Для кожної машини, вузла чи агрегату його виробниками перебачено певний робочий ресурс, який пов’язано з якістю використаного металу, умовами роботи, особливостями режиму експлуатації тощо. Одним з критеріїв визначення ресурсу автомобіля є пройдений ним кілометраж, в той час, як для спеціальної техніки, яка зазвичай експлуатується без значних переїздів, застосовуються показник відпрацьованих мотогодин. Більшість тракторів, екскаваторів, навантажувачів, кранів, бульдозерів та дизельних (бензинових) генераторів працюють на низькій швидкості, де на відміну від автомобіля, енергія двигуна використовується для забезпечення роботи навісного чи причіпного обладнання, чи у випадку з генераторами – для виробництва електричного струму. Водночас всі перелічені агрегати обладнані звичайними двигунами внутрішнього згоряння, які також мають певний ресурс для надійної експлуатації, а після його закінчення потребують сервісного обслуговування.
В чому особливість терміну «мотогодини»
Мотогодина є чисто розрахунковим поняттям, яке базується на тому, що впродовж астрономічної години колінчастий вал двигуна внутрішнього згоряння обертається зі швидкістю (в середньому) 1500-1600 обертів за хвилину, що дорівнює 96 000 обертів в годину (показник середньозважений і враховує роботу двигуна з навантаженнями та на холостих оборотах: 1600х60=96 000). Правильне встановлення кількості мотогодин роботи спеціальної техніки, як інформує сайт https://microtronic.com.ua/novyny/schetchik-motochasov-kak-rasschitat-motochasy-oborudovaniya, є вкрай важливим для:
- визначення часу, коли двигун потребуватиме проведення регламентних та сервісних робіт;
- правильного планування часу роботи машин та механізмів з врахуванням їх фактичного та нормативного навантаження;
- правильного розрахунку витрат за оренду чи/та об’єктивного нарахування заробітної плати оператору крана, екскаватора чи бульдозера.
Задля переведення мотогодин у кілометри пробігу інженери застосовують досить опосередковане співвідношення, згідно якого 200 мотогодин дорівнюють 15 000 км пробігу. Користуючись таким співвідношенням можна проводити заміну мастила у двигуні, міняти повітряний та масляний фільтр та виконувати інші регламентні роботи.
Як обчислюються електронні мотогодини
Для спрощення підрахунку мотогодин використовують спеціальні електронні прибори або тахеометричні чи вібраційні лічильники. Підрахунок годин роботи звичайного генератора можна вести за кількістю використаного пального (в технічному паспорті кожного генератора зазначена кількість пального, що спалюється за годину роботи), або за механічною фіксацією годин початку та закінчення роботи агрегату.
З метою зчитування параметрів приборів, що вираховують кількість відпрацьованих мотогодин, варто використовувати спеціальну систему GPS-контролю, яка дозволить в режимі реального часу знімати показники обертання колінчастого валу, визначати реальні витрати палива чи зчитувати дані електронної системи запалювання ДВС та передавати їх за допомогою супутника на пульт керування. Обрахунок кількості мотогодин по кожному з агрегатів здійснюватиме спеціальна комп’ютерна програма, яку разом з системою GPS-контролю можна замовити та придбати у компанії «Мікро Тронік Україна».