Головне управління Національної гвардії України розпочало масштабну трансформацію, переходячи на J-структуру – сучасну штабну модель, яка відповідає стандартам країн-членів НАТО. Про це повідомив Командувач Національної гвардії України Олександр Півненко.
Впровадження J-структури в Головному управлінні НГУ затверджено наказом Міністра внутрішніх справ України. Це рішення стало логічним продовженням реформ, які вже реалізуються в Нацгвардії на оперативному та тактичному рівнях. Зокрема, на рівні бригад та новостворених армійських корпусів вже активно використовуються S- та G-структури штабів, що забезпечує ефективність бойового управління та гнучкість реагування.
J-структура (від англ. «Joint») – це організаційна модель штабів, яка передбачає чіткий поділ функцій управління за ключовими напрямами. Вона є стандартною для штабів збройних сил країн НАТО, а її головна перевага – це чітке розмежування повноважень між функціональними секторами. Це дозволяє максимально ефективно використовувати ресурси, уникати дублювання функцій та пришвидшувати ухвалення рішень.
— J – об'єднані (різновидові) штаби.
— G – штаби частин сухопутних військ або морської піхоти, які очолюються генералами.
— S – штаби частин сухопутних військ або морської піхоти, які очолюються майорами чи полковниками.
Олександр Півненко зазначив, що перехід до J-структури на стратегічному рівні дозволяє:
— Оптимізувати систему управління, зменшуючи навантаження на центральний апарат.
— Прискорити ухвалення рішень шляхом делегування повноважень на рівень корпусів і бригад.
— Уніфікувати структури управління з арміями країн-партнерів, підвищуючи взаємосумісність для майбутніх спільних операцій.
— Підвищити прозорість і підзвітність у виконанні функцій керівництва, контролю і підтримки підрозділів.
Командувач НГУ додав, що така структура допомагає уникнути дублювання, зосередити більше зусиль на бойовій підготовці, підтримці бойової готовності та логістиці. Вона чітко розмежовує зони відповідальності: тут займаються підготовкою сил, а тут – веденням операцій. За досвідом НАТО, ця система надає більшої самостійності керівникам усіх рівнів в ухваленні управлінських рішень, а також передбачає передачу повноважень до найнижчого рівня, щоб вище керівництво зосереджувалося на масштабних питаннях.
«Реформування штабної структури НГУ – не просто оновлення, а стратегічний крок. Він спрямований на досягнення більшої ефективності у бойовому управлінні, особливо в умовах збройної агресії та ведення активних бойових дій. Така зміна дозволяє не лише забезпечити оперативну ефективність, а й готувати НГУ до майбутньої інтеграції у європейську систему колективної безпеки. Зменшення кількості особового складу, залученого до штабної роботи, а також посилення повноважень командирів на місцях – це кроки до гнучкішої, адаптивної і стійкої структури», – наголосив Олександр Півненко.
Також, якщо країна бере участь в операціях НАТО, її військові частини, які виділяються для участі в цих операціях, повинні мати подібну структуру. Це дозволяє ефективно взаємодіяти під час операцій і бойових дій.
Нагадаємо, раніше ми писали, що українські військові виші переходять на стандарти НАТО