Міськрада Кривого Рогу грудьми стала на захист московських попів

Петиція щодо розриву в Кривому Розі договорів оренди з церквами Криворізької єпархії УПЦ (мп) до Криворізької міської ради, яка розглядалась на травневій сесії, не здобула підтримки, повідомляють Наталія ШИШКА та «Домашня газета»

310523 27 min

«За» було подано всього п’ять голосів. Провілкулівська більшість та «слуги народу» просто не натиснули жодну із кнопок.

Виявляється, церква, яка у Кривому Розі мала і має нечувані преференції, зазнає дискримінації, — і оце вам справжній світ навиворіт.

Як і очікувалось, в хід пішов лист обласної державної адміністрації — обласної військової адміністрації в особі заступника голови Ірини Грицай на адресу сільських, селищних і міських голів про те, що «органи місцевого самоврядування не повинні приймати незаконних рішень щодо релігійних організацій всіх конфесій, зокрема з питань відведення земельних ділянок або припинення права постійного користування ними, надання в оренду будівель, приміщень для церковних потреб або припинення права користування культовими будівлями».

Справа в тому, що цей з дозволу сказати документ злили в мережу Фейсбук ще до сесії, і багато хто вважав, що то фейк. Аж ні, саме цей лист, який старанно зачитала у сесійній залі голова постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, містобудування та комунальної власності міста від Блоку Вілкула Ольга Куліковська, став головним аргументом проти підтримки петиції.

Виходило так, що облдержадміністрація закликала утриматись від ухвалення незаконних рішень щодо церквов УПЦ (мп). Як начебто ухвалювати незаконні рішення з інших питань — цілком нормально.

Тільки чому ухвалені рішення щодо УПЦ (мп) обов’язково мають бути незаконними? Дати доручення щодо перевірки законності використання єпархією комунального майна, землі і нерухомості, хіба було б незаконно?

Втім, ні на спільному засіданні постійних депутатських комісій, ні під час пленарного засідання навіть не було озвучено, скільки у місті церков Криворізької єпархії УПЦ (мп), скільки укладено договорів оренди. Хоча в багатьох випадках ні про яку оренду не йдеться — купа комунального майна була передана саме цій церкві за договорами пожертви, тобто, даром. І іншої церкви, яка була б так обдарована громадою, точніше, її можновладцями, ніж ця, у Кривому Розі не знайти.

Саме решта церков піддавалась і піддається дискримінації. І це не просто слова, а правда, яка знайшла своє відображення навіть у Рішенні Європейського суду з прав людини у справі Релігійної спільноти Свідків Ієгови Тернівського району Кривого Рогу проти України.

— Я бачу зараз ознаки повної бездіяльності міської ради по розгляду цієї петиції, оскільки навіть депутатам не надано об’єктивної інформації про кількість церков цієї єпархії, скільки з них користуються комунальним майном, на яких договірних відносинах, скільки там договорів на землю і так далі. Я спілкувалась із багатьма підписантами цієї петиції. І чого, власне, люди хочуть? Вони хочуть, щоб церква, яка пов’язана з державою-агресором, не мала преференцій у користуванні комунальним майном, нерухомістю і землею. У нас має місце дискримінація не цієї єпархії, у нас дискримінація інших церков, тому що інші стогнуть від платежів, які їм треба здійснювати в бюджет, а єпархія платить 1 грн 37 копійок на Миколаївському шосе, 18А за цілий дитсадок. І цій церкві на виконання закону треба змінити свою назву, закон визнано конституційним, або визначитись (релігійним громадам — Авт.) зі своїм підпорядкуванням. І не може бути стороною ніяких договорів з органом місцевого самоврядування церква, яка сьогодні не привела у відповідність до законодавства свою назву і свої статутні документи, — таким був мій виступ у сесійній залі. — А про те, що вона пов’язана з державою-агресором, є висновок державної комісії з питань етнополітики і свободи совісті.

— Не верещіть! Немає у нас у місті, ми перевіряли спеціально всі, не зареєстрована така церква (московського патріархату — Авт.) Хоча не будемо лукавити один перед одним, ми розуміємо, про що ви кажете… — прикусив язика у цікавому місці Юрій Вілкул, запропонувавши іти по букві закону. Тільки не сказав, по якій саме.

Він уже мав намір оголосити обговорення завершеним, коли представник «Європейської солідарності» Юрій Яровий взяв слово і попросив, щоб йому назвали хоч одного капелана цієї церкви, що і свідчить, на його думку, про те, на чиєму боці УПЦ (мп).

І на це досить жваво відреагував пан Вілкул довгою і не дуже зв’язною розповіддю про те, як «приїжджали до нас капелани з мощами, у всі наші військові частини, і були в нас у храмах, з мощами…»

«Які є діючими капеланами, котрі приїздили, були у нас, і тоді були обстріли, і тоді поїхали на Криворізьку ТЕЦ, і в Орджонікідзе, і в інші міста, і поїхали на передову… З мощами… Не пам’ятаю їх прізвище, але у формі капелана… Є капелани, багато капеланів, вони мені розказували, що у наших військових частинах вони… привозили і молилися в Зеленодольську… саркофаги з мощами. Я був неодноразово на молебнях за наших воїнів, на відспівуванні, на всіх паніхидах. Це я кажу вам про Кривий Ріг, про нашу церкву».

Так в. о. міського голови Юрій Вілкул, якому за посадою належить перейматись питаннями використання комунальної власності, відпрацював речником Криворізької єпархії УПЦ (мп).

Однак по якій саме букві закону він ішов, так і залишилось нез’ясованим, оскільки Конституційним судом України ухвалено рішення, яке забороняє в умовах
війни священнослужителям церковних організацій, які мають зв’язок з країною-агресором, доступ до частин, з’єднання ЗСУ та інших військових формувань України у місцях їхньої дислокації. Це по суті заборона для УПЦ (раніше мп) втручатися у воєнні справи.

Також визнано конституційним закон, який зобов’язав УПЦ змінити назву та вказати в ній належність до російської федерації. Що ж до релігійних організацій (об’єднань), релігійним центром яких є руська православна церква, то у офіційному переліку таких, складеному за результатами релігієзнавчої експертизи, під номером 23 значиться управління Криворізької єпархії УПЦ.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога