Українцям варто очікувати на підвищення комуналки після війни, — МВФ

Незважаючи на те, що Україна пережила підвищення тарифів на електроенергію, ці суми все ще далекі від ринкових. Так вважають у МВФ.

Українцям варто очікувати на підвищення комуналки після війни, - МВФ

Там наголошують, що в час, коли у влади пріоритет полягає в усуненні наслідків обстрілів в енергетичному секторі, є потреба у підготовці післявоєнних реформ та вирішенні старих структурних проблем. 

Тарифна політика на електрику змінювалася двічі – у 2023 та 2024 роках «із дуже низького рівня». Ситуація з опаленням та гарячим водопостачанням перебуває під мораторієм від початку війни. 

«Незважаючи на ці підвищення, ціни на електроенергію для населення, за оцінкою ОЕСР (2025), становлять близько половини рівня цін для малого бізнесу в Києві, тоді як ціни на газ для населення покривають приблизно 50% витрат на основі ринкових цін на газ», — вказується у меморандумі.

У Міжнародному валютному фонді зазначають, що Україні потрібен план щодо створення стійкого сектору у післявоєнний час. У ньому тарифи на комуналку мають відповідати рівню окупності витрат. Зокрема, що повинна мати місце нова методика розрахунку з базисом на соціальних чинниках.

 «Підвищення тарифів допоможе відновити рентабельність споживчого сегмента енергетики, полегшити боргове навантаження в окремих його частинах і стимулюватиме конкуренцію на оптовому та роздрібному ринках енергії, а також мотивуватиме до заходів із підвищення енергоефективності», — додається у повідомленні. 

У якості резюме в МВФ акцентували на одночасному захисті найбільш вразливих домогосподарств від наслідків. Можна переглянути житлово-комунальну субсидію для її ефективності та точності надання. 

«Одним із ключових завдань при цьому стане коректне визначення вразливих домогосподарств, які потребують підтримки», — додали у фонді. 

Нагадаємо, раніше ми писали про те, до якого часу в Україні не змінюватиметься ціна на газ.

Джерело

Новости Кривого Рога