Кривий Ріг ІНФО: на кашлюк захворіло двоє містян

З 2023 року в Україні почала зростати захворюваність на кашлюк, повідомляє Весь Кривий Ріг. Останній такий пік спостерігався у 2020 році, що зокрема пов’язано з тим, що спалахи цього захворювання циклічні і відбуваються кожні 3-4 роки

Про небезпеку кашлюка розповіли в Кривому Розі

Велике повернення кашлюка зараз відчувається на різних материках. Летальні випадки зафіксували в Китаї, Філіппінах, Чехії та Нідерландах, є спалахи у США, Великій Британії.

У сусідній Польщі в січні та лютому 2024 року було 326 випадків кашлюку, хоча минулого року за цей же період – 156. Небезпечна ситуація виникала в Чехії. Там з початку 2024 року зафіксували 6397 випадків кашлюку. Це найбільше за останні 60 років.

З 1984 по 2004 рік у Чехії взагалі ніхто не хворів на кашлюк, а тільки за останній тиждень 2024 року зафіксували 1100 випадків. Серед хворих 80-річний мер Праги Богуслав Свобода.

Зараз третина хворих на кашлюк у Чехії — це люди від 15 до 19 років. Це пояснюється тим, що лише 90% старших дітей отримують повторну дозу проти кашлюку (у країні вакцинують 96% немовлят).

Хоча підлітки хворіють у легкій формі, вони можуть інфікувати своїх молодших братів, сестер, а також немовлят і літніх членів родини, які важче переносять хворобу. Двоє літніх людей у Чехії уже померли від кашлюку.

В Україні за останній час спостерігається ріст захворюваності на кашлюк. Згідно з інформацією, наданою Центром громадського здоров’я України, за 12 місяців 2023 року в Україні зареєстровано 707 випадків захворювання на кашлюк в 20-ти областях України.

Найбільше випадків було зафіксовано на Волині (182), на Рівненщині (139) та в м.Київ (80). Для порівняння: в 2022 в Україні було зафіксовано всього 32 випадки захворювання.

За 4 місяці 2024 року зареєстровано 2245 випадків проти 73 в 2023р, з них один летальний випадок в Хмельницькій області. 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі.

Більшість хворих — діти дошкільного та раннього шкільного віку. Причина такого поширення хвороби полягає в недостаньому охопленні щепленнями проти кашлюку дитячого населення.

В Дніпрорпетровській області за 4 місяці 2024р. зареєстровано 14 випадків, в 2023 – жодного.

В м. Кривому Розі. зареєстровано 2 випадки захворювання на кашлюк в травні 2024р. .

Таке зростання захворюваності відбувається за рахунок накопичення значної кількості нещеплених дітей, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 1 до 9 років, рідше 10-14 років.

Кашлюк — гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі з характерним спазматичним нападоподібним кашлем. Захворювання передається від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання, в дитячому колективі може передаватися і через іграшки.

Зараз багато дитсадків і шкіл працюють вже не онлайн, тому діти багато спілкуються одне з одним. Ця хвороба не має сезонності і не залежить від того, яка пора року на вулиці – весна, літо чи зима.

Недуга починається поступово з сухого кашлю, який наростає в динаміці і переростає в напади спазматичного кашлю. Особливо важко кашлюк протікає у дітей до 6 міс. У них частіше виникають ускладнення з боку органів дихання, що може бути небезпечним для життя дітей молодшого віку.

Для дитини кашлюк – це в середньому 100 днів виснажливого кашлю. У деяких випадках кашель може тривати до 6 місяців.

Хвороба починається як звичайне ГРВІ, однак за один-два тижні кашель посилюється. За добу може бути кілька десятків нападів спастичного кашлю, які нерідко закінчуються блюванням.

Для немовлят до року – хвороба може бути смертельно небезпечною, оскільки можуть викликати тимчасову зупинку дихання.

Поширеність хвороби залежить від того, наскільки добре населення захищене імунізацією.

Єдиний надійний захист від кашлюка — це вакцинація!
В Україні щеплення від кашлюка є обов’язковим, дітей вакцинують у віці 2, 4, 6 та 18 місяців.

Люди, не щеплені на кашлюк, можуть захворіти в любому віці. За підсумками 2023 року 77,3% дітей до року в Україні отримали щеплення проти дифтерії, кашлюка та правця.

В 2024р.рівень охоплення щепленнями від кашлюку в цілому по Україні є вкрай недостатнім і складає 55,9% для дітей віком 1 рік і старше (АКДП-3).

В м. Кривому Розі в 2024р вакциновано дитячого населення на 39,5%.

Якщо Вас чи Вашу дитину турбує кашель, який посилюється з часом, звертайтесь до лікаря. Ви завжди зможете отримати кваліфіковану консультацію та необхідну медичну допомогу.

Якщо з якоїсь причини ви пропустили щеплення, його потрібно наздогнати якомога швидше.

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом.

Захистіть своїх дітей від важкої хвороби та ускладнень — робіть усі щеплення за календарем!

Ніна МИРОНОВА,
Лікар-епідеміолог Північного відділення ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога