В Кривому Розі заклад «УНДІ проммедицини» переплатить за ліки 350 000 грн.

Як повідомляє «Криворізький Центр Розслідувань», 11-го травня 2023 року Криворізьке ДП «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» оголосило тендер на закупівлю лікарських засобів в асортименті, очікуваною вартістю 1,022 млн. грн. І схоже, цей тендер можна вважати підозрілим

190623 1 min

З квітня 2020 року у Законі України «Про публічні закупівлі» (ст.. 29) з’явилась норма, яка у випадку визначення системою Прозорро ціни пропозиції учасника аномально низької, учасник повинен протягом одного робочого дня надати замовнику своє обґрунтування такої ціни.

При цьому замовник може (звертаємо увагу (!) — не зобов’язаний, а саме може) відхилити тендерну пропозицію з аномально низькою ціною, якщо обґрунтування учасника буде неналежним.

І тільки у випадку, якщо учасник не надав взагалі обґрунтування протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, замовник повинен відхилити її.

Норма діє в в багатьох країнах світу, запобігає демпінгу, а також спрямована на розвиток конкуренції. Але вона є корисною, лише за умови її коректного застосування замовником. В інших випадках, вона приводе до завищення вартості закупівлі, та перевитрат бюджетних коштів.

Так і сталось у нашому випадку.
11 травня 2023 року Криворізьке ДП «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» оголосило тендер на закупівлю лікарських засобів в асортименті, очікуваною вартістю 1,022 млн. грн.

В закупівлі взяли участь два учасники:
— ТОВ «СТМ-Фарм» з пропозицією 672,3 тис. грн., що є нижчою від очікуваної вартості на 350 тис. грн. (!)
— ТОВ «Модерн-фарм», з пропозицією 1 021 млн. грн., яка майже дорівнює очікуваній вартості.

СТМ-Фарм вчасно надав належне обґрунтування ціни.
Але замовник все одне відхилив дешевшу тендерну пропозицію, обравши переможцем Модерн-фарм.

В результаті, дослідний інститут переплачує 350 тис. грн.

Підстави для відхилення СТМ-Фарм замовник «накопав» дві.
Одна з підстав: нібито, неналежним обґрунтування аномально низької ціни.

Пояснення постачальника медичних препаратів, що компанія звільнена від оподаткування ПДВ операцій, на думку замовника, не відповідає вимогам тендерної документації.

В той же час, тендерна документація, не містить окремих вимог, щодо змісту обґрунтування. Навпаки, містить умову, що учасник повинен його надати в довільній (!) формі.

Окрім того, документація не містить конкретних вимог до порядку формування ціни учасника.

На думку Криворізького Центру Розслідувань, СТМ-Фарм виконало всі вимоги замовника та Закону. Позиція Антимонопольного комітету України також підтверджує таку думку.

Другою підставою відхилення стало те, що, відповідно до п. 6 тендерної документації, учасник нібито не надав гарантійних листів на всю фармацевтичну продукцію.

Дивно, що замовник не помітив, але вимогу СТМ-Фарм повністю виконав, надавши (!) лист, яким саме і «гарантує, що запропонований та поставлений товар буде мати відповідні характеристики та необхідні медикотехнічні властивості».

На жаль учасник не оскаржив рішення науково-дослідного інституту до АМКУ.
Але, Криворізький Центр Розслідувань вважає, що Криворізьке ДП «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» неправомірно відхилив пропозицію TOB «СТМ-Фарм», що в результаті призведе до втрати 350 тис. грн. бюджетних коштів.

Ми зафіксували порушення і з цього приводу готуємо звернення до Державної аудиторської служби України.

ДП «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» створено у Кривому Розі у 1997 році, засновником є Міністерство охорони здоров’я України. Інститут вивчає вплив і розробляє методи захисту людини від потенційно шкідливих для здоров’я факторів виробничого і навколишнього середовища та характеру трудового процесу.

Керує інститутом Ковальчук Тамара Антонівна доктор медичних наук, старший науковий співробітник.

ТОВ «СТМ-Фарм» зареєстровано у Дніпрі у 2020 році. Директором фірми є Володимир Штепа, а засновниками – Олександр Дитятковський і дніпровське фармацевтичне ТОВ «БаДМ», яке через компанію «Ліорко Інвестментс Лімітид» («Liorco Investments Limited», Кіпр) належить Олександру Суходольському та Олександру Дитятковському. БаДМ – один з найбільших дистриб’юторів ліків в Україні, працює на ринку з 1994 року.

ТОВ «Модерн-Фарм» працює на ринку з 2021 року, зареєстровано у Києві. Засновником фірми є жителька селища на Харковщині Моісеєнко Яна Анатоліївна. Згідно тендерної документації учасника, аптечні пункти ТОВ «Модерн-Фарм» знаходяться у місті Харків. За вказаними адресами базуються аптеки ТОВ «Укрера».

Як раніше писав Криворізький Центр Розслідувань, компанії вже перетиналися на торгах у «тисячці», де завдяки дискримінаційним вимогам в тендерній документації, перемогу отримала найдорожча пропозиція ТОВ «Модерн-Фарм».

ГО «Криворізький Центр Розслідувань»,
Тетяна КОРІНЕНКО,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога