Кривий Ріг ІНФО: Що таке антибіотикорезистентність

18-24 листопада 2024року проходить Всесвітній тиждень підвищення обізнаності про проблему стійкості до протимікробних препаратів, нагадує Весь Кривий Ріг

 

Постер: Антибіотикорезистентність

Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Стійкість бактерій до антибіотиків виникає через їхнє надмірне використання, неправильне призначення, недотримання пацієнтами курсу лікування З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Уникнути антибіотикорезистентності можна, якщо не займатися самолікуванням, не переривати курс лікування.

Свого часу антибіотики стали проривом у порятунку життів. Але бактерії навчилися протистояти антибіотикам, тому вони не діють. Смерть від пневмонії і гангрени знову стали актуальними після 70 років перемоги антибіотиків над бактеріями.

Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати. Стійкість до антибіотиків ставить під загрозу ефективну профілактику та лікування будь-яких інфекцій — від пневмонії та туберкульозу до одужання пацієнтів після операцій.

Зараз у світі резистентність бактерій до антимікробних препаратів спричиняє більше смертей, ніж ВІЛ чи малярія — це глобальна загроза громадському здоров’ю. За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона смертей були безпосередньо спричинені нею.

Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.

Антибіотики – це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок чи часто вживати, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них. Їхня стійкість – це наша вразливість.

Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків та недотримання призначеного лікарем курсу лікування.

Тому, головне завдання для кожного — припинити займатися самолікуванням, не призначати собі ліки самостійно і приймати препарати саме так, як їх призначив лікар. Лише за умови правильного застосування антибіотики допомагають, а не шкодять.

Лариса Коток,
лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду(спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога