Українські вчителі отримають нові можливості для професійного зростання: уряд оновив процедуру сертифікації

З 1 вересня 2025 року в Україні набудуть чинності нові правила сертифікації педагогічних працівників. Ці зміни спрямовані на підвищення якості освіти та створення більш справедливих умов для оцінювання професіоналізму вчителів. Про це поінформували у МОН.

Українські вчителі отримають нові можливості для професійного зростання: уряд оновив процедуру сертифікації

Основні зміни: 
— Узяти участь у сертифікації зможуть педагоги, які на момент реєстрації мають педагогічне навантаження не менш за 0,25 тарифної ставки з необхідної дисципліни.
— Педагоги, які відмовляться продовжувати участь у сертифікації на одному з етапів, матимуть право повторно пройти сертифікацію в наступному році.
— Учителі зможуть оскаржити результати оцінювання своєї роботи.Це можна буде зробити впродовж 3 календарних днів після отримання експертного висновку.
— Нова редакція чітко встановлює термін початку дії сертифіката, щоб уникнути очікування між його отриманням і початком виплати 20% надбавки. Зокрема, сертифікат діятиме впродовж 3 років, починаючи з 1 січня року, що настає після успішного проходження сертифікації. 
— Тест можна буде здавати як у письмовій формі, так за комп'ютером.
— Експертами будуть досвідчені педагоги, які пройшли спеціальне навчання. Зокрема, педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів освіти й інші особи з досвідом педагогічної діяльності не менш як 5 років. 
— Якщо педагог є у списках експертів, які вивчають практичний досвід роботи учасників, керівник закладу освіти має забезпечити заміну цього педагога на час його залучення. Список затверджує ДСЯО.
— Адміністрація закладів повинна допомагати вчителям готуватися до сертифікації.
Нова редакція положення встановлює наступні строки проведення тестування:
—  УЦОЯО передає списки учасників, які пройшли незалежне тестування, до ДСЯО не пізніше 1 березня та 1 жовтня.
—  ДСЯО надсилає результати оцінювання практичного досвіду учасників назад до УЦОЯО не пізніше 7 грудня.
—  УЦОЯО оприлюднює результати в кабінетах учасників протягом 3 робочих днів після отримання.

Зважаючи на особливості воєнного стану, кількість вчителів, які можуть взяти участь у сертифікації щорічно, обмежена 5000 особами. 

Нагадаємо, раніше ми писали, що в ВРУ ухвалила законопроєкт про волонтерство в освіті 

Джерело

Новости Кривого Рога