В Кривому Розі опалення формально є у всіх, а насправді…

Тепло є, але його нема. Бригади поїхали, а проблема залишилась. Так виглядає ситуація по теплозабезпеченню міста в переддень Нового року. Попереду ще місяці опалювального сезону, впродовж яких можна чекати будь-яких сюрпризів: святкових і не дуже. Стабільним лишається тільки одне: комунальне кріпацтво по-криворізьки, повідомляють Наталія ШИШКА та «Домашня газета»

Ремонт теплотраси в Кривому Розі веде приїжджа бригада

«УСІ БУДИНКИ ПІДКЛЮЧЕНІ»

23 грудня, коли матеріали попереднього числа «Домашньої газети» уже були готові до друку, віцепрем’єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад і територій Олексій Кулеба на своїй сторінці у Фейсбук публічно відзвітував про відновлення теплопостачання у Кривому Розі.

Повідомив, що завершили роботу 19 бригад ремонтників із 11-ти регіонів України, які впродовж трьох тижнів у режимі нон-стоп працювали над відновленням теплопостачання. Це були бригади з Київської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Житомирської, Тернопільської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Закарпатської та Хмельницької областей загальною чисельністю понад 130 чоловік зі своїм спецобладнанням.

Як проінформував пан Кулеба, в результаті виконаної колосальної роботи за дуже короткий термін станом на 23 грудня усі будинки підключені до опалення.

«ВАС ДІЙСНО БУЛО ПІДКЛЮЧЕНО, ОДНАК…»

І тут же в коментарі до урядовця прийшли криворіжці з повідомленнями про те, що вони так і не відчули тепла у своїх будинках на бульварі Вечірньому, на вулиці Івана Авраменка, на Східних, 1, 2… Немає сенсу на сторінках газети називати усі адреси, бо навіть впродовж дня одні будинки можуть з цього переліку вибувати, інші додаватись. Адже підлатану систему в одних місцях продовжує рвати в інших.

А слідом за невдоволеними споживачами під віцепрем’єрським постом бігала Теплоцентраль, залишаючи свої шаблонні повідомлення про те, що ваш будинок підключено тоді-то, однак… або через пошкодження внутрішньобудинкових мереж, або через проведення ремонтних робіт на магістральному трубопроводі «тимчасового обмежена подача теплоносія». Причому проміжок між «ви підключені» і «однак» міг бути дуже коротким. А до поривів мереж як причини відключення додались аварійні ситуації на котельних.

При цьому на сторінці урядовця Теплоцентраль виглядала дуже елегантно, пояснюючи холоднечу параметрами теплоносія по тиску і температурі, які «дещо відрізняються від нормативних показників». Але вони, мовляв, «поступово наближаються до робочих і мають стійку тенденцію вийти на норматив». Стійку. Тенденцію. Вийти на норматив. Нє, ну красіво ж пишуть, зарази.

Однак криворіжці скаржились і продовжують скаржитись на відсутність тепла в квартирах. При цьому картинка постійно змінюється, як у дитячому калейдоскопі: тих включили, тих відключили, ті самі відключились, і кінця-краю цьому поки що не видно. І тут важко сказати, чого люди бояться більше: не отримати централізованого тепла, чи отримати платіжки із захмарними сумами за електроенергію, якою вони самотужки обігріваються, і за тепло, яке гріло лише підвал чи горище.

Та Олексій Кулеба пообіцяв, що роботи триватимуть до відновлення стабільного теплопостачання в кожному будинку. Оперативний Штаб працюватиме протягом усього зимового періоду, але вже під керівництвом іншого його заступника — Костянтина Ковальчука. А від Теплоцентралі урядовець очікує платіжок для споживачів «відповідно до реально наданих послуг». Він також повідомив про плани розробки програми модернізації тепломереж на 2025 рік із визначенням джерел фінансування та про початок підготовки до реалізації проекту розподіленої генерації електричної та теплової енергії.

«ЧАСТНА ОСОБА» ЗАРАЗ ВАМ ВСЕ РОЗКАЖЕ

Було б зрозуміло і логічно, якби подяку бригадам з інших міст за їхню роботу в режимі нон-стоп по підключенню будинків нашого міста до централізованого опалення висловив в. о. обов’язки міського голови Юрій Вілкул. Однак він цього не зробив, принаймні публічно, ніхто нічого такого не чув. Натомість особа без будь-яких владних повноважень — його син — на своїй сторінці у Фейсбук видав «Пост вдячності». Мовляв, і Уряд, і міністерство, і облдержадміністрація, і фахівці з інших регіонів — усі молодці. А найбільший молодець — все одно міська влада на чолі з його татом, яка змусила працювати отих усіх раніше перелічених.

В той же час син молодця пише, що станом на 23 грудня усі будинки до тепла були підключені … формально. Є, мовляв, локальні аварії, здебільшого на прибудинкових мережах, які теж належать Теплоцентралі. Хоча насправді квартальні мережі належать місту і передані Теплоцентралі в господарське відання, що не позволяє цьому господарюючому суб’єкту робити в них капітальні вкладення.

А ще, додамо, є внутрішньобудинкові мережі — і їхній стан, як і в цілому готовність криворізьких багатоповерхівок до прийому тепла, — то окрема глава у сумній і страшній історії про криворізьке опалення. В цьому контексті нарікання найчастіше лунають на адресу управителів «Житлосервіс — КР» та «Уют», не чужих, скажімо так, нашій владній сімейці. Але татів син добре знає, як відповідати на закиди щодо бездіяльності того ж Житлосервіса.

«Це приватна компанія, з якою ви як приватна особа заключили договір. Будь ласка заключіть з іншою або створіть ОСББ. Зараз не Радянський Союз і після реформ уже майже 15 років не існує комунальних ЖЕКів», — пише Олександр Вілкул.

І це при тому, що ринок управління будинками, який за своєю природою є конкурентним, по факту не є конкурентним у Кривому Розі. Все поділено і зачищено. За принципом: це мені, і це мені, а це також мені.

Досить згадати висвітлену свого часу на сторінках «Домашньої газети» історію про ті кола пекла тривалістю у два роки, які після вибору в управителі іншого суб’єкта господарювання довелось пройти співвласникам п’яти будинків Східного, щоб вирватись із лап Житлосервісу.

Проти людей, які посміли щось там вибирати, на свій розсуд розпоряджатись власним майном, була запущена ціла репресивна машина: оскарження Житлосервісом у судах протоколів зборів співвласників, кримінальне провадження щодо власника компанії, яка посміла скласти конкуренцію «європейському управителю», з якого стирчать вуха сімейки.

Це не кажучи вже про чиновників, які усім бюрократично-корупційним кодлом виконували задачу: не допустити самого прецеденту, щоб хтось там когось вибирав.

Але Радянського Союзу дійсно нема, тут Сашко точно не збрехав. А от кріпацтво у нашому місті досі не скасоване. Комунальне кріпацтво у всій своїй зловонній і покритій цвіллю красі та шпалерами, що відвалились.

І це ж не тільки про вибір управителя. Незважаючи на те, що чинна нормативно-правова база дозволяє, криворізькі кріпаки, яких мордують холодом, навіть всім будинком не можуть відключитись від системи централізованого опалення. Міськвиконком клепає відмовні рішення без будь-яких офіційних обгрунтувань — бо на існуючий Порядок у криворізьких чиновників свій порядок, ім’я якому — свавілля.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога