В Кривому Розі відзначили всесвітній День боротьби проти малярії

Всесвітній день боротьби проти малярії відзначається щорічно, починаючи з 25 квітня 2008 року, нагадує Весь Кривий Ріг. Він був встановлений спільно з Всесвітньою асамблеєю з охорони здоров’я і Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я в травні 2007 року

Плакат до Дня боротьби з малярією

Цей пам’ятний день був встановлений на додаток до дня, який відмічається з 25 квітня 2001 року і має назву «День боротьби проти малярії в Африці» та присвячений пропаганді глобальних зусиль щодо забезпечення ефективної боротьби проти малярії у світі.

У відповідності до Всесвітньої доповіді про боротьбу з малярією в 2015 році, в глобальному масштабі – майже половина населення світу, а саме 3,2 мільярди осіб, наражаються на ризик захворювання на малярію, а 214 мільйонів людей захворіли на малярію і 483 тис. осіб померли від цієї хвороби, головним чином в Африці – на південь від Сахари. В 2015 році передача малярії продовжувалась в 97 країнах і територіях.

Щороку на малярію хворіє майже 500 млн. людей, із яких від 1 до 3 млн. помирають. Малярія реєструється у більш ніж 100 країнах світу та в основному розповсюджена в тропічних и субтропічних районах Африки, Азії, Центральної та Південної Америки.

Завезення малярії в Україну відбувається щорічно і знаходиться на рівні 0,07 — 0,17 на 100 тис. населення. Переважно в більшості випадків захворюваність українців обумовлена перебуванням в країнах ендемічних по малярії, в т.ч. і службових відрядженнях, та працевлаштуванню у зазначених вогнищах малярії.

В м. Кривий Ріг останній випадок завізної малярії був у 2020р. В Україні у 2023році зареєстровано 10 випадків захворюваності на малярію, 2 випадки в Дніпропетровській області (м. Дніпро).

В сучасних умовах, коли спостерігається завіз малярії на територію України, має особливе значення реєстрація її в сезон передачі малярії (червень – жовтень), наявність пізньої діагностики з причин несвоєчасного звернення за медичною допомогою прибулих з ендемічних по малярії країн та тяжкий кінничний перебіг захворювання.

Малярія – група інфекційних захворювань, що передаються людині при укусах одного з видів комарів. Хворобу викликає паразит під назвою Plasmodium, який передається через укуси інфікованих комарів. Опинившись в організмі людини, паразит розмножується в печінці, інфікує червоні кров’яні клітини крові.

Симптоми малярії, такі як лихоманка, озноб, головний біль, біль в м’язах, слабкість, блювота, біль в животі зазвичай з’являються на 10-15 день після укусу комара. Хвороба має тяжкий перебіг. Ускладнення хвороби: збільшується печінка та селезінка, розвивається анемія, жовтяниця. При відсутності лікування малярія може швидко переходити у форму, що загрожую життю, у зв’язку з порушенням кровозабезпечення життєво важливих органів.

Можливі шляхи передачі малярії:
• через комара
• від хворої матері до немовля
• при переливанні інфікованої крові

Особливе значення має передача малярії через укус малярійних комарів. В світі відомо близько 400 видів та подвидів малярійних комарів. В нашому регіоні зафіксовано 5 видів малярійних комарів, які є потенційними переносниками збудників малярії при наявності джерела.

Малярійні комарі виплоджуються в добре прогрітих водоймах із чистою спокійною водою і рясною водяною рослинністю. Самки комарів звичайно нападають на людину ввечері і вночі, частіше в помешканнях, але в теплі і тихі вечори також і на відкритому повітрі.

Малярія – сезонна інфекція. В Україні передавання ії припадає на сезон активності комарів, тобто на теплий період року (літньо – осінньо місяці). Тривалісь сезону до 6-7 місяців. У зимово – весняні дні передавання інфекції не спостегігається, але збудники малярії можуть све ще зберігатися в організми хворої людини.

Профілактика формування місцевих вогнищ залежить від своєчасного виявлення прибулих з ендемічних країн та своєчасного звернення захворілого за медичною допомогою при перших симптомах малярії. Велике значення має хіміопрофілактика виїзджаючим особам в ендемічні країни.

Особам, які виїжджають за кордон, необхідно пам’ятати:

— за два тижні до прибуття в небезпечні щодо малярії країни розпочати прийом рекомендованого лікарем препарату, тривалість його прийому – весь термін перебування в країні, а також 4 — 6 тижнів після повернення;

— на час перебування в країні, використовувати репеленти (засоби, що відлякують комарів), наносити їх на відкриті ділянки тіла, а також просочити ними одяг;

— після повернення з країни, небезпечної щодо малярії звернутися за консультацією до сімейного лікаря

— після повернення, протягом 3-х років при будь-якому захворюванні з підвищенням температури тіла обстежуватись на малярію та повідомити свого сімейного лікаря про те, що Ви перебували в небезпечних з малярії країнах; особливо важливо — в перший місяць після повернення, оскільки можливі прояви тропічної малярії.

Пам’ятайте, що малярії можна запобігти і хворобу можна вилікувати при своєчасному зверненні до лікаря!

Людмила КОЛЕСНИК,
Ентомолог ВСП,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога