В Кривому Розі Георгієвська дзвіниця стала предметом жвавого обговорення

Питання використання Георгіївської дзвіниці, розташованої в районі 1-ої міської лікарні, набуло нової актуальності, повідомляє депутат міськради Кривого Рогу Наталія ШИШКА

Дзвіниця на вул. Святогеоргієвській в Кривому Розі

Нещодавно представники Криворізької ради церков колективно звернулись до секретаря міської ради, який тимчасово наділений повноваженнями міського голови, Юрія Вілкула щодо Георгіївської дзвіниці.

Варто нагадати, що цю дзвіницю було споруджено у 2009 році за часів головування у Кривому Розі Юрія Любоненка за бюджетні кошти та за людські пожертви, переважно добровільно-примусові, від чого просто стогнали бюджетники.

Дзвіниця є комунальною власністю, обліковується на балансі Департаменту розвитку інфраструктури міста та перебуває в орендному користуванні однієї з церков Криворізької єпархії УПЦ.

Якої саме та на яких умовах, начальник управління комунальної власності Сергій Волошиненко та директор департаменту розвитку інфраструктури міста Іван Карий пані Наталії так і не відповіли, перекидаючи це адресоване їм питання один одному, як гарячий каштан.

Але, за великим рахунком, то деталі. Можна не сумніватись, що умови оренди дуже пільгові, а те, що господарює у комунальній дзвіниці саме Криворізька єпархія УПЦ, — факт очевидний і багаторазово зафіксований.

Про дзвіницю є чимало інформації в інтернеті, де вказується про її належність до московського патріархату. Йдеться про тексти, створені тоді, коли УПЦ ще не заперечувала, що вона УПЦ (мп).

Зважаючи на обставини, спричинені збройною агресією росії проти України, представники ради церков порушили перед міською владою питання про надання можливості представникам усіх релігійних конфесій здійснювати християнський чин прощання з полеглими воїнами у дзвіниці, проводити там гідне вшанування полеглих захисників.

Питання про можливість здійснення богослужінь у Георгіївській дзвіниці перед владою порушили представники Православної церкви України, Української греко-католицької церкви, Римо-католицької церкви в Україні, Української церкви християн віри євангельської/Ukrainian Pentecostal Church, Церкви адвентистів сьомого дня в Україні, Об‘єднання християнських церков «Дім Хліба», СОБОРу незалежних євангельських церков України.

— З питанням, яке ми порушуємо, до нас часто звертаються віряни, що свідчить про його актуальність. Позитивне вирішення цього питання відповідатиме інтересам Територіальної громади міста Кривого Рогу у всьому її конфесійному різноманітті та стане свідченням міжконфесійної злагоди і суспільного єднання навколо українських цінностей, — говориться у зверненні.

Результатом його розгляду стала відповідь за підписом заступника міського голови Олександра Катриченка, підготовлена начальником управління комунальної власності Сергієм Волошиненком.

У листі повідомляється про можливість для релігійних організацій взяти в оренду культову споруду без аукціону, при цьому річна орендна плата буде визначена в розмірі 3% вартості орендованого майна, визначеної шляхом експертної оцінки, на площі не більше 50 кв. м, та 7% від суми експертної оцінки — на площі понад 50 кв. м. Також повідомляється про можливість погодинної оренди згідно з графіком.

Втім, питання використання комунальної дзвіниці набуло нової актуальності з набуттям чинності Законом України «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», яким визначено, що комунальне майно, в тому числі культові будівлі, споруди, не може використовуватися або передаватися релігійній організації, діяльність якої в Україні заборонена та не допускається.

Щоправда, слід звернутись до державного органу з питань релігії щодо дослідження орендаря дзвіниці на предмет його афілійованості з РПЦ.

Окрім того, закон про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій запровадив законодавчу норму, згідно з якою «релігійні організації мають право отримувати у безоплатне користування культові будівлі, споруди і майно, що перебувають у державній та/або комунальній власності, з метою проведення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній, процесій, ритуалів, молитов, служінь, релігійних зібрань, релігійної освіти та забезпечення інших видів релігійної практики відповідно до внутрішніх настанов релігійної організації у порядку, встановленому законом».

Залишилось імплементувати законодавчі норми у криворізькі реалії.

Наталія ШИШКА,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога