В Кривому Розі депутати вирішували, кому дозволити відключитись від централізованого опалення

Депутат міськради Кривого Рогу Наталія ШИШКА продовжує актуальну тему – забезпечення нормального опалювального сезону для багатоквартирних будинків

Нові труби для тепломереж в Кривому Розі

Відключення від системи централізованого опалення, дякуючи ініціативним співвласникам багатоквартирних будинків — споживачам комунальних послуг, стало реальним процесом у Кривому Розі. При цьому з’ясувалось, що він має як своїх прихильників, так і противників.

— Свого часу, коли в Кривому Розі йшла масова кампанія вибору управителів, і на зберігання в ДРІМ (департамент розвитку інфраструктури міста — Авт.) здавались протоколи зборів співвласників багатоквартирних будинків, в тих протоколах були і мертві душі, і квартиранти замість співвласників, і чого там тільки не було! Однак чиновники стверджували, що не мають повноважень перевіряти достовірність відомостей — тільки відповідність протоколу встановленій формі. А коли почалась інша кампанія — відключення будинків від централізованого опалення, почалось неабияке вболівання за достовірність відомостей, внесених до протоколів зборів співвласників, аж до неправомірної вимоги надавати копії документів про право власності, завірені нотаріально. Що не передбачено чинним Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення. У травні рішенням міськвиконкому 50% заявників отримали відмови без зазначення у рішенні причин та підстав. Це не рахуючи тих, кого схилили написати заяви на повернення документів. Так от коли споживачам не дають ні альтернативи, ні перспективи, та ще й не відпускають, це є ніщо інше, як нове комунальне рабство по-криворізьки. Процес видачі дозволів на відключення від централізованого опалення слід повернути в законне русло, — так було порушено мною проблему на недавній сесії міської ради із зазначенням того, що рішення і так даються співвласникам багатоквартирних будинків нелегко.

Адже є і противники відключення, які наполягають, що свого часу будинки проєктувались під централізоване опалення, а отже, так тому і бути надалі. Вони дали знати про себе в соцмережах, заявляючи, що відключення має відбуватись лише за 100% згоди усіх співвласників у будинку, інакше щодо незгодної меншості це буде примус і порушення прав. При цьому посилаються на положення Перехідних і прикінцевих положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де йдеться про заборону на примусове відключення від централізованого опалення окремих квартир.

Тоді як рішення зборів співвласників ухвалюються щодо відключення усім будинком.

На момент набрання чинності законом про житлово-комунальні послуги і станом на сьогодні поквартирне відключення від систем централізованого опалення можливе лише там, де 50% квартир і нежитлових приміщень уже обладнані індивідуальними автономними системами опалення.

В таких будинках, дійсно, навіть якщо залишиться один споживач, який не від’єднався від системи централізованого опалення і не встановив собі автономку, його не мають права від’єднати примусово, а зобов’язані забезпечити централізованим опаленням. Однак будинків, яких це стосується, у нашому місті дуже мало, і це будинки малої поверховості та малої кількості квартир.

Що ж до відключення усім будинком, то як і при виборі управителя, і при створенні ОСББ, закон не вимагає 100% згоди. Тому у тих, хто пов’язаний спільною сумісною власністю, вихід один: переконувати один одного.

Що ж до ролі місцевої влади, то після запровадження тотального комерційного обліку на виконання Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (всі будинки оснащені загальнобудинковими приладами обліку теплової енергії) дозвіл/відмова в наданні дозволу на відключення втратили свою сакральну роль.

Відповіддю на свавілля чиновників і монополістів може стати перехід на альтернативні способи опалення за відсутності офіційного дозволу на відключення та відмова будинків від прийому централізованого тепла. Вони просто не відкриють засувки, і лічильник показуватиме нульове споживання.

Це раніше відсутність офіційного дозволу на відключення оберталась нарахуваннями згідно з нормами споживання за тепло, яке фактично не споживалось. А тепер така ситуація виключається, бо нарахування можуть здійснюватись лише за показаннями приладів обліку.

Це раніше тим же головам ОСББ постачальники централізованого тепла викочували цілу купу вимог щодо готовності будинків до нового опалювального сезону, а в разі їх невиконання чи неповного виконання вимагали гарантійні листи — і тільки після цього подавали теплоносій.

То тепер може виникнути ситуація, коли теплопостачальники-монополісти ще проситимуть співвласників, щоб будинки прийняли «золоте» централізоване тепло.

Наталія ШИШКА,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога