Про стан екології в Кривому Розі у 2023 році

«Управління екології виконкому Криворізької міської ради» оприлюднило Звіт з виконання у 2023 році заходів Міської програми вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовища на 2016 – 2025 роки

Моніторинг стану екології Кривого Рогу у 2023 році

Розбудова та вдосконалення системи моніторингу навколишнього природного середовища

На теперішній час до складу міської автоматизованої системи моніторингу за станом атмосферного повітря входить 34 пости автоматичного спостереження: 5 – КП «Інститут розвитку м. Кривий Ріг», 29 – промислових підприємств. У 2023 році забезпечено функціонування зазначеної системи.

В межах реалізації Програми державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря на 2022-2026 роки для агломерації «Кривий Ріг» (надалі – Програма моніторингу) розширено міську автоматизовану систему моніторингу за станом атмосферного повітря за рахунок введення ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» в експлуатацію 6 нових автоматичних постів моніторингу на межі санітарно-захисної зони хвостосховищ, відвалів та кар’єрів.

Промисловими підприємствами виконувалося технічне обслуговування автоматичних постів спостереження за станом атмосферного повітря.

Первинні дані вивчаються аналітичним відділом показників атмосферного повітря КП «Інститут розвитку міста Кривий Ріг» Криворізької міської ради, діяльність якого координується управлінням екології.

Узагальнена інформація про якість атмосферного повітря систематично висвітлюється на офіційній сторінці аналітичного відділу в соціальній мережі Facebook та в телеграм-каналі «Екомоніторинг Кривий Ріг».

За результатом аналізу показників якості атмосферного повітря управлінням екології забезпечено передачу даних контролюючим органам для вжиття заходів реагування відповідно до визначених чинним законодавством повноважень.

ТОВ «Рудомайн» затягує виконання заходу з упровадження автоматизованої системи моніторингу за станом атмосферного повітря, термін виконання згідно програми – 2022 рік. Протягом 2023 року ТОВ «Рудомайн» підготовлено технічне завдання до проєкту та проєкт програми з організації автоматизованої системи моніторингу повітря на підприємстві. Технічне завдання та проєкт програми надано на розгляд до управління екології виконкому Криворізької міської ради.

За рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища здійснювався лабораторний моніторинг показників стану навколишнього природного середовища.

У рамках лабораторного моніторингу відібрано 340 проб атмосферного повітря вздовж транспортних магістралей, на межі санітарно-захисної зони під час проведення масових вибухів у кар’єрах, 1 543 проби водних об’єктів міста, 120 проб ґрунтів.

Для проведення моніторингових досліджень атмосферного повітря у селітебній зоні міста залучено пересувну станцію екологічного моніторингу КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради.

Результати моніторингу висвітлено на сторінці управління екології виконкому Криворізької міської ради у мережі Facebook та направлено до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), Криворізького міського управління Головного уп-равління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, виконкомів районних у місті рад для вжиття заходів в рамках визначених чинним законодавством повноважень.

Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №827 «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» розроблено Короткостроковий план дій для агломерації «Кривий Ріг».

Фахівці управління екології залучені до напрацювань Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України законодавчої та нормативно-правової бази щодо реформувань системи державного екологічного моніторингу відповідно до критеріїв та стандартів ЄС.

Водозабезпечення міста
Враховуючи пріоритети водозабезпечення міста, особлива увага у 2023 році приділялася питанню якості води річок Інгулець та Саксагань, що є резервом для відновлення водності Південного водосховища, проведенню моніторингу якості води поверхневих вод.

За результатом лабораторних досліджень відібраних з річок проб води виконкомом Криворізької міської ради направлено вимогу:

— підприємствам, виробничі об’єкти яких можуть потенційно впливати на якість води річок щодо вжиття заходів із запобігання їх забруднення стічними, фільтраційними водами, зокрема шляхом організації додаткової схеми перехоплення та повернення в оборотний цикл підприємств;

— Державній екологічній інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) щодо організації та здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, зокрема ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та АТ «ПІВДГЗК» вимог природоохоронного законодавства;

— Державному агентству водних ресурсів України та Регіональному офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області щодо перегляду встановлених нормативів грани-чнодопустимих скидів та концентрацій забруднюючих речовин у виданих дозволах.

У рамках досліджень стану Криворізького залізорудного басейну, розробки та впровадження спеціалізованої системи безперервного дистанційного моніторингу:

1. ПрАТ «ЦГЗК» виконано роботи щодо дослідження процесу зсуву земної поверхні в зоні впливу гірничих робіт шахти ім. Колачевського, а також маркшейдерсько-геодезичні роботи по забезпеченню безпечної експлуатації гірничотехнічних об’єктів підприємства;

2. АТ «Кривбасзалізрудком» проведено інструментальні заміри параметрів сейсмічних хвиль під час масових вибухів у межах гірничого відводу шахт «Тернівська», «Родіна» («Криворізька»), «Октябрська» («Покровська»), «Гвардійська» («Козацька»);

3. За ініціативи виконкому Криворізької міської ради в травні проведено Форум з вирішення нагальних питань дослідження стану Криворізького залізорудного басейну для запобігання виникненню на його території катастрофи техногенного та природного характеру із залученням представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, провідних наукових установ і закладів України, а також представників промислових підприємств, науковців та екологів міста. За результатами форуму Кабінету Міністрів України направлено резолюцію про затвердження Державної програми дослідження стану Криворізького залізорудного басейну для запобігання виникненню на його території катастрофи техногенного характеру та забезпечення ресурсів на реалізацію її заходів.

Юлія ЛАПОЧКІНА,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога