Як оформити свідоцтво про народження дитини, котра народилася під окупацією, – роз’яснення Мінюсту

Одне з проблемних питань військового часу – як зареєструвати дітей, що народилися на тимчасово окупованих територіях України. Батьки мають можливість оформити свідоцтво про народження дитини за умови наявності спеціальної довідки. Роз’яснення, як зереєструвати новонародженого малюка, надали у Міністерстві юстиції України.

Як оформити свідоцтво про народження дитини, котра народилася під окупацією, – роз’яснення Мінюсту

Народження дитини на тимчасово непідконтрольній Україні території викликає складнощі для батьків, адже для малюка потрібно оформити необхідні документи. На загальних підставах проведення державної реєстрації народження можливе за наявності медичного висновку про народження, сформованого в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження. Також підставою для реєстрації є медичне свідоцтво про народження за формою № 103/о. 

Однак у період дії воєнного стану є альтернативні документи, які можуть отримати мати та батько маленького українця, який народився в окупації. Якщо у лікаря немає можливості видати один із перелічених медичних висновків, а саме так частіше і трапляється, якщо немає доступу до державних реєстрів, і приймати пологи доводиться під обстрілами.

У такому разі, за роз’ясненням Міністерства юстиції України, медпрацівник у випадку народження живої дитини, зобов’язаний виписати довідку довільної форми у двох примірниках без проставляння печатки, у якій має бути вказано: 

— найменування надавача медичних послуг; 
— прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) медичного працівника; 
— прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) жінки, яка народила дитину; 
— дату народження (число, місяць, рік) та стать новонародженого;
— назва населеного пункту, в якому видана довідка; 
— місце народження дитини (за інформацією, що надається жінкою, яка народила дитину, у разі коли місце видачі довідки не збігається із фактичним місцем народження); 
— підпис медичного працівника; 
— дату видачі довідки. 

На підставі такої довідки можна звернутися до будь-якого ДРАЦСу, що розташований на підконтрольній Україні території, та отримати свідоцтво про народження малюка.

Якщо ж документ отримати не вдалося, треба подати заяву про встановлення факту народження особи на території, де введено воєнний стан, або на тимчасово окупованій території України. Заява подається:
— батьками або одним з них; їхніми представниками;
— членами сім’ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину;
— іншими законними представниками дитини.

Приймаються такі заяви у місцевих судах України незалежно від місця проживання заявників.

Джерело

Новости Кривого Рога