На території Дніпропетровщини зафіксували масову появу сарани. Про це повідомили у Мирівській громаді.
Нашестя сарани: що радять фахівці та науковці
Нашестя сарани на Дніпропетровщині — фото соцмереж
Масова поява сарани на території Мирівської громади Нікопольського району може бути пов’язана з екологічними змінами після знищення водосховища в червні 2023 року.
Висушення значних площ, які раніше були під водою, створило сприятливі умови для розмноження сарани, зокрема через наявність відкритих ґрунтів і рослинності, що є ідеальним середовищем для цих комах.
Як вже повідомляли журналісти krivbass.city, подібні випадки вже фіксувалися в інших прифронтових громадах, наприклад, у селі Малокатеринівка Запорізької області, де сарана заполонила дороги, траву та стіни будинків.
Місцева влада Мирівської громади, ймовірно, вживатиме заходів, подібних до тих, що застосовувалися в Кушугумській громаді, де проводили обстеження та розробляли алгоритм реагування.
Управління фітосанітарної безпеки Зеленодольської територіальної громади попереджає: наразі шкідники виявлені лише на неорних землях (балки, толоки, пасовища). Проте спекотна та суха погода сприяє швидкому збільшенню їх чисельності, зокрема поблизу посівів соняшнику, кукурудзи, овочевих культур.
У Зеленодольській громаді для боротьби з сараною рекомендують повідомляти територіальні органи Держпродспоживслужби та проводити обробку угідь із дотриманням регламентів застосування засобів захисту рослин. Без своєчасних заходів сарана може завдати значної шкоди сільському господарству регіону.
Читайте також: Спека повертається в Кривий Ріг: липнева хвиля жару накриває Україну з новою силою
Що радять фахівці?
«У разі виявлення:
Італійський прус – 2–5 екз./м²
Нестадні саранові – 10–15 екз./м²
НЕГАЙНО ЗАСТОСОВУЙТЕ хімічні обробки відповідно до регламенту. Тип обробки (суцільна, крайова або локальна) та препарати обираються згідно з Переліком дозволених пестицидів та агрохімікатів в Україні.
ВАЖЛИВО:
Не пізніше ніж за 3 доби повідомляйте: голів виконавчих комітетів сільських/селищних рад, власників пасік про дату, місце, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності.
Хімобробки слід проводити з дотриманням техніки безпеки, санітарних норм та регламентів застосування засобів захисту рослин», — йдеться у повідомленні.
Що кажцуть науковці?
Чому в Україні відбувається нашестя сарани та масова поява жаб пояснив професор Роман Новіцький — доктор біологічних наук, завідувач кафедри Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету.
Цього разу наклалося кілька чинників. Після знищення Каховського водосховища зник природний баланс. Спекотне й посушливе літо створило ідеальні умови для розмноження сарани. А вітрові потоки здатні переносити комах на сотні кілометрів.
Сарана може поширитися не лише на Дніпропетровщині. Експерт зазначає, що вона може дістатися Полтавської, Кіровоградської та інших областей.
Але панікувати не варто. Природні механізми саморегуляції мають спрацювати вже протягом найближчих тижнів.
Біолог застерігає: не слід боротися з сараною хімікатами. Вони знищують не лише шкідників, а й корисних комах, птахів і дрібних тварин.
Ситуація природна і тимчасова. Екосистема стабілізується сама.
Раніше ми писали: мера Апостолового Андрія Осу знову відсторонили з посади. Його підозрюють у привласненні коштів на ремонтах лікарень та шкіл.