Можуть стати пропонувати місця для малюків від 3 місяців: в Україні є ідея змінити сферу дитсадків

У Міністерстві освіти замислилися над створенням умов, аби раннє повернення жінок на роботу стало можливим. Одним із ключових рішень для цього є адаптація дитячих садків для малюків віком від 3 місяців. Про це розповіла заступник міністра з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова.

Можуть стати пропонувати місця для малюків від 3 місяців: в Україні є ідея змінити сферу дитсадків

За її словами, раніше основний акцент система тримала на 3-6-річних дітях. В майбутньому спектр послуг хочуть розширити.

«Відкриття ясел надважливе в умовах, коли на українському ринку праці бракує людей, а криза демографії тісно переплетена з економічною. Чи не основний бар’єр виходу жінки на роботу в таких умовах – неможливість отримати послугу дошкільної освіти. Дослідження показують, що стовідсоткове забезпечення дітей послугами дошкільної освіти від одного року – це потенційно +750 тис жінок на ринку праці», — сказала вона. 

Швидке реформування унеможливлюють брак необхідної інфраструктури та кваліфікованих педагогів. Потрібні інвестиції та підготовка персоналу. Оскільки левова частка з них давно не працювала з найменшим віком. Ще й молоді фахівці неохоче йдуть на таку зайнятість.

«Доступу може не бути або через відсутність місць, або через відсутність надавачів послуг дошкільної освіти. Молодь не приходить у дошкілля через вкрай низькі зарплати. Середній вік вихователя – 54 роки, але дуже часто це й старші люди», — додає Коновалова. 

Для заохочення молодих вихователів планують скоригувати оплату праці та запровадити аспект співфінансування у дошкільному секторі.

«Тим часом продовжуємо працювати над гнучкістю мережі, над переробленням внутрішніх статутів і розпорядку. І використовуватимемо прямі важелі впливу на зарплату: нові штатні нормативи, до прикладу. Там, де у викладачів були мінімальні зарплати, ця зміна позитивно вплине на ситуацію. А там, де громада вже доплачувала вихователям, вона може з урахуванням нових змін зменшити доплату (наприклад, не +100%, а +80%)», — додала працівниця МОН.

Для ефективності використання ресурсів на вищих щаблях розглядають можливість передати частину обов’язків дошкільних осередків стороннім компаніям. До прикладу, мова про прибирання, охорону, організацію харчування та прання. 

«Звісно, у маленькому сільському садочку ви не організуєте кейтеринг – цю статтю не оптимізуєш. Але є великі садочки та громади, які це роблять ефективно. І це чудова інвестиція», — резюмувала заступниця міністра. 

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в Україні оновили порядок проходження психіатричних оглядів.

Джерело

Новости Кривого Рога