Як вплине підрив Каховської ГЕС на водозабезпечення та довкілля Кривого Рогу — коментар експерта Йосипа Маякова

Як вплине підрив Каховської ГЕС на водозабезпечення та довкілля Кривого Рогу - коментар експерта Йосипа Маякова0

Сьогодні, 6 червня, російські військовослужбовці здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС . Під загрозою підтоплення опинилися близько 80 населених пунктів у нижній течії Дніпра. Населення евакуюють , а зрошувальну систему півдня України майже зруйновано. Про це свідчать дані Офісу президента України.


Ситуація на гідроелектростанції впливає також на водозабезпечення населення у Дніпропетровській області та зокрема на Криворіжжі. Через стрімке зниження рівня води у Каховському водосховищі, від якого частково живиться Криворіжжя, довелося впровадити обмеження водопостачання у кількох громадах . У самому Кривому Розі на території північних районів вночі будуть вимушено знижувати тиск подачі води, щоб зменшити обсяги її використання.


Журналісти krivbass.city звернулися за коментарем до члена громадської спілки “Екологічна рада Криворіжжя” Йосипа Маякова. Експерт розповів, чого слід очікувати жителям Криворізького району після катастрофи на Каховській гідроелектростанції.


Читайте також: Чи може Кривий Ріг залишитися без води через зневоднення Каховки? Коментар експерта.


Водозабезпечення населення


Фахівець підтверджує, що значна частина території Кривого Рогу, дійсно, залежить від Каховського водосховища. Північні райони міста живляться від від Каховського водосховища через водосховище «Південне». За рахунок його максимального наповнення нині вдалося створити певний резерв питної води , тому без водопостачання населення Тернівського, Покровського та частин Металургійного, Довгинцівського і Саксаганського районів не залишиться.


Читайте також: У Кривому Розі люди масово скуповують воду: чи є підстави для паніки.


Як вплине підрив Каховської ГЕС на водозабезпечення та довкілля Кривого Рогу - коментар експерта Йосипа Маякова1


“Звісно, певні проблеми із водопостачанням у Кривому Розі та на Криворіжжі загалом можуть бути, однак причин для паніки поки що немає. Запаси питної та технічної води вдома слід мати завжди, а тим паче у воєнний час, але вдаватися до масового скуповування води у магазинах не слід. Варто зачекати, доки спеціалісти віднайдуть технологічні рішення, тоді ситуація із водозабезпеченням у місті стабілізується остаточно”, — запевнив Йосип Маяков.Разом із тим, ситуація може стати критичною, якщо рівень води у Каховському водосховищі знизиться на десятки метрів. Для цього є підстави, адже цього разу росіяни здійснили внутрішній підрив ГЕС, що значно серйозніший за пошкодження елементів греблі у лютому-місяці 2023 року . Щоб уникнути цього, зараз напрацьовують варіанти технологічного вирішення проблеми.Робота промисловості


Попри вимоги знизити обсяги використання води промисловими підприємствами Кривого Рогу повністю зупиняти виробництво вони не будуть. Йосип Маяков наголосив, що більшість підприємств використовують т.зв. замкнену систему циркуляції води, тобто користуються оборотними водами. Це дозволить промисловості утримувати темпи виробництва і використовувати альтернативні джерела поповнення рівня води у ставках-накопичувачах.


Вплив на довкілля


Руйнація греблі Каховської ГЕС та розлив води із Дніпра на сотні кілометрів не може не мати негативного впливу на довкілля. Тим не менш, говорити конкретно про шкоду, яку нанесли росіяни під час знищення греблі, поки що зарано. Як і у ситуації із розливом води після удару по греблі Карачунівського водосховища, оцінювати шкоду довкіллю можна буде лише після ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.


Раніше ми розповідали, як покращити якість питної води вдома . Існує декілька способів покращення якості питної води вдома, деякі з них прості та не потребують великих фінансових вкладень.

Джерело

Новости Кривого Рога