Під час війни зростає ймовірність спалаху багатьох інфекційних захворювань, особливо кору, що є одним із найбільш заразних захворювань. Подробиці – у матеріалі Весь Кривий Ріг
Кір швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря під час чхання, кашлю або розмови хворого. 9 з 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, можуть інфікуватися. Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.
Інкубаційний період (від моменту потрапляння збудника до перших симптомів) хвороби становить в середньому 10–12 днів. Далі починається період захворювання з високою температурою, головним болем, нежиттю, сухим кашлем, збільшенням лімфовузлів, запаленням слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), часто проносом та блюванням. На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом — по всьому тілі. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. Хвороба із симптомами триває до чотирьох тижнів і довше.
Кір може мати тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації незалежно від віку. Хворі тривалий час є заразними. Захворювання може спричинити пневмонію, вушну інфекцію (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть. До віддалених наслідків кору належить підгострий склерозуючий паненцефаліт, що розвивається через 5-10 років після перенесеного кору та завжди закінчується смертю. Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).
Ліків, які б були ефективними та доступними і діяли на вірус кору, — немає. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.
Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей, особливо для дітей до року. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих і дітей, молодших року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Невакциновані медичні працівники також наражаються на ризик захворіти.
Дотримання здорового способу життя, так званий «загальний імунітет» НЕ захищають від кору!
Дві дози вакцини створюють належний імунітет. Вакцинація проводиться у два етапи: у 12 місяців і ревакцинація у 6 років. Вона безоплатна. Щеплення роблять комбінованою вакциною, яка захищає від трьох хвороб (КПК). Це кір, паротит та краснуха. Вакцина використовується у світі понад 50 років. Протипокази КПК — стани, під час яких імунітет може не сформуватись. Наприклад: хімієтерапія, вживання великих доз стероїдних гормонів, СНІД. Також температура вище 38 градусів. Вакциною КПК не вакцинують вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити до настання вагітності.
Не слід відмовлятися від вакцинації перед хірургічним втручанням: якщо дитина почувається добре, відкладати щеплення КПК немає причин. Так само після операції: не потрібно чекати, наприклад, місяць — щеплення можна робити, щойно дитина почуватиметься добре. Після гострих захворювань щеплення можна робити відразу після одужання.
Пропущене за календарем щеплення потрібно надолужити.
Спалахи цього захворювання мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожних чотири-п’ять років. В Україні попередній спалах кору почався в 2017 році. Відтоді захворіли понад 115 тисяч людей. 41 людина померла. Серед жертв — 25 дітей.
Лише у 2018 році зафіксували понад 54 тисяч випадків та 16 смертей, в 2019 році понад 58 тисяч випадків захворювання та 20 смертей. В Кривому Розі за весь період спалаху кору в 2017-2019р.р. захворіло 660 жителів, з них дітей – 343. Головна причина цього — недостатнє охоплення щепленнями. Незважаючи на те, що перед пандемією COVID-19 рівень вакцинації в Україні зростав, під час пандемії він почав знову падати. Війна в Україні створює ще більш сприятливі умови для поширення кору. Військові дії спричинили руйнування медичної інфраструктури, ускладнили доступ людей до медичних послуг, зокрема вакцинації. До того ж війна призводить до великих скупчень людей у прихистках. У таких умовах кір поширюється швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.
17 липня в Україні стартувала кампанія з вакцинації від кору.В країну уже доставлено понад 300 тисяч доз європейської вакцини від кору, паротиту і краснухи (КПК), яка розвезена по регіонах країни. Компанія щодо вакцинації від кору буде проходити включно до вересня 2023 року. Вакцина є повністю безкоштовною.
Вакцинації підлягають діти від 2 до 17 років, які не отримали першу або другу дозу вакцини КПК. Кір швидко поширюється в дитячих колективах, і згодом на дорослих, тому вакцинацією дітей створюється певний бар’єр для передачі цього захворювання дорослим.
Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.
В Кривому Розі на сьогоднішній день відсоток щеплення дітей становить 47,5%( дітей до року 51,6%; щеплено 1625 дітей; від року до 6 років щеплено 2349 дітей – 47%).
Щоб отримати щеплення треба звернутись до сімейного лікаря, якщо такого немає — до найближчого лікаря. Якщо документи про щеплення загубились, стан вакцинації вашої дитини може перевірити будь-який лікар в електронній базі.
Вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.
Ніна Миронова,
Лікар-епідеміолог Північного відділення ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг