Загроза блекаутів в Україні: мобільні оператори можуть не встигнути забезпечити стабільність мереж на 10 годин

Наші мобільні оператори до 1 лютого 2025 року мають переобладнати свої станції так, аби користувачі у підсумку отримали 10 годин безперебійної роботи мережі, якщо не буде світла. Проте, як каже керівник напрямку розвитку мобільного інтернету Мінцифри Станіслав Прибитько, жоден зі зв’язкових гігантів не встигне виконати норму на 100%.

Загроза блекаутів в Україні: мобільні оператори можуть не встигнути забезпечити стабільність мереж на 10 годин

У «Київстару» є близько 15 тис ключових станцій. На них розміщені так звані бази. Приблизно по 4 на кожному майданчику. Середнє споживання одного становить 6-8 кВт на годину. У поточний момент 60% об’єктів можуть працювати без світла понад 4 години, 40% — 2-3 години. Коли вимикається електрика, все живиться від батарейок або генераторів. Їх налічується 2100. 30% з кількості – генератори третіх сторін. У компанії хочуть забезпечити 25% мережі генераторами для живлення техніки 3 доби. Але якщо світла не буде такі періоди, то «Київстар» може стати клаптиковою мережею з базовою опцією – голосовим зв’язком 3G.

Lifecell має понад 10 тис ключових станцій. Понад половина обладнана новими літієвими батареями, які на одному заряді дають роботу близько 4 годин. Понад 1700 базових станцій підключено до генераторів. Це дозволяє довготривало працювати після виснаження батарей. Але, у такому випадку, про безперебійність і типову швидкість мобільного інтернету не йдеться.

У Vodafone мають десятки тис базових станцій. На них поставили нові літієво-феромно-фосфатнимі акумуляторні батареї. У них добрий термін служби та швидша зарядка. Більшість станцій потягнуть роботу протягом 4-6 годин без світла. Проте, тривалість залежить від числа активних абонентів у мережі і їхньої взаємодії зі зв’язком. Крім цього, розглядається варіант зі встановленням дизель-генераторів та резервуванням живлення. 

10 годин зв’язку оператори не встигають підготувати через значні інвестиції, які потребує процес. Також потрібен час на знаходження необхідної кількості енергоустаткування. Генератори не можна встановлювати на дахах. А саме на них є левова частка станцій. При співвідношенні світла та його відсутності 4 на 4 акумулятори не встигатимуть зарядитися. Потрібно подавати більшу потужність. Але це можливе через заяву до Обленерго. Людський капітал для обслуговування всього необхідного ніхто теж не відміняв. 

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що мобільних операторів штрафами хочуть змусити забезпечувати якість послуг під час відключень.

Джерело

Новости Кривого Рога