Як повідомляє «Криворізький Центр Розслідувань», 22 червня 2023 року Криворізька міська лікарня №2 оголосила тендер на закупівлю 90 флаконів препарату «Севоран» із діючою речовиною Sevoflurane або його еквіваленту, очікуваною вартістю 495,8 тис. грн. Лікарня планувала купити медпрепарат по 5,5 тис. грн. за 1 флакон
«Севоран» це інгаляційний наркоз. Крім «Севорану» на фармацевтичному ринку України є ще кілька препаратів з такою ж самою діючою речовиною Севофлуран.
У закупівлі взяли участь 8 учасників, запропонувавши, як «Севоран», так і його еквіваленти.
ТОВ «Зайдекс уа», з пропозицією загальною вартістю 206 тис. грн. та препаратом «Севофлуран», виробництва компанії «Пірамал Крітікал Кер Інк» США по 2,3 тис. грн. за флакон;
ТОВ «Менго», з пропозицією загальною вартістю 206 тис. грн. та препаратом «Сево-Анестеран», виробництва компанії «S.C. ROMPHARM Company S.R.L» Румунія по 2,3 тис. грн. за флакон;
ТОВ «СТМ-Фарм» та ТОВ «Дойч-фарм» запропонували медпрепарат «Сево-Анестеран» на 219,6 тис. грн. та 219,7 тис. грн. відповідно, що приблизно дорівнює по 2,4 тис. грн. за флакон препарату.
В пропозиціях ще чотирьох компаній був препарат «Севоран», але з ковпачком системи Quik fil виробництва Еббві Біофармасьютікалз (Італія):
ТОВ «Людмила-Фарм» з пропозицією загальною вартістю 231 тис. грн. по 2,6 тис. грн. за флакон;
ТОВ «Діатом» з пропозицією загальною вартістю 252 тис. грн. по 2,8 тис. грн. за флакон;
СП «Оптіма-фарм, ЛТД» з пропозицією 258 тис. грн. по 2,9 тис. грн. за флакон;
ТОВ «Діаліз медик» з пропозицією 358 тис. грн. по 4,3 тис. грн. за флакон.
Найбільш економічно вигідною пропозицією система визначила пропозицію ТОВ «Зайдекс уа», що зменшила очікувану вартість інгаляційного наркозу вполовину — з 5,5 тис. грн. до 2,3 тис. грн. за флакон.
Але неочікувано замовник відмінив тендер, аргументуючи тим, що медико-технічні вимоги тендерної документації не містили наявності ковпачка системи Quik fil.
Відміна відбулась на підставі доповідної записки завідувача анестезіологічного відділення Криворізької міської лікарні №2 Андрія Федорченка, в якій він просить провести нову закупівлю препарату виключно з ковпачка системи Quik fil у флаконі з пластику або металу.
Чому ж замовник відмовився закуповувати у два рази дешевший такої ж якості препарат, і що ж таке ковпачок системи Quik fil, який так бажає бачити на флаконах з наркозом завідувач відділення?
Справа в тому, що виробник препарату Севоран Еббві Біофармасьютікалз (Італія) вважаються першими, хто розробив ковпачок та запатентував його.
Як пише Агенція журналістських розслідувань «Четверта влада», після виходу на ринок препарату ЕббВі, інші виробники альтернативних ліків не мали права повторювати ковпачок Quick fill. В іншому випадку, це було б порушенням інтелектуальних прав.
Тому, ці виробники створили конектори, адаптери або інші засоби, які не повторюють ковпачок Quick fill, проте вони допомагають аналогічно використовувати цей лікарський засіб.
Але лише один з препаратів виробляється в пластиковій упаковці із ковпачком Quick fill – «Севоран».
Про тендерні маніпуляції з ковпачками журналістам видання докладно пояснив один з лікарів, але побажав залишитися невідомим через страх втратити роботу:
«Довгий час Севоран компанії ЕббВі був монополістом. Що це означає для українського ринку та багатьох закладів, які користуються інгаляційними анестетиками? Вони купували виключно в них. Вони могли виставляти будь-яку ціну, яку їм захотілося. Ця компанія окрім інгаляційних анестетиків виробляє і препарати для антиретровірусної терапії для ВІЛ-інфікованих. Це два значущих проекти, де вони мали монополію і могли заробляти купу грошей. Потім пройшов патент на цей препарат Севоран і з’явилися інші препарати, інших виробників. З’явилися європейські і американські. Говорити про те, що це другосортний продукт у нас язик не повертається, тому що виробники все ж таки із високорозвинутих країн. І вони придумали таку тему, що тільки у одних у них є пластикова пляшечка і є Quick fill. І за останніх 10 років, поки був патент, вони настільки прикормили анестезіологів у прямому сенсі цього слова, що ті, коли писали технічні завдання до торгів – завжди вказували, що їм потрібен Севофлуран. Але не просто Севофлуран. А в пластиковій бутилочці із ковпачком Quick fill».
Нові торги Криворізька міська лікарня №2 ще не оголосила, але, на нашу думку, на них картина буде дещо інша та з набагато вищими цінами.
ГО «Криворізький Центр Розслідувань»,
Тетяна Коріненко,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг