Кривий Ріг ІНФО: БОТУЛІЗМ не покидає Дніпропетровщину

Весь Кривий Ріг вкотре звертає увагу всіх громадян Кривого Рогу, що ботулізм — це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксин

Стихійна торгівля в невідведених місцях

Проблема харчових отруєнь, викликаних збудником ботулізму з року в рік залишається актуальною. Випадки ботулізму щорічно реєструються по всій Україні, у тому числі Дніпропетровській області.

Тільки за минулий період поточного року на Дніпропетровщині зареєстровано 4 випадки захворювань на ботулізм; всі захворілі були госпіталізовані.

Постраждалі вживали рибу: копчено-в’ялену товстолоба не встановленого виробника, в’ялену та сушену плотву домашнього приготування, бомбажну консерву.

За останній місяць у Дніпропетровській області зареєстровали два випадки захворювання на ботулізм, пов’язані із вживанням в’яленої риби. Постраждали два мешканці Дніпра, яких ушпиталили у стані середньої важкості до відділення реанімації лікувального закладу м. Дніпро.

Рибу в одному з випадків придбали на стихійному ринку Привокзальної площі м. Дніпра, в іншому – походження риби не ввизначили.

Домінуючі симптоми на момент госпіталізації: нудота, блювота, запаморочення, важка розмова, тяжке дихання, порушення зору.

Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих гігієнічних правил.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.

Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму:
• порушення близького зору — не можете читати текст, але добре бачите предмети;
• сильно виражена сухість у роті;
• важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
• підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
• запаморочення;
• короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
• ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби.

У подальшому з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму («сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальна слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках — відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

Лікування ботулізму — лише в умовах стаціонару, де єдиним специфічним методом лікування є введення ботулінічного антитоксину (протиботулінічної сироватки).

З метою попередження захворювань на ботулізм, не рекомендується виготовляти в домашніх умовах та купувати у приватних осіб:
• солону, в’ялену та копчену рибу, копчені м’ясопродукти;
• консервувати в герметично закупорених банках м’ясо і рибу, які є найбільш сприятливим середовищем для розвитку збудника ботулізму;
• консервувати гриби, овочі та фрукти, при переробці яких неможливе повне звільнення від залишків землі та піску, що вміщують спори. Такі продукти краще заготовляти про запас шляхом маринування або соління з домішками кислоти та солі, обов’язково в тарі, відкритій для доступу кисню;
• не купувати на ринках у приватних осіб, тим більше у місцях не санкціонованої торгівлі м’ясні, грибні, овочеві, фруктові консерви, герметично закупорені в банки, а також рибу солону, в’ялену та копчену, копчені м’ясопродукти, приготовлені в домашніх умовах;
• не купувати консерви у бмбажних банках і з наявністю плісняви.

Валентина ПОРОСЛА,
Лікар з гігієни харчування відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та
профілактики неінфекційних захворювань ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога