Сесія міськради в Кривому Розі – про регламент, «різне» та воду в крані

50-та сесія Криворізької міської ради, яка стала першою після набрання чинності законом щодо прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, засвідчила: вилазити з-під ковдри нашій раді якось не дуже хочеться. А в «Різному», яке на цій сесії повернулось у порядок денний, для виступу записалась лише одна депутатка

Водоканал прокладає новий водогін на вул. Пирогова в Кривому Розі

ВИЙТИ ІЗ ЗОНИ КОМФОРТУ

Впродовж двох останніх років на початку кожного пленарного засідання міської ради головуючий Юрій Вілкул озвучував один і той же текст про те, що засідання відбувається в закритому режимі. А отже, ніякої трансляції чи запису, ніяких журналістів та громадськості у залі. Можуть бути присутніми запрошені особи тільки ті, яких хоче бачити секретар ради, — і авторів електронних петицій до міської ради він жодного разу бачити не хотів.

А цього разу замість слів про закритий режим Юрій Вілкул мусив інформувати про Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування». Він набув чинності 15 травня -і з цієї дати у органів місцевого самоврядування є три місяці, щоб привести у відповідність до нього свої нормативно-правові акти.

Йдеться перш за все про Регламент Криворізької міської ради, чинна редакція якого вступає у суперечність із новим законом. Адже у Регламенті на сьогодні записано: «в умовах правового режиму воєнного стану сесія проводиться в закритому режимі», «фіксація закритого засідання не здійснюється», «пряма трансляція пленарних засідань на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету не здійснюється, запис засідання ради не ведеться», «представникам засобів масової інформації не надається можливість бути присутніми під час пленарних засідань ради. Вести фотозйомку, аудіо- та відеозапис пленарних засідань забороняється».

Тоді як закон визначив, що і в період воєнного стану здійснюється відеофіксація не тільки пленарних засідань ради, а і засідань постійних депутатських комісій з негайним оприлюдненням відеозаписів по завершенню засідань, але не пізніше наступного дня. Ця норма починає діяти через 3 місяці від 15 травня.

А після завершення періоду воєнного стану закон зобов’язує забезпечити пряму трансляцію засідань, як пленарних, так і засідань постійних депутатських комісій. Ці новації, до речі, поширюються не лише на міську раду, а й на районні у місті ради.

— На сьогодні ми вивчаємо цей закон. В разі необхідності будемо вносити відповідні зміни, обговорювати, — сказав Юрій Вілкул.

Фактично у закритому режимі може проходити ще дві сесії міської ради. А потім, що б там не було написано в Регламенті, набуває чинності норма закону про здійснення відеофіксації не тільки пленарних засідань, а і засідань постійних депутатських комісій з негайним оприлюдненням записів по завершенню засідань, але не пізніше наступного дня.

Втім, мною було внесено проєкт рішення про внесення змін до Регламенту Криворізької міської ради. Але провілкулівська більшість не дала голосів за його включення до порядку денного, не висловивши жодного зауваження до його змісту. Так зване обговорення у сесійній залі було зведено до того, що начальник юридичного управління міськвиконкому Максим Кудін спотворено переказав норми нового закону. За його викладенням, через три місяці після набуття чинності законом має бути забезпечена фіксація та зберігання відеозаписів сесій, а от необхідність їх оприлюднення випала з поля уваги головного вілкулівського юриста. При цьому він заявив, що оскільки норми нового закону запроваджуються поетапно, прописувати їх у Регламенті є передчасним.

Ну так, можна ще дві сесії не виходити із зони комфорту. Але своїм проєктом рішення я взагалі не пропонувала в Регламенті прописувати те, що врегульовано законом. Тільки — виключати. А Кудін, він же надає не юридичні консультації, а здійснює юридичний супровід боротьби з опозицією, юридичний супровід свавілля. Я так і сказала у своєму виступі на сесії. Та ще згадала, як по завершенню попередньої сесії міської ради, коли закон щодо прозорості вже було ухвалено, заступник міського голови Олександр Фіщенко, діючи не в межах повноважень, робив зауваження і переконував нас, депутатів від «Сили Людей», що відеозапис виступу депутата, зроблений іншим депутатом, після засідання не може бути розповсюджений у соцмережах як начебто з міркувань безпеки.

Хоча насправді це було намагання нав’язати нам своє тяжіння до закритості від громади, на яку страждають наші виконавчі органи і не тільки.

Однак «враховуючи висновки юридичного управління» за відсутності таких висновків депутатка від Блоку Вілкула Людмила Байрак запропонувала не включати проєкт рішення депутата Шишки до порядку денного. Бо де це таке видано, щоб провілкулівська більшість підтримувала ініціативи опозиційної меншості?

Хоча справа тут не тільки в цьому, а й у тому, що виходити із зони комфорту провілкулівська більшість та її очільник явно не поспішають.

Тому слід очікувати на нове крючкотворство у вигляді змін до Регламенту, які ініціює вже хтось із представників провілкулівської більшості. Адже над своїми змінами до Регламенту, як заявив пан Кудін, вони працюють.

ЯК ПРАВИЛО, ТІЛЬКИ НАВПАКИ

Особливістю 50-ої сесії міської ради стало також те, що в порядку денному знову з’явилось «Різне». Цей розділ разом із трансляцією пленарних засідань зник два роки тому, і впродовж 24-х сесій депутати міської ради були позбавлені можливості порушити у сесійній залі питання, які не стосуються винесених на розгляд проєктів рішень, але є важливими та нагальними для членів територіальної громади.

Так формував порядок денний і організовував роботу секретар міської ради, який наділений повноваженнями міського голови, Юрій Вілкул. Вочевидь, діяв за принципом: менше виступів — менше проблем, і воно якось спокійніше. Тому для включення «Різного» в порядок денний мною було заздалегідь подано письмову пропозицію з відповідним обгрунтуванням, яке було озвучене і в сесійній залі:

— Згідно зі ст. 28 Регламенту засідання ради, як правило, проводяться в порядку, який передбачає виступи депутатів у розділі «Різне». А у нас, починаючи з березня 2022 року, коли вже відбулось 24 сесії, правилом стала відсутність «Різного» без будь-яких обгрунтованих підстав, що суперечить інтересам територіальної громади, бо позбавляє права їхніх представників порушити соціально значущі питання. Це грубе порушення ст. 28 Регламенту Криворізької міської ради, який не містить виключень щодо застосування її положень під час воєнного стану, — таким був виступ.

У членів територіальної громади багато проблем, які вони хотіли б донести до міської влади через депутата, якому довіряють. І під час війни цих проблем не стало менше, а навпаки, більше. Дуже часто мені доводилось вислуховувати від людей: «Ви що, не можете там сказати…?» Уявіть собі, не могла. Ні я, ні будь-хто із депутатів, оскільки порядок денний сесій не включав «Різного».

Тому довелось його повертати поданням письмової пропозиції, ігнорування якої було б уже з боку головуючого Юрія Вілкула не просто свавіллям, а свавіллям у квадраті. Тому, очевидно, у мерії і подумали: ну, подумаєш, хвилину (саме за такий час для виступів депутатів голосує більшість) Шишка повиступає, перетерпимо. Тому я скористалась іще однією нормою, яка позволяє депутату додати повний текст свого виступу до протоколу і стенограми пленарного засідання, який наводиться нижче.

ТАК МИТТЄВО, ЩО ДАЛІ НІКУДИ

— У Центрально-Міському районі, вулиця Пирогова, це приватний сектор Карачунів, має місце кричуща ситуація, коли мешканці 5-ти домоволодінь включно з батьками захисника України, який зараз перебуває у лавах Збройних Сил, вже четвертий місяць відрізані від централізованого водопостачання, оскільки вийшов з ладу і потребує заміни вуличний водовід, свого часу збудований маслоекстракційним заводом, що припинив своє існування.

КП «Кривбасводоканал» вважає, що прокладання зовнішнього водоводу по вулиці мають здійснити самі мешканці, оскільки водовід, що вийшов з ладу, не перебував на балансі КП «Кривбасводоканал». Що не завадило Водоканалу у свій час приєднати до централізованого водопостачання цих споживачів і впродовж майже 70-ти років використовувати цей водовід у технологічному процесі подачі води. Хочу підкреслити: ідеться про приєднаних споживачів, що перебувають у договірних відносинах з КП «Кривбасводоканал».

Враховуючи те, що відсутні правові підстави і правовий механізм будівництва зовнішнього водоводу самими споживачами, у якому вони виступали б у ролі замовників, бездіяльність Водоканалу виглядає свавіллям і скидається на вимагання неправомірної плати з людей, яким уже нічого не залишається, окрім як сподіватись на державу, оскільки в переважній більшості своїй вони є пенсіонерами з мізерними пенсіями, а дехто вже не годен вийти з двору.

Практику, коли багаті і впливові люди прокладають собі від магістральної труби індивідуальні водоводи без оформлення відповідної документації, що також має місце на вулиці Пирогова, навпаки, слід припинити.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на підконтрольність та підзвітність КП «Кривбасводоканал» міській раді, порушую питання про негайне вжиття вичерпних заходів для відновлення централізованого водопостачання і поновлення права мешканців 5 ти домоволодінь вулиці Пирогова на гідне життя.

Носити воду для побутових потреб з річки і ходити прати на річку у 21 столітті — це ганьба для міста.

Насамкінець хочу зазначити, що проблема так званих нічийних труб, як по воді, так і по теплу, є системною і потребує системного вирішення, оскільки в силу багаторічної їх експлуатації на місто чекає повторення таких та подібних ситуацій. (Кінець виступу.)
Правом виступу у «Різному» не скористався більше ні один депутат.

І знаєте, це було в середу, а в п’ятницю вранці до мене зателефонували мешканці вулиці Пирогова, які побачили на своїй вулиці техніку Водоканалу, нові труби і не повірили своїм очам. Адже до цього куди вони тільки не звертались: і на міську гарячу лінію 1520, і на урядову 1545, і в прийомну народного депутата¸ і в НКРЕ, і в департамент розвитку інфраструктури міста, і до адвокатів, ясна річ, і в сам Кривбасводоканал.

Хотіли потрапити на особистий прийом до Юрія Вілкула, однак на вході у будівлю міськвиконкому були розвернуті на 180 градусів з настановою більше туди не приходити, тому що в період воєнного стану Юрій Григорович прийом громадян не веде (? — Авт.).
Причому не встигла комунальна техніка заїхати на Пирогова, як тут же слідом за нею з’явилась знімальна групи «Рудани», яка того ж дня видала сюжет про те, що мешканці Пирогова будуть з водою.

А сам Водоканал на своєму офіційному інформресурсі того ж дня повідомив, що «міський голова Юрій Вілкул миттєво відреагував на звернення мешканців вулиці Пирогова» і розпорядився прокласти водовід.

Хоча в намаганні достукатись до міської влади і бути нею почутими мешканці Пирогова звертались і на «Рудану», і на Перший міський телеканал¸ а це фактично «Рудана» — 2, однак там і там до їхньої проблеми не виявили жодного інтересу. «Рудани» не було, коли одна з мешканок вулиці заявляла про намір спалити себе перед будівлею мерії. Зате тут як тут, аби жінка сказала на камеру, що вона немов заново народилась на світ.

Так буває, коли ЗМІ працює не на громаду, що для «Рудани» мало б бути святим обов’язком, оскільки її діяльність фінансується за рахунок коштів міського бюджету, а на піар владної сімейки.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг
20-06-2024 07:07:07

Джерело

Новости Кривого Рога