В Кривому Розі за «безкоштовний проїзд» заплатять кредитом ЄБРР

Безоплатний проїзд обходився дорого, а став ще дорожчим. Міська рада 33-ма голосами депутатів провілкулівської більшості затвердила угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку про кредит на фінансування підприємств електротранспорту, повідомляє в Кривому Розі Наталія ШИШКА та «Домашня газета»

Тролейбус курсує по знеструмленому 95 кварталу в Кривому Розі

Це один із головних результатів червневої сесії міськради, яка відбулася у закритому режимі і поки що без відеофіксації та оприлюднення відеозаписів засідань.

КУРСОМ 33-х БОГАТИРІВ

На цій сесії, після отримання погодження Міністерства фінансів, було нарешті затверджено кредитну угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку. Ідеться про запозичення в 12 млн. євро на забезпечення діяльності комунальних підприємств електротранспорту. Тобто, на безоплатний проїзд.

А щоб цей парадокс — безоплатний проїзд за кредитні гроші — не надто різав слух і не провокував критику, у мерії придумали пояснити цей кредит тим, що… місто треба готувати до опалювального сезону. Мовляв, гроші, які мали б піти на безоплатний проїзд, підуть на підготовку міста до опалювального сезону, а безоплатний проїзд буде забезпечено за рахунок кредиту. Це, так би мовити, таке ІПСО місцевого розливу.

Директор департаменту фінансів Олена Рожко з трибуни сесійної зали так і заявила: «Основна причина (взяття запозичення — Авт.) — підготовка до опалювального сезону, а залучення кредитних ресурсів на електротранспорт — це вже механізм виконання».

Отже, запозичення здійснюється на строк до 5 років в обсязі 12 млн. євро. Цими коштами фінансуватимуться поточні видатки на заробітну плату, енергоносії, погашення боргових зобов’язань комунальних підприємств електротранспорту.

На момент погодження Мінфіном, а це червень поточного року, у гривнях сума запозичення складає 522,4 млн. грн., з них у 2024 році має бути профінансовано 457,9 млн. грн., у 2025 — 64,5 млн. грн. по курсу 43,53.

Згідно з кредитною угодою, тіло кредиту буде погашатись з відстрочкою на два роки, з липня 2026-го по 15 січня 2029 року, по 4 млн. євро за рік.

Щодо відсотків за кредитом, то вони дорівнюють сумі шестимісячної Європейської міжбанківської ставки пропозиції (EURIBOR 6M) і маржі 2,75% річних. Ставка EURIBOR є змінною, в розрахунках для погодження враховано ставку станом на 12.06.24 — 3,748 %, і з урахуванням маржі відсотки склали 6,5% річних. Вони будуть нараховуватись з дати отримання кредиту, сплачуватись з 2025 року.

При цьому допускається нарахування відсотків за іншою ставкою «в окремих випадках». Таким випадком може бути погіршення ринкової кон’юнктури. А у випадку невиконання зобов’язань відсотки додатково збільшуються на 2 % річних.

За надання кредиту у 2024 році сплачується одноразова комісія 60 тис. євро (2,6 млн. грн. по курсу 43,53).

Також сплачується комісія за резервування коштів у розмірі 0,5% річних на неотриману суму кредиту, яка нараховується після 30 днів з дати підписання кредитного договору. Сплата буде здійснюватись у 2025 році.

Містом відшкодовуються фактичні витрати на послуги зовнішніх юридичних радників ЄБРР, пов’язані з підготовкою та укладенням кредитного договору та інших документів, видачею юридичних висновків тощо, у граничній сумі 25 тис. євро у 2024 році (до 1,1 млн. грн. по курсу 43,53).

Відстрочка на погашення тіла кредиту на 2 роки — це як начебто добре. Але ця умова має свій зворотній бік, на що звернула увагу депутатка від «Сили Людей» Нуне Волкова.
Мінфін прогнозує до 2029 року курс гривні до євро — 60, і в такому разі місто переплатить понад 88 млн. грн., зазначила вона.

Директор фінансового департаменту Олена Рожко погодилась, що може бути все, але поки що плановий розрахунок здійснено за курсом 43.

До речі, за існуючої практики розподілу та освоєння бюджетних коштів безоплатний проїзд мав усі шанси стати таким не лише для пасажирів, а і для тих, хто їх перевозить.

— Щодо запозичення, то це ви, звичайно, «гарно» придумали сказати, що насправді треба готувати місто до зими, і щоб готувати місто до зими, беремо кредит на безоплатний проїзд. Шкода ще, що не сказали про затримку по заробітній платі у підприємств електротранспорту. Її ж якось треба закривати. Але ми не будемо підтримувати це рішення, і в цьому є наша послідовна позиція. Ми не є принциповими противниками кредитів, ми вважаємо, що кредити мають братися на розвиток міста, а не на проїдання. Та ще й проїдання в борг. А проїзд має бути не безкоштовним, а безпечним, комфортним і сучасним. Однак навіть внутрішньо переміщені особи в шоці від наших трамваїв і тролейбусів. І це не іноземці, це внутрішньо переміщені особи, — такою була позиція депутатів від «Сили Людей», озвучена у сесійній залі.

Реакція Юрія Вілкула на ці слова була своєрідною.
— Я вам вдячний, депутати, що ви мені дозволили промовчати, — сказав він, звертаючись до своєї ручної більшості.

«Слуги Народу» свою позицію не озвучували, однак теж не дали голосів за затвердження кредитної угоди. В результаті рішення було ухвалене з мінімальною перевагою, голосами 33-х «вілкулівських богатирів».

НА ХАРЧУВАННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ І ПІДЙОМНИКИ В БАСЕЙНАХ

Іншим рішенням міська рада вчергове внесла зміни в бюджет територіальної громади. Зокрема, збільшено обсяги міжбюджетних трансфертів на 90,1 млн. грн. З них 88,5 млн. грн. — субвенція з державного бюджету на облаштування безпечних умов у ліцеях №113, №123.

Також збільшено субвенцію з державного бюджету на державну підтримку особам з особливими освітніми потребами у сумі 1,6 млн. грн. для оплати праці фахівців за цивільно-правовими угодами.

Окрім того, збільшено на 1,4 млн. грн. державну дотацію на оплату комунальних послуг за проживання внутрішньо переміщених осіб у закладах освіти та соціального захисту населення.
При цьому зменшено субвенцію з обласного бюджету на виконання доручень депутатами обласної ради на 1 млн. грн.

Внаслідок перерозподілу 2,3 млн. грн. з обласного бюджету передбачено на капітальний ремонт, авторський та технагляд в житловому будинку Металургійного району, який зазнав руйнації внаслідок ракетного обстрілу 12 березня 2024 року.

Інші зміни в бюджеті громади відбулися за рахунок фактичного виконання доходів, залишку коштів на початок року та перерозподілу раніше визначених бюджетних призначень.

Так, 20 млн. грн. додатково передбачено на матеріальну допомогу мешканцям міста у зв’язку з непередбачуваними обставинами, 1,3 млн. грн. — на поточний ремонт будівлі Будинку милосердя.

771,3 тис. грн. передбачили на встановлення сонячних вакуумних колекторів у закладі дошкільної освіти, 900 тис. грн. — на придбання підйомників для басейнів з метою забезпечення доступності маломобільних груп населення.

На харчування військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань під час лікування та реабілітації в закладах охорони здоров’я міста додатково передбачили 4,9 млн. грн.

6,7 млн. грн. призначили на виготовлення проєктно-кошторисної документації та проведення ремонту покрівель житлових будинків в Саксаганському районі, які зазнали пошкоджень внаслідок ракетного обстрілу 12 червня 2024року.

7,6 млн. грн. — на виконання робіт з капітального ремонту в житловому будинку в Металургійному районі, який зазнав пошкоджень внаслідок ракетного обстрілу в березні поточного року.

75 тис. грн. виділили на заміну пошкоджених мобільних туалетних кабін біля укриттів.

150 млн. грн. передбачено на субвенцію державному бюджету.

На ремонт нежитлових приміщень комунальної власності призначили 13 млн. грн.

В результаті бюджет по доходах склав 9 млрд. 687 млн. грн., по видатках 10 млрд. 905 млн. грн.

«ГОЛОСУЙТЕ, А ТАМ РОЗБЕРЕМОСЯ»

Реалізуючи раніше укладений Меморандум про співпрацю між Українським фондом соціальних інвестицій, Криворізькою міською радою та комунальною установою «Будинок нічного перебування», депутати дали згоду на укладення угоди про створення житлових умов для внутрішньо переміщених осіб, які через вторгнення країни-агресора змушені були залишити свої домівки і проживають на території нашої громади.

Ідеться про реконструкцію колишнього санаторію-профілакторію АТ «Суха Балка» «Рассвет» за адресою вул. Кропивницького, 63а, який свого часу було передано у комунальну власність. Будівля санаторію-профілакторію перебуває на балансі КП «Будинок нічного перебування» і впродовж багатьох років не використовувалась.

А тепер, як заявила заступник директора департаменту соціальної політики Ольга Калугіна, із залученням коштів Світового банку за сприяння Українського фонду соціальних інвестицій буде реалізовуватись грандіозний проєкт, під який буде залучено 3 млн. євро, в рамках якого буде введено в експлуатацію 39 квартир «для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб».

Чіткої відповіді на те, що означає «квартири для тимчасового проживання» — статус гуртожитку, чи оформлення права власності на квартири за містом з наступною передачею їх у найм внутрішньо переміщеним особам, депутати так і не добились.

За словами пані Калугіної, квартири не планується передавати у власність громадян, які там проживатимуть. При цьому Юрій Вілкул заявив: нехай, мовляв, виділять кошти та побудують, а там розберемося.

За словами Ольги Калугіної, термін реалізації проєкту — приблизно 2 роки з моменту його затвердження за умови співфінансування містом благоустрою прилеглої території у поки що невизначеній сумі.

Будь-які намагання депутатів з’ясувати нюанси цього проєкту викликали роздратування у Юрія Вілкула: «Хто заперечує, хай не голосує». Дійсно, у нього є «33 богатиря», голосів яких достатньо для ухвалення будь-яких рішень без будь-яких питань.

«ДАЙТЕ ГРОШІ НА ТЕ, НЕ СКАЖЕМО, НА ЩО»

На цій же сесії затверджено Програму благоустрою м. Кривий Ріг на період 2024-2027 років. У неї увійшли заходи, які раніше містились в інших міських програмах: розвитку та безпеки дорожнього руху, утримання об’єктів та елементів благоустрою. Це пояснили відновленням на державному рівні середньострокового планування бюджету та необхідністю оптимізувати міські програми.

В план регуляторної діяльності на 2024 рік внесли затвердження Правил благоустрою, хоча такі правила були затверджені міською радою в січні 2023 року. Начальник управління розвитку підприємництва Ірина Рижкова доладу не змогла пояснити, чи то існуючі Правила будуть скасовуватись, чи то в них будуть вноситись зміни. Як і те, якими саме змінами в законодавстві обумовлені ці наміри.

Міська рада дала згоду на безоплатний прийом у комунальну власність громади зі спільної власності громад області 80-ти функціональних ліжок та 52-х трьохсекційних ліжок для використання у лікарнях міста.

Також депутати погодили безоплатний прийом у комунальну власність з балансу АТ «Фонд декарбонізації України», який перебуває у сфері управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, комплекту обладнання автономних систем гарячого водопостачання загальною вартістю 906,9 тис. грн.

Ще одним рішенням міська рада включила приміщення у міській дитячій бібліотеці площею 45,3 кв. м у перелік об’єктів для передачі в оренду без аукціону для потреб Авдіївської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області.

Окрім того, внесено зміни до Програми управління комунальним майном, якими, зокрема, передбачено виділення 13,7 млн. грн. на ремонт майна, балансоутримувачем якого є КП «Парковка і реклама». Як пояснив начальник управління комунальної власності Сергій Волошиненко, йдеться в першу чергу про об’єкти, пошкоджені внаслідок ракетних ударів.

Ці та інші об’єкти, мовляв, треба привести до ладу, щоб потім можна було їх здати в оренду чи виставити на приватизацію. Однак перелік цих об’єктів ні через пояснювальну записку, ні через відповідь на питання у сесійній залі так і не було доведено до депутатів. Щоправда, більшість із них спокійно проголосувала за «кота в мішку». Що ж до окремих депутатів, то їх цікавило також те, чи вже стерті з лиця землі ті будівлі, на демонтаж яких у минулому році також виділялись мільйони.

У відповідь на це пан Волошиненко похвалився, що при здійсненні закупівель при виконанні робіт з демонтажу було зекономлено 681,6 тис. грн.

А що з тим демонтажем у реальності?
Втім, «33-х богатирям» нецікаво з таким розбиратись від слова зовсім.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога