Кривий Ріг ІНФО: Всеукраїнський тиждень громадського здоров’я нагадує про профілактику хвороб

22–26 травня, нагадує Весь Кривий Ріг, проходить Європейський тиждень громадського здоров’я. Цьогоріч Всеукраїнський тиждень громадського здоров’я, ініційований Центром громадського здоров’я, проходить під гаслом «ПрофілактикаРятуєЖиття» та присвячений темі профілактиці захворювань

240523 7 min

Гасло «Профілактика Рятує Життя» – це взаємодія, коли кожен учасник процесу робить все можливе, аби зміцнити здоров’я: лікар – ділиться актуальною інформацією та освічує своїх пацієнтів щодо профілактики захворювань, а кожен з нас – дослухається, дотримується правил та прагне до ведення здорового способу життя.

Кожен день Тижня громадського здоров’я присвячений окремій темі профілактиці неінфекційних або інфекційних захворювань.

Понеділок
22 травня — Профілактика цукрового діабету

Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Інсулінозалежний діабет (І типу) складає 6,5% усіх випадків захворювання. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет. Діабету ІІ типу, на який страждає більшість з цим діагнозом, у 80% можна запобігти.

Основним методом профілактики цукрового діабету є нормалізація рівня цукру в крові. Деякі органи більш чутливі до ушкоджуючої дії високого рівня цукру – вони страждають в першу чергу, будучи т.зв. «органами-мішенями» цукрового діабету. Одне з перших і найбільш страшних для більшості пацієнтів є ураження сітківки очей. Найпростіший спосіб виявлення початкових змін судин сітківки – огляд очного дна( потрібно проходити огляд у окуліста не рідше 1 рази в рік (а краще частіше).

Підвищення рівня цукру в крові призводить до ураження дрібних судин нирок. Профілактика нефропатії – знову ж контроль і підтримання нормального рівня цукру крові. Для виявлення ранніх змін – контроль загального аналізу сечі, визначення рівня мікроальбуміну в сечі (не рідше 2 разів на рік). Крім того, рекомендується обмежити кількість кухонної солі і тваринного білка в їжі.Одне з пізніх ускладнень цукрового діабету – ураження нижніх кінцівок. Існує ряд профілактичних заходів, які дозволяють не допустити розвиток ураження ніг: регулярне (не рідше 3-4 разів на рік) обстеження – оцінка тактильної/температурної/вібраційної чутливості ніг.

Правила догляду за ногами: щодня потрібно мити ноги теплою водою, при наявності ороговілої шкіри обробляти ці ділянки пемзою або спеціальною пилочкою для шкіри (не металевою); не допустити розвитку пошкоджень, тріщин і садна; щодня міняти шкарпетки і панчохи, ніколи не ходіть босоніж і не надягайте взуття на босу ногу; для зігрівання ніг користуйтеся теплими шкарпетками, при ушкодженні шкірного покриву (тріщина, подряпина, поріз) використовувати для обробки безбарвні антисептичні розчини (мірамістин, діоксидин 1%); при загоєнні пошкодження стопи необхідно відразу звернутися до лікаря кабінету «Діабетична стопа».

Вівторок
23 травня — Щеплення як профілактика ряду інфекційних захворювань

Здоров’я українців залишається найважливішим пріоритетом країни й дотримання Календаря профілактичних щеплень відіграє в цьому ключову роль. В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких інфекційних захворювань та їхніх наслідків.

Середа
24 травня — Психічне здоров’я

Стрес і тривога є звичним явищем для багатьох людей, а особливо в умовах війни. Піклуватись про своє психічне здоров’я так само важливо, як і про фізичне. Фізичні вправи, достатній сон (7-9 годин на добу в один і той же час) та харчування мають позитивний ефект і для тіла, і для психіки. Ввечері виходьте на пробіжку або прогулянку; замініть каву або алкоголь перед сном на трав’яний чай.

Вживайте продукти з цільного зерна, рибу з омега-3 жирними кислотами (оселедець, скумбрія, лосось, сардина), горіхи, гарбузове та лляне насіння, чорниці, смородину, броколі, томати. Зменшуйте вживання перероблених харчових продуктів( напівфабрикатів, консерв, ковбас, снеків, випічки.

Регулярно виконуйте вправи, займайтесь спортом. Регулярно зустрічайтесь і спілкуйтесь з друзями. Відвлікайтесь на роботу, хобі, волонтерство, подорожуйте в нові місця, заплануйте похід з друзями в кіно.

Четвер
25 травня — Профілактика серцево-судинних хвороб

В Україні серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності населення. За цим показником наша країна лишається одним зі світових лідерів. Вплинути на зменшення тягаря серцево-судинних захворювання в Україні можна, якщо зменшити основні фактори ризику серед населення, що призводять до передчасної смерті.

Для профілактики серцево-судинних хвороб харчуйтеся збалансовано, будьте активними, підтримуйте здорову вагу, контролюйте рівень тиску та холестерину в крові, відмовтесь від куріння та алкоголю, знайдіть свій спосіб зменшення рівня стресу.

П’ятниця
25 травня — Профілактика онкологічних захворювань шкіри

Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань, і водночас йому порівняно легко запобігти. Найефективнішим способом запобігти розвитку злоякісних новоутворень на шкірі є постійна самостійна діагностика раку шкіри та звернення до лікаря при найменших підозрах (якщо є спадковий фактор, то обстеження потрібно проходити щорічно).

Дотримуйтеся здорового способу життя, рекомендацій медиків і фахівців в області охорони здоров’я. Здоров’я Вам, бадьорості, краси, сил та щастя!

Олена Аджавенко,
завідувач відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров ’я України»,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога