В Кривому Розі збудують гранітний Меморіал, де вбиральню проєктом не передбачено

На минулому тижні в Кривому Розі зустрічі представників міської влади та причетних до будівництва Меморіалу посадових осіб з членами родин загиблих, які похоронені в секторі почесних поховань кладовища Центрального, продовжились.

Макет Меморіалу в Секторі почесних поховань в Кривому Розі

Проєкт Меморіалу в Секторі почесних поховань в Кривому Розі

І поки на цих зустрічах матері та дружини нарікали на завелику кількість граніту згідно з проєктом, що ставить під загрозу безпеку пересування сектором.

Сайт журналістських розслідувань «Наші гроші» оприлюднив результат свого журналістського розслідування про те, що у кошторис нашого Меморіалу запхали граніт по завищеній у 3-4 рази ціні.

20-го серпня за результатам тендеру департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради замовив ТОВ «Протектікум» будівництво Меморіального комплексу (коригування) за 126,69 млн. грн.

Того ж дня департамент уклав угоду про зменшення договору на 45,86 млн. грн., тому кінцева сума договору склала 80,83 млн. грн. Це видно із системи «Прозоро».

Йдеться, скоріш за все, не про здешевлення, а про зменшення обсягів через те, що виконання робіт розбито на черги.

В першу чергу будуватиметься вхідна група, каплиця, ритуальний майданчик, встановлюватиметься скульптура-пам’ятник, виконуватиметься благоустрій та озеленення території. Після цього уже дійде черга до встановлення надгробків на кожну могилу, орієнтовно це буде навесні.

Вхідна група, каплиця, ритуальний майданчик, огородження в цокольній частині будуть облицьовані гранітом.

Гранітом буде покрито і сектори поховань (пообіцяли термооброблений, щоб не було слизько), гранітними будуть і намогильні споруди у вигляді козацьких хрестів (червоного кольору, на що зголошуються далеко не всі рідні загиблих).

У підсумковій відомості ресурсів найбільша сума — 18,83 млн. грн. — припадає на поліровані гранітні плити Токівського родовища розміром 79х79х5 см по 8875 грн/кв. м.

Як повідомляють «Наші гроші», цін на поліровані плити у відкритих джерелах не знайшлося.

Ще 2,55 млн. грн. йде на неполіровані плити таких же розмірів по 11078 грн/м (тут і далі ціни вказано з ПДВ).

При цьому, як з’ясували «Наші гроші», компанії-виробники продають неполірований токівський граніт товщиною 5 см по 2904 грн/кв. м і термооброблені гранітні плити розміром 60х60х5 см по 2892 грн/кв. м, що майже вчетверо дешевше.

Крім того, 6,19 млн. грн. згідно з кошторисом закладено на сіру термооброблену плитку з покостівського граніту товщиною 30 мм по 7675 грн/кв.

При цьому ПП «Металстоун» продає таку плитку розміром 600х300х30 мм по 1920 грн/кв. м, а магазин каменю «Сад камня» пропонує її зі знижкою по 1836 грн/кв. м, що вчетверо дешевше.

4,36 млн. грн. виділено на поліровані бордюри ГП-5 з токівського граніту розміром 700х2000х200х80 мм по 5450 грн/м. А виробник «Granex» продає їх по 990 грн без ПДВ, тобто з урахуванням податку буде 1188 грн — більш ніж вчетверо дешевше від ціни, закладеної у кошторис будівництва Меморіалу.

Переплата по трьох вищезазначених позиціях може скласти майже 10 млн. грн. За ці гроші можна придбати 7 пікапів Міtsubishi L200 для потреб військових. Або до півдесятка дальнобійних дронів для бомбардування нафтопереробних заводів у росії.

Фірма отримала підряд без конкуренції, бо на відкриті торги більше ніхто не подався. Для участі в тендері треба було надати довідку/лист-гарантію від підприємства, з яким укладено договір щодо розміщення будівельних та промислових відходів на міських полігонах, виданий не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення торгів.

Ясно, що це «заточка» під свого виконавця. Після оголошення тендеру небажаним його учасникам таку довідку просто не видали б.

Фірму «Протектікум», яка будуватиме Меморіал, рік тому зареєстрував Олексій Ільченко в Одесі зі статутним капіталом 1000 грн. Фірмою керує та володіє Ігор Суховецький з Кривого Рогу. Нинішній підряд є першим в історії фірми.

Публічно розтиражовану багатьма ЗМІ інформацію «Наших грошей» щодо цін на граніт жоден представникміської влади Кривого Рогу не прокоментував.

Щодо проблеми відповідності надгробків фактичному розташуванню могил, як порушувалась під час усіх зустрічей, то представники влади заявляють, що при виконанні робіт з будівництва Меморіального комплексу переміщення могил не передбачено. І в цьому є найбільша маніпуляція, оскільки могилою є те, що знаходиться в землі.

А оскільки залишається високою вірогідність того, що в результаті вирівнювання рядів поховань надгробки таки не відповідатимуть фактичному розташуванню могил, є члени родин загиблих, які розмірковують над тим, щоб заявити письмово про свою незгоду зі встановленням надгробка будь-ким іншим, окрім тих, кому замовлення зроблять особисто вони самі.

При цьому рідні загиблих посилаються на частину шосту статті 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу», згідно з якою забороняється здійснювати поховання інших померлих (підпоховання), встановлення намогильної споруди, склепу без згоди користувача місця поховання. На такий крок їх штовхає і те, що не з усіх питань щодо облаштування надгробків вдалося дійти згоди.

Можливість сісти біля могили своєї рідної людини проєктом не передбачена — лавки будуть тільки уздовж секторів. Але влада обіцяє виправити цю ситуацію, закупивши сотню розкладних лавок, які будуть видаватись адміністрацією кладовища за потребою. Прямо якийсь пляжний сервіс, хоча йдеться про кладовище.

До того ж, як кажуть, відповідно до світової практики, передбачені місця для сидіння по периметру комплексу.

Колумбарію для зберігання урн з прахом у відкоригованому проєкті вже нема, тепер для його влаштування обіцяють новий проєкт.

Щодо такої елементарної потреби як туалет, то грандіозним проєктом будівництво туалету для відвідувачів сектору почесних поховань і облицювання його гранітом не передбачено — пропонують користуватися діючими на кладовищі туалетами.

Найближчий із них являє собою дві діри в бетонній плиті, де нема жодних зручностей навіть для здорового, не те, що для людини з інвалідністю.

А ви ж не забувайте, казав родинам загиблих один чиновник у погонах, що на могилу до загиблих будете ходити не тільки ви, а і їхні бойові побратими.

Вони-то пам’ятають, а от ті, кому слід, інклюзивністю, схоже, не надто переймались.

Наталія ШИШКА,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога