Ухвалено бюджет Кривого Рогу на 2025 рік – знову це буде «проїдання»

Міська рада більшістю голосів ухвалила бюджет територіальної громади Кривого Рогу на 2025 рік. По доходах і видатках він склав понад 9 мільярдів гривень. Попри критичну ситуацію в місті, пріоритетом і цього бюджету не стало відновлення мереж водопостачання та водовідведення, модернізація системи теплозабезпечення міста, вважає депутат міськради Наталія ШИШКА та «Домашня газета»

Ремонт фасаду будинку на пр. Металургів в Кривому РРозі

Взагалі великих цілей в плані розвитку міста, як засвідчила доповідь головної фінансистки міськвиконкому, ніхто і не ставив — лишень втримати соціальну стабільність. Її втримують безоплатним проїздом та «унікальною» соціальною програмою. Хтось за це готовий дякувати -не передякувати, а хтось говорить про подачки і констатує, що місто занепадає.

25 ПОДАТКІВ — У БЮДЖЕТ ГРОМАДИ

Як повідомила начальник департаменту фінансів Олена Рожко, при формуванні бюджету на 2025 рік враховано соціальні стандарти, які залишаються на рівні поточного року: мінімальна заробітна плата — 8000 грн, посадовий оклад працівника I розряду Єдиної тарифної сітки — 3195 грн., прожитковий мінімум — 2920 грн. Врахований при формуванні бюджету індекс споживчих цін — 109,5%.

Обсяг власних доходів бюджету визначений на рівні поточного року в сумі 8 млрд 793 млн. грн. Такі кошти планується зібрати через 25 податків та зборів, щодо стягнення яких в порівнянні з поточним роком нічого не змінилось.

Основними бюджетоутворюючими джерелами загального фонду бюджету громади є податок на доходи фізичних осіб та плата за землю. По цих двох джерелах надходження, частка яких у бюджеті складає 82%, планується зібрати понад 7 млрд. грн.¸ на рівні поточного року.

Частка зарахування у бюджет міста від податку на доходи фізичних осіб залишилась на рівні 2024 року, тобто 64%, а не 60%, як це було в попередні роки.
А це для нашого міста додатково близько 250 млн. грн.

В бюджеті передбачено отримати рентної плати за користування надрами 224 млн. грн., на рівні показника поточного року.

Акцизного податку з продажу алкоголю, тютюну та пального — 609 млн. грн.
Єдиного податку та податку на нерухоме майно в міський бюджет заплановано зібрати 617 млн. грн. за діючими ставками.

У спецфонд планується зібрати 94 млн. грн. з надходжень екологічного податку, коштів від відчуження майна та продажу землі, власних надходжень бюджетних установ.

Як зазначила Олена Рожко, у показниках бюджету поки що не визначені обсяги міжбюджетних трансфертів. Це пояснюється тим, що розподіл субвенції з державного бюджету, зокрема, для виплати зарплати педагогам, ще не здійснено. Як і інших субвенцій з державного та обласного бюджетів.

В доходній частині бюджету враховано кредит ЄБРР на забезпечення безоплатного проїзду міським електротранспортом та грант на це.

В цілому обсяг надходжень до міського бюджету затверджений в сумі 9,1 млрд. грн., в тому числі 8,8 млрд. грн. — власні доходи міського бюджету, 245,3 млн. грн. — грантові кошти, 98,1 млн. грн. — кредитні ресурси.

ДОРОГА НАША ОСВІТА

Обсяг витрат складає також 9,1 млрд. грн. При цьому видатки на утримання закладів бюджетної сфери та соціальний захист населення затверджені в сумі 4,2 млрд. грн.

Найбільшим споживачем бюджетних коштів залишається галузь освіти, на утримання якої виділено 2,2 млрд. грн. Окрім очікуваної субвенції з державного бюджету на зарплату педагогам, очікується субвенція з державного бюджету на харчування дітей 1-4 класів.

По галузі освіти 107,6 млн. грн. заплановано на забезпечення безперебійної діяльності закладів: протипожежні заходи, доочищення води, підготовку до опалювального сезону, медогляд працівників, заходи з інформатизації.

76,4 млн. грн. затверджено на видатки, пов’язані з воєнним станом: це забезпечення роботи генераторів та засобів супутникового зв’язку в пунктах незламності і укриттях, усунення аварійних ситуацій в закладах освіти, ремонт приміщень під укриття.

У 2025 році, як повідомила Олена Рожко, планується завершення будівництва та введення в експлуатацію трьох протирадіаційних укриттів та виготовлення проєктів на будівництво ще двох нових укриттів у закладах освіти.

ДОПОМОГА ЧИ СТИМУЛЮВАННЯ СТИМУЛЮВАННЯ КОРУПЦІЇ?

На галузь охорони здоров’я заплановано спрямувати 516,3 млн. грн. З них левова частка — 213,6 млн. грн. — піде на оплату енергоносіїв і комунальних послуг. При цьому в рамках фінансування заходів міських програм «Здоров’я нації» та «СТОП-інфаркт» заплановано спрямувати 86,2 млн. грн. на забезпечення медикаментами та харчуванням пільгової категорії населення. В тому числі дітей з онкозахворюваннями, хворих на цукровий діабет. Придбаватимуться вакцини, лікувальне харчування для хворих на фенілкетонурію, дитяче харчування для малозабезпечених та ВІЛ-інфікованих.

30,5 млн. грн. призначено на профілактику та лікування серцево-судинних захворювань по Програмі «СТОП- інфаркт». 3,2 млн. грн. запланували на придбання ендопротезів та наборів для імплантації.

На надання офтальмологічної допомоги криворіжцям з міського бюджету вирішено надати 9 млн. грн. субвенції обласному бюджету. І це одна з тих позицій у криворізькому бюджеті, які свідчать про його соціальну спрямованість.

Однак зворотній бік цієї соціальної спрямованості буває дуже непривабливим. Так, буквально напередодні сесії до мене звернулась криворізька пенсіонерка, єдиним джерелом доходів якої є пенсія до 3 тисяч гривень, яка вже на одне око осліпла і потребує операції.

При зверненні у обласний комунальний офтальмологічний заклад, який працює в нашому місті, їй надали інформацію таку, як начебто на світі не існує програми державних медичних гарантій, як начебто не існує Національної служби здоров’я, через яку держава фінансує надання медичних послуг, і фінансової допомоги від міста для надання офтальмологічної допомоги криворіжцям не існує також.

За словами пенсіонерки, їй було запропоновано сплатити за операцію понад 20 тисяч гривень власним коштом — більше, ніж у приватному офтальмологічному центрі. Але в приватному — через касу, а в комунальному — в кишеню білого халата. То міський бюджет надає допомогу по фінансуванню офтальмологічної допомоги криворіжцям чи стимулює корупцію?

Як проінформував начальник міського управління охорони здоров’я Костянтин Мурашко, допомога обласній офтальмологічній клініці з міського бюджету надається вже не перший рік. Що ж до 9 млн. грн. в бюджеті -2025, то їх передбачено використати на придбання обладнання, на кришталики, високовартісні ліки, які вводяться в очне яблуко, витратні матеріали.

30 млн. грн. по галузі медицини буде спрямовано на ремонт ліфтів у лікарнях і 7,4 млн. грн. — на придбання медобладнання.

Планується продовжити ремонти лікарні №3, приміщення лікарні №1 під розміщення томографу, інфекційної лікарні (яка стала підрозділом 1-ої міської лікарні), а також її оснащення.

Заплановані видатки на введення в експлуатацію в закладах охорони здоров’я трьох захисних споруд після капітального ремонту.

На соціальний захист передбачено 568 млн. грн., що включає всі існуючі види і розміри допомог та пільг населенню включно з військовослужбовцями та сім’ями загиблих захисників і захисниць, учасників бойових дій, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, тих, хто опинився в скрутному становищі, інвалідів.

А також харчування військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб. Будуть продовжені одноразові виплати дітям з багатодітних сімей, компенсація оплати житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян та виплати тим, хто надає соціальні послуги по догляду за громадянами, які потребують сторонньої допомоги.

На утримання закладів культури, а це бібліотеки, музеї, виставковий зал, палаци культури, та надання фінансової підтримки театрам заплановано 196 млн. грн., з них 18,2 млн. грн. — на покращення матеріально-технічної бази закладів культури.

На діяльність 11 ДЮСШ та заходи у сфері фізичної культури і спорту передбачено 213 млн. грн.

Ветеранам війни та членам їх сімей безоплатно надаватиметься послуга з оздоровчого плавання, виплачуватиметься заохочення за призові місця у змаганнях будь-якого рівня.

ТРУБИ ЧИ ТУШОНКА?

На утримання житлово-комунального та дорожнього господарства і енергоефективні заходи заплановано 2,1 млрд. грн. З них 1,6 млрд. грн. — на заходи з благоустрою та утримання комунальної інфраструктури.

Це освітлення міста, ремонт та утримання доріг, світлофорних об’єктів, мостів, шляхопроводів, інших елементів вулично-дорожньої мережі, утримання територій загального користування, кладовищ, дренажних насосних станцій, придбання та ремонт контейнерних систем для відходів, біостерилізація безхатніх тварин.

86 млн. грн. передбачено на усунення аварійності житлового фонду, у тому числі внаслідок ракетних обстрілів, а також на капремонт ліфтів.

Біля 30 млн. грн. планується на підтримку підприємств критичної інфраструктури.

Понад 324 млн. грн. — на заходи з енергозбереження, з цих коштів 94,7 млн. грн. — на продовження реалізації інвестиційного проєкту співпраці з ЄБРР по термомодернізації закладів освіти.

229,5 млн. грн. — на виконання комплексу заходів, як пишуть чиновники, пов’язаних з реконструкцією квартальних теплових мереж та заміною ділянок мереж водопостачання.

І ця сума виглядає досить скромно порівняно з тим, що 127 млн. грн. буде роздано у вигляді проднаборів з кашкою та тушонкою під масований інформаційний супровід.

При цьому 84 млн. грн. заплановано на реконструкцію квартальних теплових мереж у Металургійному районі від котельні КМК до житлових будинків із заміною трубопроводів на попередньо ізольовані.

Тобто, двадцять років розповідали про те, що котельню КМК треба виводити з експлуатації, що у міста високий кредитний рейтинг, і нам ось-ось на це дадуть грошики.

Потім розповідали, що це єдиний передбачений оптимізованою схемою теплопостачання захід, який поки що не виконаний через війну. А потім просто взяли і вирішили прокласти нові труби від тієї котельні.

На роботу підприємств електротранспорту, які забезпечують пасажирські перевезення безоплатно, а також на аеропорт заплановано 1,2 млрд. грн. Це без врахування відшкодування за перевезення комунальним транспортом громадян пільгових категорій по Програмі соціальної підтримки. Закупівлі нового транспорту не передбачено.

На виконання природоохоронних заходів передбачено спрямувати 33 млн грн. З них 12 млн. грн. — на будівництво комплексу з перероблення, знешкодження та складування твердих побутових відходів зі сміттєсортувальною лінією у Металургійному районі. І зазначена сума — це тільки початок.

Хоча про яку переробку відходів може йти мова, якщо при зборі і вивезенні побутових відходів з міста гамузом ресурсно цінні відходи, той же папір, стають непридатними для подальшої переробки після змішування з органікою?

На полігоні шахти «Батьківщина» і зараз є сортувальна лінія, яка не працює і ніколи не працювала. Однак навіть підготовча робота по переходу на роздільне збирання відходів, тобто на первинне сортування, не ведеться. Хоча тепер це є вимогою законодавства про управління відходами.

На виконання завдань з територіальної оборони в умовах воєнного стану передбачено 452 млн. грн. З них 400 млн. на закупівлю товарів та обладнання для потреб оборони.
На поповнення матеріального резерву міста передбачено 6,8 млн. грн.

Обсяг резервного фонду міського бюджету, фінансування з якого здійснюється у разі виникнення непередбачуваних обставин, визначено в розмірі 242,2 млн.

В якості реверсної дотації з міського бюджету до державного необхідно буде перерахувати 194,2 млн. грн.

— В цих умовах (воєнного стану — Авт.) ми своєчасно реагуємо на всі виклики та концентруємо фінансові ресурси на необхідних напрямках для збереження соціальної стабільності та безпеки мешканців нашого міста, — зазначила директор департаменту фінансів Олена Рожко.

КААМЕРИ, СЕРВІСИ І НЕ ТІЛЬКИ

Плановані бюджетні витрати викликали запитання у депутатів. Ігор Фартушний («Слуга народу») нагадав, що при виділенні понад 30 млн. грн. по Програмі громадського порядку та громадської безпеки на забезпечення роботи системи відеонагляду на 2014 рік звучали запевнення, що це повністю покриє потребу у відеокамерах та програмному забезпеченні.

А тепер знову виділяється 37,1 млн. грн. на закупівлю 350-ти камер та витратні матеріали на їх встановлення, на обладнання для системи відеоспостереження, на придбання програмного забезпечення, на поточний ремонт камер.

Депутат Руслан Шамрін («Слуга народу») звернув увагу на те, що на Програму інформатизації та цифрової трансформації видатки залишаються практично незмінними із року в рік: на 2024 рік планували 94,6 млн. грн., вже витрачено 89 млн. грн., на 2025 рік планується 95,8 млн. грн. По виконкому ці видатки є одними з найбільших — 38,8 млн .грн.

При цьому декларується, що реалізація програми має на меті розробку і підтримку сервісів, які підвищували б прозорість органів місцевого самоврядування та сприяли налагодженню комунікації з громадськістю.

Однак, як пересвідчився депутат Шамрін, сервіси «Відкритий бюджет», «Путівник інвестора», додаток «Смарт сіті» не працюють. Сервіс «Консультації з громадськістю», який, здавалось, мав би бути найактивнішим, востаннє публікував новини в березні 2022 року з 2-6 переглядами. А розділ з опитуванням взагалі є неактивним.

Згідно з поясненням начальника управління інформаційно-комунікаційних технологій Євгена Кривенка, всі перелічені депутатом заходи дійсно були передбачені міською Програмою, але в них потреби нема, вони недоцільні, і як начебто не фінансувались. Хоча кошти по Програмі використано майже повністю.

Не могли не звернути увагу на себе і інші цифри з міського бюджету — 2025: 33 млн. грн. комунальній телекомпанії «Рудана» та 18 млн. грн. на висвітлення соціально-економічного розвитку міста на фоні повного занепаду його систем життєзабезпечення (вода, водовідведення, тепло).

Це без урахування тисяч і десятків тисяч гривень на висвітлення діяльності по управліннях та відділах. При цьому в рішення про Рудану записали, що воно сприятиме подальшому розвитку інформаційного простору як одного з найважливіших консолідуючих факторів суспільно-політичного життя міста.

Яким чином може сприяти консолідації громади Рудана, якщо депутати від Сили Людей та Слуг народу є для неї персонами нон-грата, і тільки провілкулівським там — зелене світло.

Депутатка Третяк від Блоку Вілкула виступила за виділення коштів Рудані і заявила, що йдеться про обсяг коштів у сто разів менше, ніж на всеукраїнський марафон «Єдині новини». Як кажуть, коня кують, а жаба й собі ногу підставляє.

Понад 9,5 млн. грн. виділено на доставку на судово-медичну експертизу (СМЕ) тіл померлих. Кожна доставка на СМЕ — це кримінальне провадження, оскільки доставці на СМЕ підлягають лише тіла померлих не в себе вдома та з ознаками насильницької смерті.

Одна доставка в межах міста обійдеться бюджету в понад 4,6 тисячі гривень. Суму для фінансування доведено з розрахунку 5-6 таких смертей в день. Ви здивовані? Не дивуйтесь, бо війна війною, а дерибан за розкладом.

При цьому критичне зауваження авторки цих рядків про те, що ухвалений бюджет не відповідає інтересам територіальної громади в період воєнного стану, Юрій Вілкул назвав ложкою дьогтю, яка псує діжку меду. Ага, кому діжка меду, а кому дьоготь ложками..

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога