Стало відомо, що з початком повномасштабного вторгнення суттєво збільшилася частка людей, які стали частіше брати мікрокредити, а 13% респондентів, взагалі почали користуватися послугами мікрофінансових організацій. Про це свідчать результати соціологічного дослідження впливу війни на мікрокредитування в Україні на замовлення Асоціації українських банків (АУБ).
Після вторгнення рф в Україну 13 % респондентів уперше взяли мікрокредит, 46% стали брати їх частіше, 12% – рідше, а 3% – перестали брати зовсім.
При чому найбільше позичальників використовували їх для забезпечення щоденних потреб в очікуванні наступної зарплати. І їх частка збільшилася з 42% у довоєнний період до 67%.
Другою за популярністю потребою стала необхідність оплати лікування та медикаментів. Нині вона становить 47%.
Також часто мікрокредити беруть аби покрити витрати на ремонт житла або автівки. До війни таких було 19%, зараз 26%. 25% беруть мікропозику аби оплатити комуналку, 15% – щоб придбати одяг та взуття. У порівнянні з довоєнним перо ідіом їх кількість зросла на 8 та 7 відсоткових пунктів відповідно.
Більшість інших потреб залишилася на колишньому рівні, а от частота оформлення мікрокредиту для відпустки впала відразу вдвічі – з 10% до 2022 року до 5%.
Дослідження показало, що 34% респондентів беруть мікропозики по кілька разів за місяць, стільки ж оформлюють один-два мікрокредити щомісяця. Раз на 3-5 місяців за мікропозикою звертаються 13% опитаних, раз на пів року – 7%, а один мікрокредит за рік або рідше оформляють по 5% респондентів відповідно.
Основною причиною використання кількох кредитів більше половини респондентів називають брак грошей (61%), перекредитування – 18% , вигоду, зручність диверсифікації – 15%.
Це дослідження провели у період з 5 до 21 грудня 2023 року, у форматі онлайн-інтерв’ю. Залучили 1 079 клієнтів мікрофінансових організацій та 1 005 респондентів репрезентативно міському населенню України віком від 18 до 55 років.
Нагадаємо, раніше ми писали, що зросла кількість українців, що кожного місяця донатять на підтримку Сил оборони.