В Кривому Розі зафіксовано два випадки захворювання на менінгіт

5-го жовтня щороку відзначається Всесвітній день боротьби з менінгітом, який був заснований у 2009 році спільнотою людей, що пережили цю хворобу, нагадує Весь Кривий Ріг

 

Банер: Всесвітній день боротьби з менінгітом

Менінгіт – це запалення оболонок головного та спинного мозку. Щороку реєструють до 2,5 мільйонів нових випадків. Менінгіт розвивається стрімко, ймовірність ускладнень та смерті дуже висока. Ця хвороба агресивна і може призвести до летального результату у 1 з 10 пацієнтів.

Половина всіх смертей від менінгіту трапляється серед дітей до п’яти років. Менінгококи є вкрай небезпечними для новонароджених та немовлят у ранньому віці!

Крім того, менінгіт може призвести до порушень функцій організму. Запалення спричиняє пошкодження кровоносних судин мозку, що може призвести до інсульту або інших ускладнень: гідроцефалії, набряку мозку, порушення слуху, епілепсії, паралічу.

Причинами захворювання можуть бути віруси, гриби та бактерії. При первинному інфікуванні вхідними воротами для збудника являються слизові оболонки дихальної системи або шлунково-кишкового тракту. Проникнення збудника до черепа та головного мозку відбувається гематогенним або контактним шляхом.

Захворювання може протікати з різною швидкістю появи та наростання симптомів. Ознаки менінгіту з’являються дуже швидко, пацієнт може померти в перший день з моменту зараження.

Також інфекція може розвиватись через декілька діб після зараження, а ознаки менінгіту при цьому будуть добре виражені. В третьому випадку симптоми проявляються поступово. Перші симптоми менінгіту: лихоманка, біль в м’ язах, шлунково-кишкові розлади, респіраторні симптоми.

Згодом проявляються ознаки менінгіту: головний біль, потилична ригідність, чутливість до світла, звуків, дотику, сплутаність свідомості, галюцинації, можливі судоми. У дітей першого року життя можуть бути ущільнення тім’ячка у немовлят. Хворий при менінгіті лежить на боці, голова закинута назад, руки й ноги зігнуті й приведені до живота. Менінгеальна поза – наслідок тонічного скорочення м’язів.

Пам’ятайте! У разі появи найменших подібних симптомів захворювання треба швидко викликати лікаря.

Профілактика захворювання полягає в підтримці імунної системи: необхідно дотримуватись здорового способу життя, займатися спортом, підтримувати здорове харчування. Дотримуйтесь правил гігієни. Ретельне миття рук допомагає запобігти розповсюдженню мікробів.

Дітям, пацієнтам з імунодефіцитом та лікарям рекомендується зробити щеплення. Наразі вакцинація є найкращим способом захистити себе та своїх дітей від бактеріального менінгіту. Вводиться 2 вакцини — I вакцина — від 6 тижнів життя, II вакцина — від 9 міс. до 55 років.

В 2024році захворюваність на менінгококову інфекцію в Україні зросла на 21,82%. За 8 місяців 2024р зареєстровано 134 випадки захворювань проти 110 за аналогічний період 2023р. Висока захворюваність реєструється в Закарпатській області (39 випадків).

В Дніпропетровській області за 8 місяців 2024р. зареєстровано 5 випадків, з них 2 випадки — з Кривого Рогу; в минулому році – 3 випадки, всі з м. Кривий Ріг.

Всесвітній день боротьби з менінгітом – це спільний крок до перемоги над цією хворобою. Він є силою, що об’єднує людей та організації з усього світу з метою побороти менінгіт і забезпечити безпечне та здорове майбутнє для всіх.

Лариса Коток,
лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду(спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога