезпечені необхідним запасом дизельного палива.

Однак у випадку блекаутів на генераторах зможуть працювати 59 котелень, а 6 великих котелень, які заживлюються від високовольтних ліній 6000В, працювати на генераторах не зможуть.

Чиновники рапортують, що готовність основного обладнання, насосів та електрообладнання на комунальному теплогенеруючому підприємстві складає 100%. Мереж, протяжність яких загалом по місту складає 631 кілометр, у цьому переліку нема.

Проведена «Криворіжтепломережею» заміна 18-ти кілометрів труб — це далеко від реальної потреби.

Всього у Кривому Розі 98 котелень і чотири теплопостачальні підприємства, з яких, підкреслюють у міськвиконкомі, у комунальній власності перебуває тільки «Криворіжтепломережа». Однак це не знімає з міської влади відповідальності за стале проходження опалювального сезону на території всього міста.

Якщо ж вести мову про АТ «Криворізька теплоцентраль», то її 6 великих котелень забезпечують теплом майже 50% населення міста. Від генераторів можуть працювати тільки дві з них, решта заживлені від високовольтних ліній — у разі блекауту генераторами там справі не зарадиш.

Керівництво «Теплоцентралі» рапортує про заміну «аж» 17-ти кілометрів мереж та 95% готовність до роботи в опалювальний період.

Маленькі теплопостачальні компанії ТОВ «ДУРБ» та «Кривбастеплоенерго», а також керівництво котельні КЗРК, від якої заживлено 16 будинків, запевняють у власній 100% готовності до опалювального сезону.

Не менш важливою для стабільного теплопостачання є готовність житлового фонду, а саме внутрішньобудинкових теплових мереж. Управителі відрапортували про заміну 9 тисяч погонних метрів труб у 1382 будинках.

Якби не роботи по ремонту внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення в рамках міської програм «Теплий дім» на 100 багатоквартирних будинків, які ще тривають, то була б 100% готовність. А так, рапортують чиновники, готовність житлового фонду складає 98 %.

Знаючи стан комунікацій багатьох будинків, підвали яких «знаходяться в стані природнього висихання», як пишуть співвласникам майстри слова з управительських контор, так і хочеться сказати: дурю тебе, а ти мене, так веселіш життя мине.

Втім, зима покаже, хто кого пошиє в дурні, а хто пошиється сам. Бо що-що, а соціальне невдоволення і протестні настрої у люті морози можуть розігріватись до високих температур і навіть доходити до точки кипіння.

Наталія ШИШКА,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога