Кривий Ріг ІНФО: Що таке стрес та як з ним боротися?

Сучасне життя українця, нагадує Весь Кривий Ріг, переповнене чинниками, які викликають стрес. Робота, навчання, війна, переживання щодо безпеки рідних, власне майбутнє та майбутнє своєї країни – це все проявляється в реакції нашого організму через стрес

Графічне зображення – надпис «стрес»

Стрес — це захисна реакція організму на зовнішні подразники. Стрес вважається нормальною психофізіологічною реакцією на дії, які виходять за межі норми. Вона проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін.

Тривалий стрес виснажує нас тане проходить неминуче для нашого організму. Внутрішня напруга може спричинити підвищення артеріального тиску, зумовити порушення серцевого ритму, призвести до загострення захворювань судин, призвести до виникнення тривожних розладів та депресії, сприяти розвитку інших захворювань.

Симптоматично стрес появляється таким чином:
— Фізичні реакції: труднощі зі сном, напруга, втома, тахікардія, болі, розлади шлунково-кишкового тракту.
— Емоційні реакції: гнів, тривога, оніміння, сором, порожнеча, зниження здатності відчувати задоволення та ін.
— Когнітивні реакції: кошмари, погана концентрація уваги, нерішучість, занепокоєння.
— Міжособистісні реакції: недовіра, дратівливість, проблеми на роботі, у школі.

Стрес може спонукати до нездорового способу життя. Аби притупити емоції, людина починає вживати тютюнові вироби й алкоголь, нехтує фізичними навантаженнями та налягає на шкідливу їжу.

Стресу піддаються люди різного віку, соціальних груп і професій.

Є науково обґрунтовані інструменти, що допоможуть вам боротися з негативними наслідками стресу:усувайте чинники стресу, розвивайте соціальну підтримку, подбайте про збалансоване харчування, розслабляйте м’язи, майте повноцінний сон, зробіть фізичну активність частиною вашого життя, скоротіть час з гаджетами, проводьте час з рідними й друзями, звертайтеся по допомогу до лікаря.

Прояви дратівливості, порушення сну, настрою чи втрата інтересу до справ та задоволення від дозвілля — є ознаками того, що необхідно звернути увагу на стан свого психічного здоров’я, можливо, відпочити та відновити душевні сили та ресурси.Своєчасне медичне втручання допоможе подолати наслідки стресу, пропрацювати наслідки, визначити, як діяти наступного разу.

Кілька вправ, які допоможуть вам контролювати рівень свого стресу, коли ви відчуваєте, що більше не можете справлятися із ним.

Протитривожне дихання

Ця техніка — з групи дихальних вправ. Для її виконання вам знадобиться будь-який квадратний чи прямокутний предмет, який ви бачите перед собою (двері, стіна, будинок тощо).
Супроводжуйте поглядом з першого кута до другого (на рахунок «1»), з другого до третього (на рахунок «2»), з третього до четвертого (на рахунок «3») і з четвертого назад до першого (на рахунок «4») — і так по колу. На рахунок «1» почніть вдих, продовжуйте вдихати повітря через ніс до рахунку «4». Після того знову на рахунок «1» почніть видихати до «4». За рахунок штучного вповільнення вашого дихання ви даєте мозку зрозуміти, що ви в безпеці і зараз можна розслабитися.
Цю вправу варто робити під час сильної тривоги.

Безпечне місце

Заплющить очі та уявіть собі це місце у всіх деталях, спробуйте почути звуки, які лунають звідти, запахи тощо.
Важливо виконувати цю вправу тоді, коли ви перебуваєте у відносній безпеці, адже вам необхідно буде заплющити очі та максимально відволіктися від усього, що відбувається навколо вас. Переконайтеся, що поруч є людина, якій ви можете довіряти.

Прогресивна м’язова релаксація

Напружте усі м’язи та протримайте цей стан якомога довше, а потім різко розслабте усе тіло. За інерцією м’язи розслабляються ще більше.

Проте якщо ви відчуваєте, що ви не можете самостійно здолати хвилю страху, поговоріть про це із близькою людиною або зверніться до фахівців, які зараз оперативно надають першу психологічну допомогу онлайн.

Пам’ятайте — стреси часті супутники нашого життя. Важливо навчитися ними управляти, протистояти негативним наслідкам стресу, адже вони впливають на здоров’я та викликають захворювання.

ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Джерело

Новости Кривого Рога