Приводом для цієї публікації Наталії ШИШКИ та «Домашньої газети» стало недавнє звернення до депутата міськради Кривого Рогу чоловіка, якому треба було захоронити матір
Як це зазвичай буває, представник ритуальної фірми, яка сама нав’язалась зі своїми послугами, відвіз його на кладовище Центральне домовлятись про могилу. Озвученими там сумами — 7,5 тисячі за яму та 15 тисяч гривень за місце — чоловік був шокований.
«Підкажіть, поможіть, як заплатити за могилу офіційно, бо до такого здирництва я не готовий ні матеріально, ні морально», — таким було прохання того чоловіка.
«ТА НІ, ЦЕ ВИ ЇМ СВІДОЦТВО В РУКИ НЕ ДАВАЙТЕ»
Перш за все мушу нагадати, що єдиним суб’єктом господарювання, який реалізує могили в нашому місті, є комунальне підприємство «Ритуал Сервіс Плюс». І сплатити за могилу офіційно, з отриманням копії договору на копання могили та фіскального чека, можна лише в двох на все місто точках прийому платежів цього підприємства: вул. Ярослава Мудрого, буд. 48, корпус А, офіс 119 (це на 95-му кварталі одразу за торговельним центром) та на вул. Щепкіна, буд. 2, прим. 2 (неподалік ринку «Північний» в районі кільця 44-го кварталу).
Слід пам’ятати, що розцінки на могили встановлюються рішенням міськвиконкому, і з 31.05.2024 тариф на могилу ручної копки для дорослої людини на будь — якому кладовищі міста, в будь-якому місці, становить 3275 грн. А не 7 тисяч чи більше. Могила механізованої копки — 1475 грн.
За місце під могилу плата не справляється взагалі.
А не 15 тис. грн. чи на скільки у кладовищенських вистачить фантазії і нахабства.
При цьому безпосередньо на кладовищі нічого нікому не платимо взагалі, а тільки показуємо фіскальний чек про оплату за офіційною розцінкою. Для того, щоб сплатити за могилу за офіційною розцінкою, треба мати на руках оригінал свідоцтва про смерть.
— Але мені представник ритуальної фірми уже обірвав телефон, допитуючись, чи отримав я лікарське свідоцтво про смерть. Сказав, щоб я дав йому це свідоцтво разом з паспортом матері, вони самі отримають свідоцтво про смерть і віддадуть його мені аж тоді, коли похоронять і оформлять у Пенсійному фонді дві мамині пенсії, — скоромовкою виклав у трубку чоловік, зашуганий нав’язливим сервісом.
Отож, ділкам з ритуальної фірми, яка буде займатись організацією похорону, оригінал свідоцтва про смерть не даємо. Воно має бути у вас у руках, щоб заплатити за могилу офіційно. Отримуємо свідоцтво про смерть у РАГСі самі, причому у будь-якому, без привʼязки до місця проживання. Або у Центрі адміністративних послуг «Віза» (в будівлі міськвиконкому, вхід з боку Сільпо).
Тому лікарське свідоцтво про смерть та паспорт померлої людини ритуальним ділкам теж не даємо (вони потрібні для отримання свідоцтва про смерть). Їхнє діло — катафалк і ритуальна атрибутика, за яку вони часто не бажають давати фіскальні чеки (чим мала б зацікавитись податкова).
Свідоцтво про смерть буде видано в день звернення. Найбільш оперативно це відбувається в ЦНАПі. Звертали увагу, що навіть зупинка громадського транспорту на міськвиконкомі, біля найбільшого в місті прапора України, так і називається: Центр адміністративних послуг?
Так от у того чоловіка все вийшло. А саме — сплатити за могилу за офіційною розцінкою. А ділок з ритуальної фірми зі своїм нав’язливим сервісом відлип від нього зразу ж, як тільки дізнався, що клієнт поїхав платити за могилу через касу. В результаті приватна ритуальна фірма займалась тільки тим, що їй доручив замовник. А не всім тим, що вони зазвичай беруть на себе самі за ваші гроші.
Досвід поховання зі сплатою за могилу за офіційною розцінкою і без сплати ритуальній фірмі за оформлення документів має помічниця депутата Ірина Джулаєва.
— Мама померла вдома 7 травня минулого року о 20:00. Тіло забрали до моргу о 21:30. Наступного дня було отримано довідку про причину смерті у сімейного лікаря, потім в ЦНАПі отримано свідоцтво про смерть та інші документи. О 12.00 — відвідання кладовища Центральне задля вирішення питання могили. О 14.00 — укладання договору та офіційна сплата за могилу в столі замовлень КП «Ритуал Сервіс Плюс». 15.30 — візит до ритуальної фірми, яка займатиметься організацією похорону, вибір ритуальної атрибутики та узгодження часу поховання. Похорон відбувся 9 травня о 12.00, — розповіла вона.
«НА ОДНОГО «ОБРАЖЕНОГО» ЗНАЙДЕТЬСЯ ДЕСЯТЬ ІНШИХ»
Щоразу, розповідаючи історії про поховання та інформуючи про офіційні розцінки на своїй сторінці у Фейсбук, отримую зворотній зв’язок.
— Так спочатку треба поїхати і заплатити у КП «Ритуал Сервіс Плюс», а потім їхати на кладовище і домовлятись за місце, де будуть копати могилу? Чи навпаки, спочатку на кладовище? — цікавиться один з моїх читачів.
Відповідаю: «Їхати на кладовище узгоджувати з доглядачем місце могили треба з оригіналом свідоцтва про смерть і з документами на інші захоронення (якщо у вас там уже хтось похований). Під час цієї процедури вам і будуть розказувати про 7, 9 і 15 тисяч (можна мовчки послухати). Після цього ви їдете в стіл замовлень КП «Ритуал Сервіс Плюс» на 95-ий квартал і платите через касу. А у робітників кладовища починається відлік 24-х годин від вашого звернення, впродовж яких вони зобов’язані викопати яму. В столі замовлень КП «Ритуал Сервіс Плюс» оплату не приймуть, якщо місце поховання з доглядачем не узгоджене (прийомщиця обов’язково зв’яжеться з доглядачем і це з’ясує). Правда, в інтересах корупціонерів — щоб ви після кладовища вже не їхали ні в яку касу. Але ж ви не лох? І це я вам розповідаю не про те, як має бути, а про те, як реально відбувається в Кривому Розі. І як вам при цьому не дати ошукати себе. Ну і коли приїдете хоронить, будьте певні: на кладовищі вже знатимуть, що ви заплатили за могилу по касі, що ви «занадто розумний», що ви з тих, хто «качає свої права», і вас «краще не чіпати».
Отримавши таку відповідь і, вочевидь, обдумавши її, чоловік знову виходить зі мною на зв’язок.
— А є ризик, що після того, як з доглядачем попередньо узгоджене місце поховання, і поїхав платити в КП, по факту вони викопають яму в іншому місці: біля смітника, наприклад, бо образились, не отримавши грошей? Вибачте, що ставлю такі питання, можливо, дурні, я не в курсі, як всі процеси відбуваються, і чи є гарантія, що на кладовищі потім тобі не зроблять якусь подлянку, — питає він.
Відповідаю: «Прошу і мене вибачити, але це вже щось параноїдальне. Не треба боятись тих, хто сам боїться. Сьогодні на кладовищі Центральному захоронив матір чоловік, з якого хотіли 7,5 тисячі за могилу і 15 тисяч гривень за місце для підзахоронення. На той момент у нього на руках не було ще свідоцтва про смерть — його й не питали, бо привіз його на кладовище ділок з ритуальної фірми. Шокований озвученими на кладовищі сумами, він звернувся до мене. Далі він сам отримав свідоцтво про смерть матері і сплатив офіційну ціну за могилу. Все ж не маючи спокою, в день похорону вранці поїхав на кладовище, щоб пересвідчитись, що яму викопано, і викопано саме там, де було узгоджено. О 13.00 відбулось захоронення. Серед учасників процесії була людина, готова в разі чого (наприклад, в разі вимагання плати зверх суми в чеку) набирати поліцію. Однак робити це не довелося. Таких культурних і ввічливих копачів, як обслуговували цей похорон, світ не бачив (враження учасників процесії)».
І така переписка свідчить про страх споживачів перед тими, хто їх нахабно і безкарно оббирає. Це той страх, яким живиться корупція, набиваючи собі пузо.
«А якщо я скажу тим ритуальщикам, що сам буду отримувати свідоцтво про смерть і дві мамині пенсії, а вони відмовляться надавати мені послуги?» Відмовляться??? Та ви палкою від них не відіб’єтесь! А якщо й відмовляться, то замість них знайдеться ще десяток претендентів. Це ваша і тільки ваша справа — який саме обсяг послуг замовляти і кому.
ЗА МАЛЕНЬКУ ЯМКУ — ВЕЛИКІ ГРОШІ
До речі, той чоловік, у захороненні матері якого мені довелось взяти участь дистанційно, розказав: ошелешений озвученими на кладовищі сумами, він спочатку звертався щодо цін на могилу на міську «гарячу лінію» 1520. Але там, каже, йому відповіли, що в місті немає ритуальних фірм комунальної форми власності, усі приватні. Тому, мовляв, як домовитесь, міська влада тут ні до чого. Хоча до чого, ще й як до чого.
Бо реалізацію могил здійснює якраз комунальне підприємство «Ритуал Сервіс Плюс», і тільки воно. Організацією похоронів воно не займається, хоча такий вид діяльності і передбачений Статутом цього підприємства. Організацією похоронів (куди не входить могила) займаються, дійсно, тільки приватні ритуальні фірми.
Ще одна пані написала мені на Фейсбук, що «рік тому ховали батька на Всебратському, могила 12500». Та ще й зазначила: «І це, на жаль, не розвод, такі ціни в ритуальних послугах». «Вас обібрали», — відповідаю я. «Та що ви кажете?! Ми, мабуть, самі бігали і всовували такі гроші. Навіть видали квитанцію».
Приватні ритуальні фірми, яким ви платите за могилу, просто виконують роль посередника, вони все одно передають ці гроші в КП «Ритуал Сервіс Плюс». Платіть їм тільки за їхні послуги з їхніми «квитанціями». Бо фіскальний чек на могилу на 12500 вам би ніхто ніколи не видав, оскільки офіційна ціна на могилу на сьогодні становить 3275 грн.
А ще одній пані, яка написала мені, що «на кладовищі ПівдГЗК виконували волю друга, який за життя розпорядився, аби його кремували і похоронили біля батьків, так маленька ямка, як при посадці картоплі, коштувала 2500 грн», повідомляю: встановлена рішенням міськвиконкому офіційна розцінка на поховання та підпоховання урни з прахом становить на сьогодні 475 грн.
І ще з моєї переписки у Фейсбук.
«Ми платили 7000 гривень за могилу».
«Чому?»
«Тому що такі ціни виставляє похоронне бюро».
Дуже сподіваюсь, що усі, хто це читає, уже зрозуміли: ціни на могили виставляє не похоронне бюро, а міський виконавчий комітет, ухвалюючи відповідне рішення. А з похоронним бюро ви можете домовлятись про все, що треба для похорону, окрім могили.
Тоді й не доведеться переплачувати в рази.
Якщо ви, ясна річ, не записувались у спонсори кладовищенської мафії.
Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг