Всеукраїнський дослід, проведений восени 2024 року громадською організацією Dignity Online by #stop_sexтинг за підтримки низки партнерів, виявив тривожну тенденцію щодо онлайн-безпеки українських дітей в умовах війни.
Опитування охопило 1 799 дітей віком 10-17 років з усієї України, за винятком тимчасово окупованих територій. Основною метою дослідження стало вивчення досвіду сексуального насильства та експлуатації дітей в онлайн-просторі, а також впливу воєнного контенту на їхній досвід.
Дані, представлені директоркою Proinsight Lab Ольгою Овчар, засвідчили, що три чверті опитаних дітей перебувають онлайн понад 3 години щодня. Серед найпопулярніших платформ – Youtube (87,7%), Telegram (85%), TikTok (83%), Viber (81,7%) та Instagram (63,3%).
Опитування показало, що майже кожна десята дитина (8,8%) без вагань приймає всі без винятку запити на додавання в друзі, що значно підвищує ризики потрапляння у небезпечні ситуації.
Також зафіксували наступні випадки онлайн-ризиків та ситуацій сексуального насильства, з якими стикалися діти:
— 20% отримували повідомлення сексуального характеру.
— 18% зустрічалися з онлайн-знайомими у реальному житті.
— 13% отримували фото або відео оголених частин тіла.
— 12% отримували прохання надіслати власні інтимні фото.
— 10% спілкувалися на сексуальні теми з незнайомцями в інтернеті.
— 3% надсилали власні оголені фото або відео.
Порівняно з 2020 роком, у 2024-му значно зросла кількість дітей, готових до зустрічі з онлайн-незнайомцями (з 7% до кожної п'ятої дитини). При цьому, значна частина дітей (64% хлопців та 55% дівчат) замовчують випадки сексуального насильства або експлуатації в мережі.
«Менше половини дітей, що потрапили у ситуацію сексуального насильства, заблокували людину; кожна п’ята дитина обговорила ситуацію із друзями; по 14% — поскаржились у службу підтримки, розповіли дорослим, продовжили спілкування, але не погодились на пропозицію; майже третина нічого не зробили і 3% прийняли пропозицію», — йшлося в дослідженні.
Юні респонденти розповідали і про проблему використання ШІ для створення інтимних фейкових зображень дітей, якими часто шантажують чи залякують.
Майже третина опитаних бачить воєнний контент щодня, що викликає у них тривогу, страх та злість. Значна частина дітей також стикається зі сексуальним контентом в інтернеті.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що ЮНІСЕФ досліджували цькування в інтернеті та жорстокість серед українських дітей.