Правління Національного банку знизило облікову ставку до 20%

З 15 вересня Національний банк України знизив облікову ставку з 22% до 20%. Таке рішення прийняли аби підтримати відновлення економіки, мотивувати банки боротися за вкладників та водночас не створювати загроз для макрофінансової стабільності. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Правління Національного банку знизило облікову ставку до 20%

Споживча інфляція в серпні знижувалася швидше, ніж очікувалося. Зменшенню цін на крупи, борошно, овочі та деякі фрукти сприяв гарний врожай. Але в річному вимірі вона сповільнилася до 8,6%. Що виявилося близьким до липневого прогнозу НБУ.

Вагому роль у цьому відіграли заходи НБУ із забезпечення привабливості гривневих активів і стійкості валютного ринку.  
З одного боку, кращі врожаї не дадуть зростати цінам і в наступні місяці. Впливатиме на це і фіксація деяких тарифів на комунальні послуги.

З іншого, витрати, пов’язані з війною і  подорожчанням електроенергії та пального тиснутимуть на бізнес. Це може навпаки прискорювати інфляцію.

Підтримка світу зараз дозволяє міжнародним резервам України триматися на високих рівнях. І з огляду дефіциту коштів на покриття потреб держави і надалі буде критично важливим виконання умов програми з МВФ.

Непередбачуваний характер, інтенсивність повномасштабної війни  та інші ризики пов’язані вторгненням росіян залишаються ключовими загрозами для розвитку економіки.

У результаті переходу НБУ  до циклу пом’якшення процентної політики попит на банківські депозити строком 3-12 місяців та облігації і далі зростав. А от більш стрімке зниження облікової ставки лише посилило б ризики курсової стійкості та сталого зниження інфляції.

Саме тому, проаналізувавши усі ризики, врахувавши стрімке зниження інфляції та необхідність підтримки курсової стійкості Правління НБУ вирішило знизити облікову ставку з 22% до 20% з 15 вересня 2023 року.

«Ставка за тримісячними депозитними сертифікатами і надалі дорівнюватиме обліковій ставці. Водночас ставка за депозитними сертифікатами овернайт знижена на 2 в. п. до 16%, а за кредитами рефінансування — на 2 в. п. до 22%», — йшлося у повідомленні. 
Це має додати імпульсу економічному відновленню, при цьому не створюючи загроз для макрофінансової стійкості.

Банк і надалі планує обережно втілювати цикл зниження облікової ставки, проте він готовий коригувати свої рішення у разі негативного розвитку подій.

Джерело

Новости Кривого Рога