Кривий Ріг ІНФО: Небезпечна інфекція, проти якої немає ліків

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, нагадує Весь Кривий Ріг. Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту

Про небезпеку поліомієліту розповіли в Кривому Розі

Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання. Ця інфекція найчастіше передається через брудні руки, заражену їжу та воду.

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків.

У такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує цього носія. При захворюванні протягом кількох днів можуть проявлятися грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання. А потім з’являються сильний біль в уражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутись за кілька годин.

Поліомієлітний параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті.

При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч вразив саме дихальні м’язи.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років.

Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Єдиним захистом від хвороби є вакцинація.

Якщо 90—95% людей у країні має імунітет проти інфекційної хвороби, вона не поширюється, навіть якщо збудник завозиться з кордону. Такий імунітет називається «колективним», і саме він дозволяє захистити від небезпечних інфекцій тих, кому не можна робити щеплення через постійні чи тимчасові протипоказання.

Протягом останніх 25 років Глобальна Ініціатива з ліквідації поліомієліту знизила кількість випадків хвороби на 99%, з 350 000 у 1988 році до 243 у 2014.

В Україні у 2021-му восени поліомієліт виявили у двадцяти дітей на Рівненщині й Закарпатті. 19 дітей були контактними й мали безсимптомний перебіг, а півторарічна дівчинка з Великої Омеляни отримала параліч. Батьки дівчинки не зробили їй щеплення через релігійні переконання.

30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні.

Спалах поліомієліту в Україні, як і будь-де, в час глобальних подорожей становить міжнародний ризик. Допоки поліомієліт на планеті не ліквідовано, завжди залишається небезпека його нових спалахів.

В Україні вакцинація проти поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у державних поліклініках безкоштовно відповідно до календаря щеплень.

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту: у 2 місяці: 1 доза; у 4 місяці: 2 доза; у 6 місяців: 3 доза; у 18 місяців: 4 доза; у 6 років: 5 доза; у 14 років: 6 доза.

Вакцини, які наразі використовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Вчасно вакцинуйте дітей від поліомієліту і надолужте пропущені щеплення.

Ганна Ющук,
Лікар – епідеміолог Північного відділення ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога