В Кривому Розі невакцінована жінка померла від дифтерії

З 24 по 30 квітня 2024 року, повідомляє Весь Кривий Ріг, в Україні буде проводиться інформаційна кампанія – Європейський тиждень імунізації щодо підвищення обізнаності населення про важливість профілактичних щеплень у профілактиці інфекційних захворювань

Вакцинація та імунізація

Проведення заходів координують МОЗ України, Громадська спілка «Коаліція за імунізацію», керівництво Національного порталу з імунізації.

Тиждень імунізації покликаний донести до населення, що імунізація має величезне значення для профілактики захворювань і захисту життя, підвищити рівень охоплення вакцинації через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина має право та потребує захисту від хвороб.

Iмунопрофілактика існує вже понад 200 років, і за цей час людство нічого більш ефективного у боротьбі з інфекційними хворобами не винайшло. Завдяки вакцинації на Землі зникла натуральна віспа, багато територій очистилися від циркуляції дикого вірусу поліомієліту, вдалося взяти під контроль інфекції, які періодично спричинювали спалахи й епідемії. Розроблення нових вакцин дає можливість захистити людей від більшої кількості інфекцій. Універсальна вакцинація – це безпека нації!
Хворобу легше попередити, ніж потім її лікувати. Вакцинація є унікальним, перевіреним роками засобом попередження інфекційних хвороб. Як відомо, багато інфекційних хвороб проходить з тяжким перебігом та розвитком ускладнень. Хоча сучасна медицина має великі можливості для їх лікування, але тривалий перебіг захворювання наносить моральний та матеріальний збиток, як дитині, так і батькам.

Населення, яке вже не бачить страшних епідемій, починає сумніватися в необхідності щеплень. Піднімається хвиля антивакцинальної кампанії.

На жаль, у деяких батьків виникає необґрунтований страх перед проведенням щеплень собі та своїм дітям через побоювання ускладнень, що пов‘язано з поширеною думкою розцінювати будь-які порушення здоров‘я у післявакцинальному періоді як такі, що викликані саме вакцинацією. Хоча вже доведено та науково обґрунтовано, що після вакцинації виникає мінімальний ризик ускладнень в порівнянні з ускладненнями після перенесеного відповідного інфекційного захворювання.

Основною метою вакцинації є формування специфічного (проти конкретних небезпечних для людини інфекційних захворювань) імунітету і створення тривалого захисту організму від них. В Україні, згідно Календаря щеплень, проводяться щеплення проти туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правцю, кору, епідемічного паротиту,краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції.

Для повноцінного захисту населення від вакцинокерованих хвороб потрібно, щоб 95% населення мали щеплення (так званий популяційний імунітет). Щороку повинні щеплюватися діти та дорослі відповідно до Календаря щеплень.

На жаль, в Кривому Розі проти дифтерії та правця лише щеплено лише 6,9 % підлягаючого дорослого населення згідно плану на 2024 рік.

У поточному році в Україні відзначається нестійка епідемічна ситуація з інфекцій, які керуються засобами імунопрофілактики. За 2 місяці поточного року, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, реєструється зростання захворюваності на кашлюк у 19 разів (515 випадків проти 322-х), на кір у 4 рази (14 випадків проти 3-х).

Зареєстрований летальний випадок дифтерії у жінки, яка не була щеплена.

Напружена ситуація з кору в сусідніх європейських країнах. В Румунії епідемія кору триває з 01 січня 2023 року. Станом на 14 березня поточного року уже зареєстровано більше 7 тисяч випадків, серед яких 8 летальних. Також спалах кору серед українських біженців – осіб ромської громади зареєстрований у Молдові (11 лабораторно підтверджених випадків).

У Дніпропетровській області за 2 місяці поточного року також відзначається зростання захворюваності на кашлюк (+5 випадків).

Ураховуючи таку ситуацію та значну міграцію населення, не виключено завезення випадків на територію України та до нашого регіону.

Під час війни через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Тож зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися.

При недостатньому рівні охоплення щепленнями підлягаючого дитячого та дорослого населення, ми постійно стоїмо на порозі епідемій та спалахів.

Щеплення — це ваш внесок у перемогу, у стриманні хвилі інфекційних хвороб та стійкість медичної системи під час війни!

Тамара ТОКАР,
Лікар епідеміолог ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога