«Представники влади в цивілізованому суспільстві, якщо у них є хоч крапля совісті, після такої ганьби йдуть у відставку». Але це не про Кривий Ріг, вважають Наталія ШИШКА та «Домашня газета»
Знову про тепло, точніше, про його відсутність. А також про брехню, маніпуляції, безвідповідальність та намагання перевести стрілки. В той час як ветерани промислового гіганта, які за десятиліття роботи на Півн ГЗК сплатили немало коштів до міського бюджету, живуть, за їхнім власним зізнанням, як бомжі, будучи споживачами комунальної Криворіжтепломережі і комунального Кривбасводоканалу.
ЮРІЙ ВІЛКУЛ ПРО КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ: «Я ВДЯЧНИЙ!»
Анонсоване як дата, на яку всі будинки мають бути підключені до тепла, 8 грудня минуло, однак про 100% підключення говорити не доводиться. При цьому міська влада в особі в. о. міського голови Юрія Вілкула та його заступника з питань житлово-комунального господарства Олександра Катриченка на загал особисто ситуацію не коментують.
Ні на офіційному сайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету, ні по муніципальному телеканалу «Рудана», на підтримку якого в міському бюджеті 2025 року виділено 33 млн. грн.
Немає там і оперативної інформації про хід робіт по теплозабезпеченню. Мовчать панове можновладці, як начебто криза з опаленням має місце не в Кривому Розі, а десь в Ріо-де-Жанейро. Хоча навіщо їм говорити?
Темником «Тепломережа цяця, і ми молодці, а Теплоцентраль кака, і ми на неї не впливаємо» заряджена низка ЗМІ, які благополучно споживають бюджетні кошти «на висвітленні соціально-економічного розвитку» (на це щороку виділяють плюс-мінус 20 млн. грн).
Тим часом криворіжці ставлять питання не тільки про відновлення теплопостачання будинків, а і про те, кого буде наказано, хто понесе відповідальність за ситуацію, що склалася. Ти паче, що це уже другий поспіль повністю провальний опалювальний сезон.
Будьте певні: міська влада не відчуває жодної своєї провини, повністю знімаючи з себе відповідальність за зрив опалювального сезону.
Це яскраво засвідчив виступ пана Катриченка, на пару з Юрієм Вілкулом, перед депутатами під час сесії міської ради 29 листопада, коли вимогу доповісти по ситуації з теплом озвучив депутат від «Сили Людей» Андрій Немченко.
— Відкрито кримінальне провадження, я вдячний, буде розслідування, хто там і що, — перш за все повідомив Юрій Вілкул.
Мовляв, шукайте винуватців деінде, тільки не у владних кабінетах криворізького виконкому.
— Комісії Кабінету Міністрів надані всі протоколи про проведення, і всі ті протоколи, котрі… попереджувались НАК «Нафтогаз України», всі заклади, всі-всі, і листи, і письмові, протокольні і все таке інше. Це все надано і в правоохоронні органи, і комісії, — це пряма мова Юрія Вілкула.
Про що вона, попробуйте розшифрувати. Мабуть, про те, що так званий міський штаб по зимі регулярно засідав, протоколи писались.
Тепер тими протоколами можна розпалювати буржуйки. А ще 500-гривневими купюрами, яких нароздавали з бюджету «на комуналку» на пів мільярда.
БУДЕ КРАЩЕ, ЯКЩО НЕ СТАНЕ ГІРШЕ
Але Катриченко пішов далі свого боса, уже і винуватців призначивши, і кваліфікацію злочину визначив.
— Зрозуміло про те, що Теплоцентраллю, безпосередньо керівником та адмінапаратом в особі головного інженера зірвано підготовку до опалювального сезону (хоча під час зустрічі з головами ОСББ в. о. голови правління АТ «Криворізька теплоцентраль» Михайло Фатьянов не озвучував жодних претензій до інженерної служби, натомість нарікав, що тривалий час через старі борги було заблоковано рахунки підприємства, і це не позволяло фінансувати виконання робіт — Авт.). Кадрові перестановки в Теплоцентралі зроблені. Інженерний склад, який готував (територію обслуговування до опалювального сезону -Авт.), був відсторонений повністю до службового розслідування. Є певні службові розслідування по всій вертикалі, ну і звичайно, порушена карна справа стосовно посадових осіб Теплоцентралі за надання недостовірної інформації і зрив підготовки до опалювального сезону, — сказав він.
При цьому залишається непогашеним підтверджений судами борг комунальної Тепломережі перед Теплоцентраллю у понад 1 млрд. грн., ще за той
період, коли Теплоцентраль відпускала тепло Тепломережі оптом, а та вже реалізувала його кінцевим споживачам. Однак цю тему, принаймні публічно, ніхто не зачіпає.
Щодо кадрових перестановок, то вони на Теплоцентралі дійсно відбулися: замість головного інженера, другого за короткочасне керівництво Фатьянова, на цю посаду повернувся Максим Кустарьов, який раніше тривалий час уже працював на підприємстві.
Але як би не робив гарну міну при поганій грі та не переводив стрілки наш крєпкій хозяйствєннік Юрій Вілкул, той факт, що йому не доручили координацію роботи по подоланню в місті опалювальної кризи, говорить сам за себе. Відповідний штаб очолює заступник міністра.
Тим часом мерський заступник Катриченко, якому, як він каже, про готовність до опалювального сезону посадові особи Теплоцентралі набрехали, у своєму виступі перед депутатами «достовірно» стверджував, «що Тепломережа запущена на 100%, на сьогоднішній день (29 листопада — Авт.) все опалюється. Але триває наладка, ще є питання, пов’язані з водою, з тиском, з температурою, розвоздушенням стояків та іншим».
— Що буде 100% теплозабезпечення з 8 числа, я сьогодні говорити з трибуни не можу. Тому що є питання наладки, мається на увазі і усунення поривів на тих магістралях, по яких вже запущено тепло і подано в будинки. Звичайно, і питання параметрів, я маю на увазі тиск і температуру на розподільчих мережах, на ТРП, які встановлені в мікрорайонах. Ця робота постійно триває, тому маємо сподівання, що завдяки тій роботі, яка була проведена безпосередньо з нашого боку, з боку Нафтогазу та представників Кабінету Міністрів, ситуація поправиться. Знову ж таки, якщо не буде чогось іншого, як в минулому році, хто пам’ятає, атаки на об’єкти критичної інфраструктури, об’єкти енергетики, коли близько 250 будинків не запустилися по Теплоцентралі до кінця минулого опалювального сезону, — сказав він.
ТАК ОТ ТИ ЯКЕ, СМАРТСІТІ!
На порятунок від холоду малої батьківщини Президента кинуто бригади з усієї України. Ті, кому випало поспілкуватись із фахівцями з інших міст, переповідають, що ті в шоці від стану мереж, обладнання та загалом усієї системи теплопостачання Кривого Рогу. Кажуть, що як наче повернулись у минуле на машині часу.
Надіслав своїх людей навіть Харків, який постійно потерпає від обстрілів. Відправив ремонтників у Кривий Ріг і столичний голова Віталій Кличко.
У самому ж прифронтовому Харкові іде робота по децентралізації енергосистеми, про це повідомив віце-прем’єр-міністр з відновлення України Олексій Кулеба, який днями разом з прем’єр-міністром оглядав там газову модульну котельню потужністю 5 МВт. На Харківщині, за його ж інформацією, на об’єктах теплопостачання встановлено 39 когенераційних установок (комплекс обладнання, що працює за способом комбінованого виробництва електричної і теплової енергії).
У Херсоні, за повідомленням віце — прем’єра, через постійні обстріли без опалення залишилось 217 будинків (куди їм до наших цифр! — Авт.), не функціонує частина котельних. При цьому ідуть роботи зі встановлення когенераційних установок. Віце-прем’єр стверджує, що монтаж і запуск когенераційних установок та блочно-модульних котельних іде у всіх регіонах.
А у нас, і це вам не жарти, перший заступник міського голови Євген Удод зовсім недавно з’їздив у Варшаву, де на форумі презентував програму «Адаптивної інтелектуальної системи теплопостачання».
Шукав інвестора на 35 млн. євро, щоб встановити мережу детекторів стану обладнання. Не знаю, як там у Варшаві, а криворіжцям ідея явно не зайшла і була справедливо висміяна як мертвому припарка: на зношені труби наліпити купу датчиків і об’єднати їх у мережу, при цьому відновивши 116 км власне трубопроводів при майже 1,5 тис. км теплових мереж у КП «Криворіжтепломережа».
Ну такий прямо життєво необхідний і вчасний проєкт, що капець. Все уже зроблено-перероблено, залишилось тільки створити мережу датчиків, щоб сигналізували через комп’ютер, де може статись порив.
Новітні технології, себто балачки про них, смартсіті, всі діла — це взагалі фішка Удода. Отак ідеш містом під час опалювального сезону, бачиш розриті теплотраси, як на купах грунту уже поросли дерева, і розумієш: так ось ти яке, смартсіті від Євгена Удода і їхньої команди.
Складається враження, пишуть у соцмережах криворіжці, що такими проєктами над ними просто знущаються.
«МОГЛА Б БУТИ КРАСИВА IСТОРІЯ ПРО ЄДНІСТЬ»
Тим часом Кривий Ріг залишається у фокусі уваги, як повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук 7 грудня віце-прем’єр з відновлення України Олексій Кулеба.
«Тривають ремонтні роботи для ліквідації аварій на тепломережах. Без тепла залишаються 443 житлових будинки, з них 245-ти опалення не подавалось з початку опалювального сезону, а 198 тимчасово відключені для усунення втрат теплоносія. У місті продовжують роботу 66 ремонтних бригад, в тому числі залучених з інших міст та регіонів, — пише він. — Безперервно працює Штаб з ліквідації наслідків аварії на тепломережах. За фактом зриву опалювального сезону (за фактом, а не стосовно конкретних осіб, а до пред’явлення підозр справа ще не дійшла — Авт.) у Кривому Розі відкрито кримінальне провадження, ведеться розслідування».
Те, що рятувати Кривий Ріг прибуло понад 100 чоловік зі спецтехнікою з різних куточків України, могло б бути красивою історією про єдність та взаємодопомогу, вважає депутат міської ради від «Сили Людей» минулого скликання, засновник ГО «Об’єднання Відповідальних Громадян» Юлій Морозов.
— Якби не йшлося про Кривий Ріг. Місто з 9-мільярдним бюджетом, — написав він на своїй сторінці у Фейсбук. — Чи якби йшлося про форс-мажор, скажімо, відновлення міста після руйнувань, спричинених росією. Але ж ні. Це про «доцарювалися». Це про майже 15 років керування містом одним конкретним кланом вілкулів. Коли вони мали все — більшість в раді, виконком, контроль над великими підприємствами. І довели ситуацію до того, що в останній момент, аби не було тотальної ганьби на «батьківщині президента», цілий міністр приїжджає провести нараду, як запустити опалювальний сезон в промисловому місті, яке роками рапортує, як квітне і розвивається. І потім починається ця акція «національного єднання». І комунальна техніка їде понад 1000 км із Закарпаття. Чи з прифронтової Харківської області… Представники влади в цивілізованому суспільстві, якщо у них є хоч крапля совісті, після такої ганьби йдуть у відставку. Але тут про совість говорити не доводиться. Як і про цивілізованість. Та і владою їх вже не назвеш давно…
ДОМАШНІЙ ОДЯГ — ШТАНИ НА СИНТЕПОНІ
Тим часом люди обурені не тільки відсутністю тепла, а й брехнею щодо 100% подачі теплоносія на території обслуговування комунальної Криворіжтепломережі. Віта Прачова, яка проживає на вулиці Івана Сірка, 33 у Тернівському районі, 4 грудня виклала у Фейсбук своє фото, де вона у шапці, зимовій куртці та штанях на синтепоні, призначених для зимових походів, сидить у своїй квартирі з червоним від холоду носом. Температура без самостійного обігріву — 10 градусів.
— Усе літо було розрито, бо міняли центральну магістраль. У будинку ми за літо своїми силами поміняли труби — про «Уют» навіть не згадуємо. У сусідньому будинку, який підключали, вся вода зібралась у підвалі — тому вимкнули. Два дні тому трактор рив біля них. Поставили хомут, трубу не поміняли, кажуть, що нема, яму не зарили. Тепло не підключили, сказали, що тиск води малий, систему наповнити неможливо. Тобто, у нашому будинку опалення ще зовсім не включалось. Я хочу не тільки тепла, а щоб знайшли справді винних та покарали. Знаю, що ще по колишній вулиці Короленка нема тепла, знаю про непідключені будинки по вулиці Бірюзовій (тепер Алли Горської — Авт.). По Черкасова знаю будинок, який у понеділок підключили, а в четвер вимкнули, — розповіла Віта Прачова.
Інші джерела також повідомляють про відсутність тепла станом на 9 грудня в будинках на вул. Алли Горської (Бірюзовій), вул. Володимира Терещенка, вул. Пляжній (раніше Ухтомського), вул. Анастасії Рак (колишня Юрія Смирнова), вул. Черкасова, вул. Івана Сірка.
І все це — територія обслуговування КП «Криворіжтепломережа», яка, за версією міської влади, забезпечила 100% підключення і подачу.
«Якщо з Теплоцентраллю щось зрушилось з мертвої точки, то комунальне підприємство Тепломережа так і не дає тепла. Хто відповість? Коли буде тепло? Зробіть вже мешканцям¸ чи як дехто каже, виборцям, свято — дайте тепло хоч на Різдво чи вже на крайній випадок на Новий рік. Уявляєте, як вас будуть згадувати: диво зробили в грудні — тепло дали?» — пише у Фейсбук мешканець Тернівського району Андрій Ковган.
«ЖИВЕМО, ЯК БОМЖІ»
— А ми сидимо і без тепла, і без води, — розповідає Валентина А. з житлового масиву ПівнГЗК, вул. Володимира Терещенка, 8, яка свого часу працювала у відділі головного енергетика на Північному гірничо-збагачувального комбінаті. — Сьогодні я встала о 4-ій ранку, дочекалась, поки о 5-ій потекла цівка води, як олівець, щоб набрати. Впродовж дня води нема, і так уже з травня. Ще може з’явитись увечері, цівка як ниточка. І це у мене на третьому поверсі. Чого ж не ухвалили і не повідомили офіційно, що вода буде подаватись по графіку? Бо його дотримуватись треба, а так роблять, що хочуть. А на 4-5-му поверхах нема і того, що в мене. Зробили на воді бізнес. Не дають воду в крані, щоб ми бігали купували баклажками. Хоча від тієї води в крані труби зазнають пошкоджень, не кажучи вже про здоров’я людей, які п’ють її, готують на ній супи- борщі, бо про реальну якість тієї води їх ніхто не проінформував. Та й далеко не у кожного є гроші, щоб купувати очищену. Вілкул розказував, що як побудують магістральний водогін, так проблем з водою не буде, і Президенту доповів, що люди вдячні і задоволені. А ми так «задоволені», що просто не передати. У мене чотири офіційні відповіді по воді і одна по теплу. Карий (директор департаменту розвитку інфраструктури міста — Авт.) пише мені про Конституцію, закони і номери постанов. Я не статті законів просила і не номери постанов, я просила води і тепла. Ми живемо, як бомжі. Є люди, які по 30-40 років відпрацювали на ПівнГЗК, сплатили немало податків у міський бюджет. А тепер сидимо без води і при температурі 10 градусів. Мені 83 роки. А ця Чернічкіна з провладної газети «Пульс» вкрай обнагліла, пише, що літні люди уже своє віджили, а от діти, шкода, мерзнуть, і чихвостить тільки Теплоцентраль. А у нас комунальна Криворіжтепломережа, і я обурена, що вона ніде не фігурує, хоча і минулу зиму ми сиділи без тепла. І Кривбасводоканал теж комунальний. І я ще жива і хочу скупатись! А в мене бойлер не вмикається, я грію на вогні миску води та ще три каструлі і миюся по-турецьки.
— Тепло нам 15 листопада дали, а 16-го відключили, бо стався порив у підвалі, — продовжує пенсіонерка, яка веде хронометраж комунальних пригод. — Майстер «Уюту» сказала, що в неї мільйон заявок на зварювальні роботи. Аж коли я 3 грудня поскаржилась на «Уют» в облдержадміністрацію, наступного дня приїхала зварка, заварили. Так котельня стояла. 6 грудня тепло вночі включили, а о 4 — ій ранку виключили, бо стався порив на трасі. Так і досі нема тепла не тільки в моєму будинку, а і в будинках по нашій вулиці №№5, 6, 7, 8, 25, 26, 28, 29, 30. Чому ж їхня газета «Пульс» тільки Теплоцентраль хає? А з райвиконкому відповідь на пів листочка про те, що йде наладка, мені аж три виконавці писали. Уже три місяці наладка!
Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг